Re: Powiększamy opony :)

Awatar użytkownika
sjak
Posty: 2521
Rejestracja: 20 sie 2011, o 14:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 240 KM, 350 Nm
Imię: Sławek
Lokalizacja: Ryki lubelskie
Kontakt:

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: sjak »

Nie wierz tak święcie w DAS-a. Też jestem u nich ubezpieczony, ale cudów nie dokonują. Przekonałem się na własnej skórze.
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: szms »

DAS jest przereklamowany, kiedyś miałem z nimi doczynienia, ale jak przyszło co do czego to tragedia...
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: dato »

Każda ubezpieczalnia wpisuje w owu zastrzeżenia dot. przeróbek i ingerencji w sposób wykraczający poza specyfikację producenta. Specyfikacja Producenta jest jasna - możesz wybrać to, co w cenniku i homologacji. Robisz zmiany wykraczające poza, robisz je na własną odpowiedzialność, a odmowa wypłaty odszkodowania będzie bazować tylko na tym zapisie - i wystarczy, nie będziesz miał okazji do dalszej polemiki, a odwoływać się możesz przez okno. Albo w poważniejszej sytuacji przez zakratowane okno. DAS to Ci po fakcie wytłumaczy dlaczego nie miałeś racji... Robisz zmiany - robisz na własną odpowiedzialność, powinno być wszystko ok i pewnie będzie. Reszta jest biciem konia i teoretyzowaniem - bez urazy...
Awatar użytkownika
lec
Posty: 736
Rejestracja: 1 lis 2011, o 20:06
Samochód: Inny
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: Tiguan II
Lokalizacja: Poznań

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: lec »

Panowie, ja pisze co mysle i co uwazam - nie mam zamiaru nikogo przekonywac ze mam racje lub jej nie mam. Jak sie przejade to na wlasna odpowiedzialnosci tyle. Das jest dobrym straszakiem a nie panaceum na wszystko i tu sie zgodze. Ubezpieczalnie tez nie zawsze ida w zaparte i niekoniecznie chca sie ze wszystkimi kopac - tez pisze to z doswiadczenia. Jak ktos trzęsie portkami to niech nie uzywa antyradarów, jezdzi 50-ka w miescie i na kolach z salonu - i moze we mnie rzucac kamieniami :P
Ostatnio zmieniony 6 wrz 2012, o 16:07 przez lec, łącznie zmieniany 1 raz.
aktualnie TIGUAN2, 2.0 TDI DFGA 4x4 | skodaclub.pl | motohid.pl
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: dato »

Nadstaw się :lol:
Awatar użytkownika
sjak
Posty: 2521
Rejestracja: 20 sie 2011, o 14:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 240 KM, 350 Nm
Imię: Sławek
Lokalizacja: Ryki lubelskie
Kontakt:

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: sjak »

http://www.oponeo.pl/artykul/zamienniki ... miaru-opon" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: Misiek Fisiek »

A na koniec.. "upewnić się czy nowa montowana opona nie stanowi problemu z punktu widzenia prawa". Czyli oponeo też zostawia sobie dupochron więc wcale nie jest pewne tego co pisze. A zalecenia ETRTO nie stanowią źródła obowiązującego prawa w Polsce.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
JOY
Posty: 160
Rejestracja: 29 lis 2010, o 22:41
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 150 KM
Imię: Bartek
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: JOY »

Panowie w Polsce prawo jest takie aby każdy mógł sobie coś zinterpretować i to jest temat na inny wątek.
Proszę już nie piszmy tu o prawie, a o oponkach - bo jak narazie to tylko jedna osoba w zimie je założy, więc proszę zostawmy miejsce na wypowiedzi osób którzy je założą i dadzą znać jak się auto prowadzi - bo się śmietnik robi, a każdy już zadecyduje sam czy chce ryzykować czy nie.

pozdr.
Moja ewolucja: FSO1500>Renault Clio>Renault Megane>Subaru Impreza WRX>Saab900>Honda Accord>O2-czarna zgniotka>Superb2 1.8TSI rosso> FORD FOCUS 3 :)
Obrazek 3 felgi stalowe ori za 100 zł wsio oddam
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: Misiek Fisiek »

Joy, nikt nie broni użytkownikom takich opon wypowiadać się w temacie a skoro tego nie robią, to chyba nie mają ochoty. A dla nas równie ważne jest to czy takich opon można w PL bezpiecznie używać. I dzięki tej dyskusji myślę, że doszliśmy do pewnych wniosków.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: dato »

Zuber, ale to jest Bartka wątek więc skoro grzecznie prosi to zabieraj toge, grabki wiaderko i wyp... do innej piaskownicy ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Odp: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: Misiek Fisiek »

No to chyba nie mam wyboru :D Zresztą temat został już chyba wyczerpany.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
lec
Posty: 736
Rejestracja: 1 lis 2011, o 20:06
Samochód: Inny
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: Tiguan II
Lokalizacja: Poznań

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: lec »

wyczerpany jak wyczerpany - przez nas teoretyków, dobrze by bylo zapytac kogos bezstronnego w tej kwersji - czyli np drogówkę (nie ma interesu w wyplacaniu lub nie ubezpieczen, a bedzie wiadomo jakie oni maja przynajmmiej w tym kierunku wytyczne)
aktualnie TIGUAN2, 2.0 TDI DFGA 4x4 | skodaclub.pl | motohid.pl
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: Misiek Fisiek »

Drogówka się tego nie czepnie - to nie są myśliciele od interpretacji przepisów :). Ważniejsze co wyniknęłoby w ewentualnym procesie cywilnym bo jak pisze Emilio ubezpieczyciele potrafią z tego powodu odmówić wypłaty sumy odszkodowania.

Ale ewentualna kontynuacja tematu w odrębnym wątku :)
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
epu
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2011, o 06:18
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: epu »

Trochę głupio się wtrącać lecz likwiduję szkody dla tych towarzystw ubezpieczeniowych z pierwszej strony podmiotowej dyskusji od wielu wielu lat, natomiast nigdy nie wydałem odmowy lub przyczynienia w żadnej szkodzie ze względu na taką różnicę w rozmiarze o jakiej tu zaciekle rozważacie, kolega z Piastowa chyba niechcący wprowadził wiele osób w błąd swoim niefortunnym sformuowaniem. Owszem zdarzają się brylanty o różnej wysokości kół na dwu osiach lub o żużyciu opon 100% i wtedy przy odrobinie gorszym nastroju można myśleć o nauczce dla klienta, lecz w tym wypadku brak jasno sformuowanych wytycznych mogących skutkować odmową wypłaty odszkodowania.
Awatar użytkownika
sjak
Posty: 2521
Rejestracja: 20 sie 2011, o 14:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 240 KM, 350 Nm
Imię: Sławek
Lokalizacja: Ryki lubelskie
Kontakt:

Re: Opony z poza zakresu homologacji :)

Post autor: sjak »

No i wreszcie konkretny głos praktyka :D

Ja jeszcze dodam coś od siebie, a właściwie od mojego zaprzyjaźnionego papugi, który jak sam mówi, wybudował dom za pieniądze firm ubezpieczeniowych ;)

Jak to wygląda od strony praktycznej (czyli co wymyślają):

Przy szkodzie z OC, nie ma w ogóle tematu. Trochę komplikuje się sprawa przy szkodach z AC
W większości przypadków nie ma z tym problemu, jeśli spełnione są inne warunki dotyczące opon (takie same na osi itd)
Jedyna sytuacja gdzie może pojawić się problem to np "opuszczenie czarnego" na łuku czy inne zdarzenia związane ewidentnie z utratą przyczepności - tam, gdzie ten fakt jest praktycznie jedynym odpowiedzialnym za zdarzenie. Wówczas niestety zdarza się ( i to nie tak rzadko), że TU odmawia wypłaty odszkodowania. Niestety opinie biegłych też są podzielone. O ile dane opony spełniają zalecenie ETRTO to w 99,9999% przypadków jest opinia korzystna dla ubezpieczonego, o tyle w odmiennym przypadku bywa już różnie. Przy czym nie musi to oznaczać oceny 0-1 kowej. Bardzo często określany jest procentowo wpływ takiej opony na zaistnienie zdarzenia i proporcjonalnie do tego zasądzana wysokość należnego odszkodowania.
ODPOWIEDZ