Czy to rozrząd tak hałasuje?

wuem
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, o 15:31
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: wuem »

Ktoś z Was miał może podobne dźwięki spod maski i je zdiagnozował?

Motor to 2,0 TDI common rail



Będę wdzięczny za podpowiedzi. Pasek wielorowkowy dziś sprawdzony. Rolka i napinacz ok. Koło pasowe, wg mechanika, ok.
Co typujecie? Grzechot trudno jednoznacznie zlokalizować, wydaje się mocno słyszalny z okolic....pompy wtryskowej.
Rozrząd napędza przecież właśnie pompę więc jest to dość logiczne?
Ostatnio zmieniony 5 gru 2014, o 10:03 przez wuem, łącznie zmieniany 1 raz.
jan6a
Posty: 293
Rejestracja: 30 paź 2012, o 08:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Jan
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: jan6a »

witam,
choć nie mam głośników w komputerze z którego teraz piszę z Twojego opisu "wydaje się mocno słyszalny z okolic....pompy wtryskowej" wnioskuję że na 90% masz rację. Pompa CR zużywa się i sobie właśnie grzechocze- też bym to tak nazwał. Częsty objaw w silnikach i to nie koniecznie z dużym przelotem. Niestety pompa zużywając się produkuje masę drobnych opiłków które robią gorszą robotę bo krążą po całym układzie zasilania od zbiornika, pompę paliwa, filtr , ponownie pompę CR i najgorsze ... wtrysk powodując ich przyspieszoną śmierć!!! Zobacz czy masz drobny osad w obudowie filtra paliwa, rozkręć z boku szynę CR jak wypłynie "coś" czarnego, metalicznego to masz odpowiedz. Co z tym zrobić... są dwie szkoły. Jadzić do końca aż pompa padnie do końca tj. zatrze się (auto zatrzyma się jednak na 99% nie zerwie paska tak wiec nie będzie kolizji). Wtedy wymienić pompę i wtryski oraz dokładnie przepłukać cały układ zasilania. Druga możliwość: wymienić pompę, przeczyścić cały układ zasilania jednak pamiętać o tym, że i tak wtryski dostały po dupie.
wuem
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, o 15:31
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: wuem »

Dzięki Jan, ale pompa jest czysta. Brak jakichkolwiek objawów pompowych (problemów z rozruchem, gaśnięcia, szarpania, kiepskiego przyspieszenia, czy wzrostu spalania), brak też błędów na VCDS etc.

Dziś u diagnosty wtryskowego sprawdzono, czy nie ma opiłków za pompą. Mech rozkręcił zawór pompy, w którym przy awarii pompy spodziewać się należy opiłków. Nie było nic. Czysto. Zostaje więc grzechotka z rozrządu. Auto ma 132.000 km przelotu, może się w ten sposób kończyć np rolka albo napinacz. W czwartek mam umówioną wymianę rozrządu.
jan6a
Posty: 293
Rejestracja: 30 paź 2012, o 08:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Jan
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: jan6a »

Może u Ciebie jest inne grzechotanie. Wieczorem będę miał dostęp do kompa z głośnikami. Padająca pompa CR w początkowej fazie niekoniecznie generować musi objawy o jakich wspomniałeś, może zaczynać się delikatną nierówną pracą na zimnym silniku- potem przestaje i pracuje równo. Jeżeli masz możliwość jak będziesz na spacerze zwróć uwagę na auta z grupy VAG tdi CR takie kilkuletnie co mogą mieć nalotu 100 kkm+ i zwróć uwagę że co piąty grzechocze - bardzo intensywnie to słychać ok 2000 obrotów to właśnie pompa CR.
Jeżeli jednak u Ciebie grzechocze coś z rozrządu (pompa, rolka lub napinacz) to lepiej uważać i jak najszybciej to zweryfikować by się biedy nie narobiło.
wuem
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, o 15:31
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: wuem »

Wiesz, nie widząc dziś czystego gniazda zaworu pompy, nie ośmieliłbym się wierzyć w jej poprawne działanie. Ale brak objawów+ brak opiłków daje jakąś nadzieję. To udało mi się sprawdzić wizualnie. Do rozrządu nie zajrzę w taki sposób, zostaje tylko demontaż. A ryzyko, że to np. rozjechana rolka jest spore. Jak na nowym rozrządzie będzie ,,ćwierkać'' to sprawa już raczej jasna i po prostu wymienię pompę, albo zregeneruję obecną. Rozrząd mam zaplanowany na czwartek od rana. Jutro jednak jadę jeszcze na podnośnik zdjąć pasek wielorowkowy i włączyć silnik. Chcę mieć 100 procent pewności, że to żadno z łożysk tego napędu zanim wywalę 1000 na rozrząd.

Jak odsłuchasz to na głośnikach to może potwierdzisz moje spostrzeżenie - lub nie - że to grzechotanie ma znamiona ,,rotacyjności''. Tak mi się wydaje, że ten dźwięk wydaje coś, co się obraca. W rozrządzie są takie elementy, w pompie wtryskowej - niekoniecznie.
jan6a
Posty: 293
Rejestracja: 30 paź 2012, o 08:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Jan
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: jan6a »

W końcu posłuchałem. Nagranie z YT. Trochę inaczej słychać jak w realu - jednak nadal obstawiam pompę CR. Obym się mylił. Napisz czy przestało po wymianie rozrządu- obstawiam, że będzie bez różnicy. Jak długo jeździsz z tym hałasem? Czy auto jest świeżym nabytkiem i okres ten nie jest Tobie znany?
P.S. Zapytanie do wszystkich posiadaczy CR. Komu i po jakim przebiegu podobnie hałasuje?
wuem
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, o 15:31
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: wuem »

Niestety po zdjęciu wielorowkowego bzyczenie nie ustąpiło. Za Janem - czy użytkownicy tego silnika 2,0 TDI CR 140 km z przelotem 100tkm i większym mogliby podzielić sie opiniami w tej sprawie. U was cisza?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nOZFY2xvvHL0I[/youtube]
Ostatnio zmieniony 5 gru 2014, o 10:03 przez wuem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: Mej »

Po odsłuchaniu pierwszego filmu byłem lekko "poruszony".
W drugim (w moich odczuciach) generalnie nie słychać niczego ponad normalne odgłosy pracy silnika i układu wytryskowego.
Generalnie moje wnioski kolejny już raz są takie, że diagnozowanie samochodu za pomocą fonii z YT jest po prostu o kant d...y potłuc, pomimo szczerych chęci uczestników dyskusji.

Od siebie powiem tyle, że mechanizm generujący ciśnienie ponad 2000 bar NIGDY nie będzie pracował bezszelestnie, a mikrofon telefonu komórkowego ZAWSZE będzie te dźwięki "zniekształcał".
Nie dziwi mnie fakt, że słychać pompę CR, bo słychać ją ZAWSZE, szczególnie po otwarciu maski i odjęciu plastikowego dekla ozdobnego.
Niepokoi tylko siła tych dźwięków na pierwszym filmiku ale wcale nie wiadomo co myli bardziej - rzeczywiste odgłosy pracy czy sprzęt wykorzystany do nagrania.

Powtórzę jednak, że jak dla mnie, gdyby oprzeć się WYŁACZNIE na drugim filmiku, to wszystkie odgłosy wydają się normalne, naturalne i nie niepokojące.

Moja rada - po wymianie "rozrządu" zamknąć maskę i cieszyć się autem przez następne 150 tyś.km. ;) .
Pozdrawiam.
wuem
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, o 15:31
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: wuem »

Wiesz czemu na pierwszym słychać bardziej? Bo plastikowa osłona to pudło rezonansowe. Bez niej dźwięk nieco się rozłazi. Na moje dźwięk jest za głośny jak na normalną pracę. 3 mechaników też przyznało mi, że słyszy grzechotkę. Więc to nie fanaberia. Tak czy siak, jutro zmieniam rozrząd i zrobię pewnie tak jak mówisz - będę jeździł. Ale latem ruszam w trasę po Europie i słabo widzi mi się ryzyko awarii pompy np w Austrii, Chorwacji, czy Czarnogórze... Wiem, że zawsze może się coś popsuć, ale świadomość krzyczącej pompy (o ile to ona) przed taką trasą to słaba motywacja:)
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: Mej »

wuem pisze:3 mechaników też przyznało mi, że słyszy grzechotkę.
Możliwości "odsłuchowe" trójki mechaników w tzw. realu, są nieporównywalnie lepsze, a przede wszystkim bardziej wiarygodne od opinii generowanych na forum przy pomocy filmików z YT.

Skoro jednak trójka żywych mechaników jednogłośnie potwierdza problem, to nie rozumiem tylko dlaczego, do ku..wy nędzy nie sięgną do własnej wyobraźni, doświadczenia i nie założą najbardziej prymitywnego stetoskopu na te swoje mądre główki żeby te swoje diagnozy choć trochę doprecyzować :shock: :?: :?:
Pozdrawiam.
wuem
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, o 15:31
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: wuem »

Dzisiaj auto dostało nowy rozrząd. Pierdzenie jest cichsze, ale jest:)
jan6a
Posty: 293
Rejestracja: 30 paź 2012, o 08:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Jan
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: jan6a »

Mej na drugim filmie jak dla mnie też wyraźnie słychać i nie jest to normalny hałas. Jak u Ciebie jest podobnie to też Ci się legnie grzechotnik pod maską.
wuem pisze:Dzisiaj auto dostało nowy rozrząd. Pierdzenie jest cichsze, ale jest:)
Ciszej bo się przyzwyczaiłeś i zacząłeś to tolerować ;) Zostawiasz tak jak jest, czy będziesz coś robił z tą pompą?? Z ciekawości ile pompiarze powiedzieli za regenerację???
Wczoraj na spacerze przy dość ruchliwiej drodze gdzie jednak auta nie rozwijają zbyt dużych prędkości słyszałem grzechoczące: 2 x passat, 1 x tiguan i 1 x A5 w przeciągu 15 może 20 minut. Sprawa wiec normalna na każdego CR-a przyjdzie pora.

P.S.
Leje ktoś z Was jakieś smarowidło do ON ?? np coć takiego?? http://allegro.pl/smar-do-silnikow-dies ... 08707.html
wuem
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, o 15:31
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: wuem »

Pomp tego typu się nie regeneruje, brakuje cześć. Albo nowa (4.000), albo używana (300-800 zł). Jutro jadę jeszcze raz na konsultacje z pompiarzem i rozważymy czy ruszamy, czy nie. Dobry pompiarz spod Krakowa radził mi wprost ,,nie ruszać'' jeśli auto zachowuje się w 100 procentach poprawnie. Przypominam, że test opiłków moja pompa przeszła celująco więc nie można zarzucić jej niesprawności.
jan6a
Posty: 293
Rejestracja: 30 paź 2012, o 08:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Jan
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: jan6a »

wuem pisze:Pomp tego typu się nie regeneruje, brakuje cześć. Albo nowa (4.000), albo używana (300-800 zł)
No właśnie -pompiarze nie chcą regenerować, myślałem że coś się zmieniło w tym temacie. Używanej raczej odradzam chyba że z pewnych rąk i udokumentowanym przebiegiem z możliwością zwrotu. Za nową jak widzę chcą Cię mocno obejrzeć ze skóry. Nową kupisz za 1200-1600zł. ;)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13601
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czy to rozrząd tak hałasuje?

Post autor: Enriquez »

Jan, gdzie - powiedz - gdzie...
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
ODPOWIEDZ