Felgi 16" vs. 18"

maureliusz
Posty: 1883
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: maureliusz »

Nie mówimy o prawadzeniu auta:
1. Zimą średnio ma to znaczenie
2. Przy kiepskim zestrojeniu zawieszenia opony nagle cudów nie zrobią. Jak wiadomo kury jak nie w wersji sportline słabo wypadają. Passat nie wiem.

Ja tylko napisałem moją opinię z praktycznego punktu widzenia. Każdy ma swoje preferencje i potrzeby.

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2986
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: orlik »

Przejeździłem 3 zimy na 19 w poprzednim aucie, teraz zimę na 19 w obecnym, żeby było śmieszniej lato zima zawsze te same felgi i zero problemów (zmieniałem opony na jednym komplecie felg).
Na zimówkach też się kilka miesięcy śmiga i nie wyobrażam sobie, żeby auto wyglądało bidnie i mi się nie podobało przez ten okres.
Awatar użytkownika
krzemia
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2020, o 21:57
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: krzemia »

orlik pisze: 13 kwie 2020, o 19:29 Przejeździłem 3 zimy na 19 w poprzednim aucie, teraz zimę na 19 w obecnym, żeby było śmieszniej lato zima zawsze te same felgi i zero problemów (zmieniałem opony na jednym komplecie felg).
Na zimówkach też się kilka miesięcy śmiga i nie wyobrażam sobie, żeby auto wyglądało bidnie i mi się nie podobało przez ten okres.
Podoba mi się podejście ;)

Jakie masz felgi 19"? Wrzucisz zdjęcie lub link? Zastanawiam się czy trzymać się sztywno zalecenia Skody co do rzomiaru (8J x 19" ET 44 do opony 235/40 R19,) czy można wybrać trochę inny układ i np założyć rozmiar szersze...
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2986
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: orlik »

Obecnie w dragonie czarne felgi.
Zima oryginalne skodowskie supernovy 8Jx19 ET 44 + dystanse 15mm przód i 15mm tył:
Obrazek
Lato Forzza Oregon 8,5J x19 ET 42 + dystanse 10mm przód i 12mm tył
Obrazek

Plusy OEMowych Skody to to, że są bardzo pancerne, trudno je rozwalić i dzięki temu bardzo dobrze mi się sprawdzały jako jeden komplet zima/lato.
Minusy to ich waga. W porównaniu do Forzza Oregon to różnica na kole 6kg. 15kg do 9kg. Zdecydowanie czuć to na aucie przy przyśpieszaniu i prowadzeniu.
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: kacluk »

Orlik ale masz świetny kolor swojej skodziny.. a możesz wstawić jakieś zdjęcia wnętrza auta?
LukaP
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2021, o 13:23
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: LukaP »

Witam,

Mam szybkie pytanie. Potrzebuję kupić felgi które będą na zimę (obecnie mam 19) i już wybrałem że będą to 18 (kompromis wizualny)
Czy te wymiary będą dobre do S3 280 4x4 :
Rozstaw śrub:5x112
Średnica:18″
Szerokość:8″
Odsadzenie ET:38
Otwór centralny:66,6

Czy trzeba będzie kupić jakieś dystanse ?
Jeszcze jedno pytanie (ponieważ jestem nowym właścicielem S3): czy kupno czujników ciśnienia na nowy komplet jest obowiązkowy ? Jakie kupić ?

Dziękuję
Awatar użytkownika
Piotrsli102
Posty: 140
Rejestracja: 22 gru 2020, o 19:19
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 182
Imię: Piotr

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: Piotrsli102 »

Czujniki cisnienia ja mam w ABS
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1039
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: Kuster »

LukaP pisze: 21 sty 2021, o 17:22 Witam,

Mam szybkie pytanie. Potrzebuję kupić felgi które będą na zimę (obecnie mam 19) i już wybrałem że będą to 18 (kompromis wizualny)
Czy te wymiary będą dobre do S3 280 4x4 :
Rozstaw śrub:5x112
Średnica:18″
Szerokość:8″
Odsadzenie ET:38
Otwór centralny:66,6

Czy trzeba będzie kupić jakieś dystanse ?
Jeszcze jedno pytanie (ponieważ jestem nowym właścicielem S3): czy kupno czujników ciśnienia na nowy komplet jest obowiązkowy ? Jakie kupić ?

Dziękuję
Felgi będą oki tylko musisz mieć pierścienie centrujące ~57/66
ET wg uznania czy chcesz mieć bardziej lub mniej wpuszczone koła (dystans dajesz żeby bardziej zlicowaly się z krawędzią nadkola/błotnika)
Czujników żadnych nie musisz mieć (wg. Mojej wiedzy) skoda ma "upośledzony" system sprawdzania ciśnienia tzn nie ma czujników w każdym z kół tylko ABS sczytuje ruch obrotowy koła jak są różnice to podaje komunikat żeby sprawdzić ciśnienie w danym kole

Co do felg na zimę
Ja teraz kupiłem sobie zestaw na lato felgi AUSTIN z VW GOLF GTI R18 które docelowo trafia na zimę na raz to estetyka, dwa parametry opony -> dobre prowadzenie
Mieszkam na Śląsku i mimo szkód górniczych trzeba przyznać mamy tutaj dosyć dobre drogi
Prawda jest taka że jak wpadniesz w solidna dziurę to nie ważne czy 16 czy 18 i tak masz duże szanse rozwalić oponę... Pytanie czy felga wytrzyma. 16 ma większe szanse ale jak się ma dobrą 18stke to też się obroni ;)

W Accordzie miałem 225/45R17 i spokojnie dawała radę
Katowice i okolice, Zawoja, Zakopane, Kraków, Wrocław... Nawet trasa na Niemcy i spowrotem gdzie powrót zaliczyliśmy na "tarce" 60km po starej jeszcze hitlerowskiej autostradzie i obyło się bez przygód (usterek opon i zawieszenia)
https://i.imgur.com/mp4cxGn.jpg
Jak dbasz tak masz
maureliusz
Posty: 1883
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: maureliusz »

Generalnie większość już używa czujników ABS do sprawdzania ciśnienia mierząc różnice prędkość. Tańsze ale i mniej awaryjne.
Nie wydaje mi się upośledzone bo całkiem to działa w moim odczuciu.
Jedynie jak kręcisz kółka na śniegu to głupieje ;-)

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
LukaP
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2021, o 13:23
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: LukaP »

Kuster pisze: 21 sty 2021, o 20:40
LukaP pisze: 21 sty 2021, o 17:22 Witam,

Mam szybkie pytanie. Potrzebuję kupić felgi które będą na zimę (obecnie mam 19) i już wybrałem że będą to 18 (kompromis wizualny)
Czy te wymiary będą dobre do S3 280 4x4 :
Rozstaw śrub:5x112
Średnica:18″
Szerokość:8″
Odsadzenie ET:38
Otwór centralny:66,6

Czy trzeba będzie kupić jakieś dystanse ?
Jeszcze jedno pytanie (ponieważ jestem nowym właścicielem S3): czy kupno czujników ciśnienia na nowy komplet jest obowiązkowy ? Jakie kupić ?

Dziękuję
Felgi będą oki tylko musisz mieć pierścienie centrujące ~57/66
ET wg uznania czy chcesz mieć bardziej lub mniej wpuszczone koła (dystans dajesz żeby bardziej zlicowaly się z krawędzią nadkola/błotnika)
Czujników żadnych nie musisz mieć (wg. Mojej wiedzy) skoda ma "upośledzony" system sprawdzania ciśnienia tzn nie ma czujników w każdym z kół tylko ABS sczytuje ruch obrotowy koła jak są różnice to podaje komunikat żeby sprawdzić ciśnienie w danym kole

Co do felg na zimę
Ja teraz kupiłem sobie zestaw na lato felgi AUSTIN z VW GOLF GTI R18 które docelowo trafia na zimę na raz to estetyka, dwa parametry opony -> dobre prowadzenie
Mieszkam na Śląsku i mimo szkód górniczych trzeba przyznać mamy tutaj dosyć dobre drogi
Prawda jest taka że jak wpadniesz w solidna dziurę to nie ważne czy 16 czy 18 i tak masz duże szanse rozwalić oponę... Pytanie czy felga wytrzyma. 16 ma większe szanse ale jak się ma dobrą 18stke to też się obroni ;)

W Accordzie miałem 225/45R17 i spokojnie dawała radę
Katowice i okolice, Zawoja, Zakopane, Kraków, Wrocław... Nawet trasa na Niemcy i spowrotem gdzie powrót zaliczyliśmy na "tarce" 60km po starej jeszcze hitlerowskiej autostradzie i obyło się bez przygód (usterek opon i zawieszenia)
https://i.imgur.com/mp4cxGn.jpg
Dzięki wielkie. Jeszcze tylko jedno pytanie odnośnie tego otworu centralnego bo da sie kupić 57 ale też 57.1, 57.06, 57.09 - rozumiem ze te nie wymagają pierścieni ?
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1039
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: Kuster »

LukaP pisze: 21 sty 2021, o 20:58 Dzięki wielkie. Jeszcze tylko jedno pytanie odnośnie tego otworu centralnego bo da sie kupić 57 ale też 57.1, 57.06, 57.09 - rozumiem ze te nie wymagają pierścieni ?
Jak masz kurę (skoda) to masz 57,1
Kupujesz felgi z 66,6 to musisz mieć pierścienie centrujące 57,1 na 66,6
Jak dbasz tak masz
oolsztyniak
Posty: 293
Rejestracja: 1 lip 2020, o 09:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200 km / 436 Nm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: oolsztyniak »

Gro ludzi twierdzi, że stosując pierścień centrujący felga jest bardziej podatna na uszkodzenia - głównie zgięcia.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1039
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: Kuster »

oolsztyniak pisze: 22 sty 2021, o 11:17 Gro ludzi twierdzi, że stosując pierścień centrujący felga jest bardziej podatna na uszkodzenia - głównie zgięcia.
A to jest oparte jakimiś badaniami czy wypowiadali się właściciele tandetnych chińskich felg?
Pierścienie centrujące jak sama nazwa wskazuje mają spowodować że felga z większym otworem będzie idealnie umieszczona w "siedzisku" potem ściągasz to śrubami i jest cacy nie ma bicia i nie ma uszkodzeń.
W Accordzie miałem sztywne zawieszenie, niski profil opony i ani felga nie strzeliła ani opona na paru soczystych dziurskach
W każdym aucie które posiadałem do tej pory miałem aluminiowe felgi i żadnej nie uszkodziłem ale zawsze wybierałem bardziej "mocarne" wzory zawsze OEM

Za to kolega kupił do Civica "kute" Roty i rozwalił je na "żandarmie" przy prędkości ~120km/h ^^
Jak dbasz tak masz
oolsztyniak
Posty: 293
Rejestracja: 1 lip 2020, o 09:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200 km / 436 Nm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: oolsztyniak »

Kuster pisze: 22 sty 2021, o 12:11
oolsztyniak pisze: 22 sty 2021, o 11:17 Gro ludzi twierdzi, że stosując pierścień centrujący felga jest bardziej podatna na uszkodzenia - głównie zgięcia.
A to jest oparte jakimiś badaniami czy wypowiadali się właściciele tandetnych chińskich felg?
Pierścienie centrujące jak sama nazwa wskazuje mają spowodować że felga z większym otworem będzie idealnie umieszczona w "siedzisku" potem ściągasz to śrubami i jest cacy nie ma bicia i nie ma uszkodzeń.
Jak sama nazwa wskazuje są one użyte do felg , które nie są "odpowiednie" do danego auta, skoro nie wchodzą w otwór centrujący.

Nie wiem co masz na myśli pisząc o tandetnych chińskich felgach - wymień może ich nazwy/marki/producenta?
Mogę wysłać Ci raport z badań przeprowadzonych na felgach aluminiowych marki DOTZ wykonanych przez Katedrę Budowy, Eksploatacji Pojazdów i Maszyn Wydziału Nauk Technicznych w których zastosowane zostały pierścienie centrujące i felgi "jeździły" po polskich drogach 4 miesiące.

Te same felgi bez pierścienia, jeżdżąc na tym samym aucie, przez ten sam okres czasu i tego samego kierowcę nie wykazały takich baboli jak te z pierścieniami.
Niestety porównania 1:1 nie mam w formie "papierowej" bo dokonane zostało to organoleptycznie (u wulkanizatora) ale te z pierścieniami dostały notę "wycofać z eksploatacji" i na to mam raport z badań.
Przy czym struktura zewnętrzna i wewnętrzna felgi nie posiadała uszkodzeń a jednak felgi nie nadawały się do dalszej eksploatacji.

Rzecz jasna potwierdzenia 100% nie ma bo nie jeździło się w 100% po tej samej nawierzchni, z tą samą prędkością itd. ale swoje zdanie na ten temat mam już wyrobione.
Kolejne felgi przejeździły 3 sezony i nic im nie jest.
maureliusz
Posty: 1883
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Felgi 16" vs. 18"

Post autor: maureliusz »

Mam felgi zimowe nie oryginalne - pierścienie centrujące z tworzywa - jest OK
Mam felgi letnie skody - pierścienie centrujące alu/lub stal - jest OK

Też uważam, że pierścień tylko ustala. Reszte roboty robią śruby.

Ale jak są badania, raport chętnie poczytam.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
ODPOWIEDZ