Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Tematy nie związane z Superbem
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13609
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: Enriquez »

Poszukuję założyć w domu mały, prosty router do:
1. Dzielenia internetu
2. Udostępniania zawartości twardego dysku z USB (WD Book, czy jakoś tak)
3. Jeżeli to możliwe to udostępniania mediów po DLNA.

Dodatkowe warunki są takie:
1. Mam routero-modem Samsung SG-B8000 z LTE od plusa, ale nie widzę przeszkód aby go wymienić na coś lepszego, gdyż
2. Dom jest położony w pewnej odległości od cywilizacji i będzie potrzeba zainstalowania anteny kierunkowej GSM, żeby złapać LTE, o ile to w ogóle możliwe.

Coś mnie dziś naszło i trochę się naczytałem o Asusie WL500GP i systemie Tomato.
A że się na tym jakoś nie za bardzo znam, to chętnie zlecę to jakiemuś kumatemu gościowi, żeby mi to skonfigurował oczywiście nie za darmo tylko za normalne pieniądze. Mam nadzieję, że mnie na to stać :D
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: dato »

5000 z dojazdem ;)
Nie masz innej lepszej opcji na net ? Po jakimś kablu ? Może pociągniesz jakieś łącze dla całego osiedla ? Wtedy najlepsze co widziałem do podziału to to: Linux Router Debian, podział pasma HTB, LMS, Load-Balancing, PPPoE, PPtP w 10min

Jak do podziału łącza gsm (bleeeee...) to ten Twój Asus z OpenWRT (np. Kamikaze) wygląda sensownie. Coś podobnego z TP Linka mam w domu i wiesza się, ze 2x w tygodniu muszę go wyłączyć żeby dobrze działał.
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: neck99 »

Jak sie nie znacie to openwrt i tomato se darujcie. Kazda zmiana bedziecie klnac. Enri to co chcesz zrobic to potrafi kazdy router z usb na pokladzie. Skoro masz te lte to ich modem musisz miec bo nie widzialem routera na lte jeszcze. Moja propozycja

Modem lte - router z usb - klienci.
Jedynie co musisz albo zrobic routing miedzy routerem i modemem albo jeszczelepiej jak ten modem daje ci dhcp to routera ustawiasz jako przezroczysty bez dhcp.
Generalnie widze kilka opcji :)
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13609
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: Enriquez »

Muszę przetestować tam zasięg (mam 590m od nadajnika), jak będzie OK, to nic kompletnie nie robię bo ten samsung robi wszystko co trzeba.
To ten routerek:
http://gsmonline.pl/portal/phonetests/p ... n_id=31551" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma zasadniczą wadę taką, że nie ma wejścia do zewnętrznej anteny.
Nie można podpiąć też DLNA, ale do tego to chyba kupię osobny router i będzie robił też za AccessPointa.

Według mapki zasięgu plusa mam LTE na zewnątrz budynku, dostępne od płotu mojej posesji, więc w środku raczej nie będzie.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
forrestas
Posty: 220
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 14:34
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: forrestas »

@Enriquez: A są jakieś przeszkody między posesją a nadajnikiem? Las? Linia energetyczna? Wysokie zabudowania? Jeżeli nie to znaczy, że odpadnie Ci też temat kombinowania z masztami itp. Może na parapecie na piętrze twój samsung da radę :)

@neck99: Zgadzam się z tym co napisałeś. Faktycznie tomato i openwrt + GSM to katorga, ale np. DD-WRT ma interfejs przez WWW i zero problemów. Nie każdy router z usb obsługuje modemy, czasami to USB jest dedykowane dyskowi sieciowemu lub print serwerowi (niektóre modele Linksys'a np. WRT160NL) i bez alternatywnego softu się nie da. Z drugiej strony D-Link po wgraniu aktualizacji z polskiej strony ma nawet predefiniowanych naszych operatorów. Pod propozycją podpisuję się obydwoma rękoma. Konfiguracja, którą podałeś tj. modem(bezpośrednio do routera lub routing)->router->klienci to jedyne sensowne warianty (w sumie nie wiem jak by to można skomplikować).
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: neck99 »

Najwyzej wymien jak masz mozliwosc na cos z zewnetrzna antena. Lub sa takie wzmacniacze gsm gdzie antena duzana dach i po kablu schodzi do wzmacniacza a na jego koncu mala antenka.
Jak znajdziesz zasieg na tym samsungu zobacz czy masz w nim opcje bridge wtedy bysmial najlatwiej. Podpinasz router i on bedziewszystkim dhcp brama natem i da dostep do zasobow usb. Samsungbedzie tylko przezroczystym modemem.
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13609
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: Enriquez »

ok, dzięki za rady wrócimy do tematu niebawem
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: neck99 »

Spoko :)

Chetnie pomoge w tym temacie.
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
forrestas
Posty: 220
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 14:34
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: forrestas »

Wzmacniacz to IMHO chyba raczej słaby pomysł. Urządzenia w dobrej cenie działają na jednej częstotliwości, najczęściej GSM(1800). Nie wiem ile kosztują urządzenia na LTE(może te na 1800 dają radę), ale wzmacniacz na UMTS(2100) kosztuje sporą kasę. Moim zdaniem - modem z zewnętrzną anteną jeżeli Samsung nie da rady.
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: neck99 »

No nie wspominalismy o budzecie :)

Jasne najlepiej modem z zew antena i z opcja bridge :)
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
forrestas
Posty: 220
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 14:34
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: forrestas »

Skoro już jesteśmy przy temacie. Ktoś korzysta na co dzień z LTE? Faktycznie taki szał jak twierdzi reklama? Od dwóch lat jadę na UMTS i szału nie ma bo nie może być (taka technologia/zasięg/pojemność stacji bazowej ale tym się nikt nie chwali). Do forum wystarczy, ale streaming do TV z iPlex'a nie daje rady:(
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: neck99 »

Jeszcze niemialem okazji testowac. Ale pewnie bedzie tak jak obecnie zalezy od sygnalu i gdzie jestes bedzie albo fajnie albo dupiato :)
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
forrestas
Posty: 220
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 14:34
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: forrestas »

UMTS też mocno zależy od tego ilu klientów jest podpiętych do jednej bazy. I wydaje mi się, że aktualnie to jest mój największy problem. LTE podobno od początku brało to pod uwagę i nie ma z tym problemu. Tyle teoria...

Niestety mi niedawno założyli na stacji UMTS 900 (poprawił się zasięg w porównaniu z 2100) więc na LTE nie mam szans w najbliższym czasie :(
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13609
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: Enriquez »

Używam LTE w Łodzi i transfery jakie uzyskuję od niedawna podkreślam to stanowczo to jakieś 30 Mbit/s downloadu i 5 uploadu.
Strony się odpalają błyskawicznie, stąd nie mogę naprawdę narzekać.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Czy jest tu jakiś miszczu od sieci, routerów itp.?

Post autor: neck99 »

No to ladnie
A przy pobieraniu utrzymuje predkosc czy spada ?
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
ODPOWIEDZ