Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

jarkubiak
Posty: 111
Rejestracja: 24 paź 2017, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Lokalizacja: Bytom

Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: jarkubiak »

Witajcie,
Jako, że czas życia mojej szyby czołowej dobiegł do końca i konieczna jest jej wymiana, postanowiłem kupić grzaną. Instalacja zrobiona, kodowanie raczej też, czekam na szybę, a w zasadzie na ubezpieczalnię :evil:
I tu pytanie - po załaczeniu ogrzewania bez podpiętej szyby cyka przekaźnik, na stykach pojawia się napięcie więc kodowanie sterowania jest ok. Ale napięcie jest przez jakieś pół sekundy. Skąd więc sterownik wie, że szyba jest podpięta lub nie?? Skoro steruje przekaźnikiem a napięcie sterowane podawane na szybę pochodzi bezpośrednio z aku?? (przez bezpiecznik, ale chodzi mi o brak modułów, czujników itd. mogących ocenić np. zwiększony pobór prądu)?
Pytanie pojawiło się po takiej właśnie rozkmince, która podała w wątpliwość właściwie zakodowane sterowniki - tu prośba do posiadających grzaną szybę - czy mogłby ktoś wrzucić kodowania? zakładam że chodzi o sterowniki 09 i 08.
Dziękuję z góry za pomoc.
komoornik
Posty: 1022
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: komoornik »

Elektrykiem nie jestem ale spodziewał bym się że mierzy rezystancję.

Może być sporo różnic ze względu na inne wyposażenie, co dokładnie kodowałeś?
jarkubiak
Posty: 111
Rejestracja: 24 paź 2017, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Lokalizacja: Bytom

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: jarkubiak »

komoornik pisze: 4 sty 2024, o 10:29 Elektrykiem nie jestem ale spodziewał bym się że mierzy rezystancję.

Może być sporo różnic ze względu na inne wyposażenie, co dokładnie kodowałeś?
No ja też myślałem o mierzeniu rezystancji, tylko, że to są dwa odrębne obwody - jeden, sterujący, czyli załączający przekaźnik - minus z sterownika centralnej elektryki, plus z bezpiecznika po zapłonie (bodajże 7), i drugi obwód, sterowany - minus stały z punktu masy pod podsufitką, plus z bezpiecznika na aku (włączane przez sterownik), więc zwiększona rezystancja pojawi się na tym drugim obwodzie...

Nie jestem przy aucie, ale w centralnej elektryce w adaptacji ze 3 pozycje związane z ogrzewaniem przedniej szyby miałem "nieaktywne" i w dwóch bodajże bitach w długim kodowaniu sterownika klimy
komoornik
Posty: 1022
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: komoornik »

Kodowanie 08 - Long coding: 11010004000410011005104D00189136

Co do 09 to są same 0, bo wszystko jest w adaptacjach.
jarkubiak
Posty: 111
Rejestracja: 24 paź 2017, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Lokalizacja: Bytom

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: jarkubiak »

Dzięki w weekend sobie to porównam.
Awatar użytkownika
polowiec
Posty: 201
Rejestracja: 8 lip 2023, o 22:54
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: polowiec »

U mnie 2017 rok. jest tak:
Podgrzewanie szyby seryjne.

08 - 1201010400441101100510410010110A
jarkubiak
Posty: 111
Rejestracja: 24 paź 2017, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Lokalizacja: Bytom

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: jarkubiak »

Szyba dołożona, kodowanie 08 było ok. Konieczne było odpowiednie ustawienie w adaptacji sterownika 09. Zrobione, działa.
Dzięki za pomoc.
blazejk
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2023, o 20:41
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 272KM
Imię: Błażej

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: blazejk »

A czy w wyposażeniu L&K instalacja może już przygotowana pod grzana szybę przednią?
komoornik
Posty: 1022
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: komoornik »

VAG generalnie nie stosuje polityki gratisów w postaci wiązki elektrycznej do niezamontowanych komponentów - szanse na to są bliskie zeru.
yogibabu
Posty: 356
Rejestracja: 11 sie 2022, o 18:54
Samochód: Inny
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: yogibabu »

komoornik pisze:VAG generalnie nie stosuje polityki gratisów w postaci wiązki elektrycznej do niezamontowanych komponentów - szanse na to są bliskie zeru.
Nie bliskie 0 a zero. Polityka oszczędności materiału,czyli ekonomia. I nie tylko vag,ale chyba we wszystkich markach.
Już nie kurak....
Piecuu
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2023, o 15:45
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Tomek

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: Piecuu »

A ma ktoś wiedzę co potrzeba do dołożenia grzanej szyby po za samą grzaną szybą? Jakie wiązki itd? Bo bym sobie chciał sprawić takową z kamerą bo też jej nie mam w SS3 sportline kombi
jarkubiak
Posty: 111
Rejestracja: 24 paź 2017, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Lokalizacja: Bytom

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: jarkubiak »

Piecuu pisze: 18 lut 2024, o 20:23 A ma ktoś wiedzę co potrzeba do dołożenia grzanej szyby po za samą grzaną szybą? Jakie wiązki itd? Bo bym sobie chciał sprawić takową z kamerą bo też jej nie mam w SS3 sportline kombi
Musisz dorobić wiązkę od sterownika pod deską do skrzynki bezpieczników i przekaźników pod maską i stamtąd do szyby. Nie ma w tym zbytniego problemu jeśli masz podstawową wiedzę elektryczną i kminisz rozbieranie i składanie kostek VAG bez ich uszkodzenia. Ogólnie wygląda to tak, że szyba dostaje minus z punktu masy pod podsufitką, a plus z dwóch kabli (grube, chyba 4mm2) wychodzących z przekaźnika zamontowanego w skrzynce pod maską. Zasilanie sterowane wyciągasz z bezpiecznika, który też trzeba dorobić. Zasilanie sterujące przekaźnika idzie z dwóch miejsc: plus z bezpiecznika pod deską rozdzielczą a minus z pinu w kostce sterownika elektroniki.
I to tyle.
Mnie to zajęło ok. 3 godzin ale w oryginalnych kostkach, z oplotem wszystkich kabli taśmą włókninową. Dostałem pochwałę w ASO montującym szybę
:lol:

No i zapomniałbym o sterowniku klimatronika z opcją sterowania podgrzewaniem szyby czołowej, ale to takie oczywiste jak sama szyba :)
cidik
Posty: 52
Rejestracja: 2 mar 2020, o 16:41
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Imię: Dominik

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: cidik »

komoornik pisze: 26 sty 2024, o 20:04 VAG generalnie nie stosuje polityki gratisów w postaci wiązki elektrycznej do niezamontowanych komponentów - szanse na to są bliskie zeru.
Zamawiany Passat b7 beż radia, bo i tak kupiłem navi za 30% ceny after market, na pytanie czy będzie wiązka lub głośniki w drzwiach, a ASO dostałem odpowiedź że nie będzie. Auto przyjechało i zonk. Przednie głośniki ( bo w tylnich tylko wiazka) i wiązka z kostka pod wpięcie radia była

To samo w mercedesie sprinterze...zamówione beż radia i była i wiązka i głośniki w drzwiach
komoornik
Posty: 1022
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dołożenie ogrzewanej szyby czołowej

Post autor: komoornik »

Takie rzeczy jak wiązka radia i głośników to wyjątek potwierdzający regułę ;)
ODPOWIEDZ