Pęknięta sprężyna przód

petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Dzisiaj rano skodzina przywitała mnie klęknięciem przedniego lewego koła. Krótka diagnoza łącznie z konsultacją mechanika wskazuje na pękniętą sprężynę. Dodam, że przy jeździe nie ma żadnych niemiłych odgłosów oprócz przycierania zderzakiem śpiących policjantów ;]

Szukam czegoś sensownego na allegro. Czy z takich propozycji mogę prosić o sugestię czy warto inwestować więcej czy części sprawują się podobnie?

http://allegro.pl/sprezyna-monroe-skoda ... 09512.html
http://allegro.pl/sprezyna-przod-audi-a ... 96890.html
motogold
Posty: 286
Rejestracja: 22 paź 2012, o 19:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 163/370
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rumia

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: motogold »

Dużej różnicy nie ma...ja bym obstawiaj monroe.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Dzięki motogold.
piotrekwitek1
Posty: 78
Rejestracja: 11 sty 2013, o 14:17
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: piotr
Lokalizacja: poznań

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: piotrekwitek1 »

A sprężyny kayaba (kyb) nie ma?Ja załozyłem i jestem zadowolony w inter carsie mają.
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: Mej »

Gorąco Ci odradzam stosowanie jakichkolwiek zamienników (nawet "markowych"), a do diesla już szczególnie. Wpadniesz z przysłowiowego deszczu pod rynnę, pomimo tego, że będzie się zgadzała ilość zwoi, a tym bardziej średnica drutu i wysokość (nieobciążonej) sprężyny.
Po założeniu do auta (na którąkolwiek byś się nie zdecydował) samochód będzie dalej przechylony na jedną stronę, a jeśli wymienisz obie - po prostu zacznie ryć po glebie bardziej niż na tej pękniętej ori.

Na życzenie klientów parokrotnie już próbowałem dopasować zamienniki, nie tylko Passatów TDi (czyli tak jak do Superba) ale też do Golfów III i IV generacji. Nigdy z pełnym sukcesem, zawsze z porażką.
Ostatni raz latem ub.roku walczyłem z Passatem Kombi 2001 (AWX) testując nigdy wcześniej jeszcze nie próbowane KYB ale i tym razem "oczywiście" skończyło się na nówkach z ASO (cena zabija).

Pamiętaj, że jeśli zaczniesz eksperymentować z gównianymi zamiennikami choćby nie wiem jak bardzo renomowanej firmy - sprężyny będą nosiły ślady montażu co zasadniczo uniemożliwia ich zwrot.

To już moim skromnym zdaniem dużo lepszym wyjściem z sytuacji będzie wyszukanie bliźniaczego zamiennika (oznaczenia kolorystyczne szalenie ułatwiają sprawę), ponieważ sprężyny od VAGów generalnie nie mają żadnych tendencji do "siadania" podczas eksploatacji - czyli jeśli tylko nie pękają - zachowują parametry praktycznie nowej części.

Oczywiście Ty decydujesz ale zastanów się pięć razy zanim zaczniesz się wkur..iać gdy po założeniu 100%'ego zamiennika jednak się okaże, że nie tego oczekiwałeś.

Piotrekwitek1 - nie wiem - być może (bardzo możliwe) w lżejszych benzyniakach problem zamienników nie jest tak poważny jak w dieslach ale w tym konkretnym przypadku zamiennik nie jest dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Cenne informacje, dzięki. Zorientuję się jak wygląda sprawa z oryginałami.
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: Mej »

petrelli pisze:Cenne informacje, dzięki. Zorientuję się jak wygląda sprawa z oryginałami.
Prawie 5 stówek sztuka ... . Lichwa w biały dzień ale z pełną odpowiedzialnością polecam porządną używkę "za grosze".
Jeśli tylko nie ma rdzawych wżerów (potencjalne miejsce do pękania, najbardziej dokładnie w tym miejscu, w którym zwój wznosi się do góry od dolnego osadzenia) - możesz brać "w ciemno" oszczędzając kasę i nerwy.
Niestety dobrej używki też zazwyczaj trzeba się naszukać ... ale warto :) .
Pozdrawiam.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Tja, dobra cena ;]
To jeszcze jakaś podpowiedź gdzie/jak szukać używek? Szczerze powiedziawszy dopiero od miesiąca posiadam własne auto, przez ostatnie 10 lat nie musiałem się zajmować takimi rzeczami i nie mam jeszcze wprawy :) Szukać po szrotach czy możesz coś polecić w sieci?
Zapomniałem dodać - znajomy mechanik rzeczywiście stwierdził, że na zamienniku będzie różnicy 1-2 centymetry.
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: Mej »

Niestety nie mam dobrej metody na szukanie używek i właśnie dlatego zdarza mi się kupować oryginały pomimo spekulacyjnej ceny, za którą kogoś powinni zamknąć ... .
Pozdrawiam.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Ok, dzięki Piotr. Dam znać za jakiś czas jak poszło. Ale po dzisiejszych wrażeniach z jazdy jestem przeciwnikiem zglebionych samochodów :)
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Wymienione obie sprężyny przednie na KYB. Miałem Piotr na względzie Twoje argumenty, jednak finanse przeważyły.
Robiłem w Warszawie na Syreny 14, jak coś będzie nie tak to dają w razie czego gwarancję. Dodam - początek współpracy z tym warsztatem wygląda obiecująco.
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: Mej »

petrelli pisze:Wymienione obie sprężyny przednie na KYB. Miałem Piotr na względzie Twoje argumenty, jednak finanse przeważyły.
Robiłem w Warszawie na Syreny 14, jak coś będzie nie tak to dają w razie czego gwarancję. Dodam - początek współpracy z tym warsztatem wygląda obiecująco.
Skoro jesteś zadowolony, to właśnie przyszło mi do głowy żeby sprawdzić w katalogach czy sprężyny do Superba I noszą te same oznaczenia co do Passata B5. Być może jest to jakaś wskazówka na przyszłość do tańszych ale jednak równie wytrzymałych zamienników, hmm ... .
Pozdrawiam.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Jeśli dobrze zrozumiałem. Nie siedzę w temacie na tyle głęboko aby mieć dostęp do katalogów (chyba że są gdzieś online?).
Natomiast jeśli będą jakieś kłopoty (np. z czasem siądzie zbyt mocno) to będę raportował.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

I zostawiłem sobie zdjętą dobrą sprężynę (do drugiego S1 w rodzinie). W razie czego będzie jako referencyjny.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: Pęknięta sprężyna przód

Post autor: petrelli »

Po dłuuuugim czasie zbierania się do tematu zakupiłem w końcu używane oryginalne sprężyny.
Przez ponad roku używania zamienniki siadły i auto obniżyło się nieprzyjemnie z przodu tracąc znaczną część skoku zawieszenia.
Po dzisiejszej wymianie wróciło do normy. Mam nadzieję, że założone używki jeszcze trochę pożyją.
Przyłączę się do innych w tej kwestii - zamienniki sprężyn się do tego auta nie nadają.
ODPOWIEDZ