Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

Witajcie. Auto ma przebieg 4tys. Km . Mam pewien problem auto jeździ jakby na lewym przednim kole i tylnim prawym. I w zależności w którą stronę się skręca to albo przednie koło prawe jest dociskane do podłoża albo tylne lewe koło. Jakby amortyzatory siadły. :oops: od samego początku było dziwne wrażenie tego dziwnego zachowania...w dodatku odczuwa się dużą różnicę na kierownicy, długość obrotu kierownicy, wykonując skręt w prawo i tak samo jadąc w lewo. Byłem na stacji na szarpakach i nic nie widać, nie widać "niby" luzów. Amortyzatory "niby" dobre ale mają 60% i 58%, strasznie mało. Wrażenie jakbym czasami nie miał zawieszenia z tyłu z lewej strony albo z prawej z przodu. Koło lewe przednie i prawe tylne dostaje w kość. Auto na prostej drodze zachowuje się jakby jechało w koleinach. Zbieżność zrobiłem, były małe odchyłki od prawidłowych ustawień ale została poprawiona zbieżność. Nic to jednak nie dało. Auto dalej tak się zachowuje. Dziwnie wygląda lewa sprężyna z tyłu gdyż zwoje jej są jej lekko ściśnięte z lewej strony....a u drugiej sprężyny tylnej prawej są równomierne. Może przez to auto z tyłu z lewej strony nie dociska koła do podłoża tak samo jak na drugim na tej samej osi. Serwis nic nie widzi nawet tej inaczej układającej się sprężyny. Co robić doradźcie.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1039
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Kuster »

Wyniki sprawności amortyzatorów na SKP to można sobie wsadzić w D
Ja miałem tylne amory wylane I samochód skakał a gościu mi mówił że jest ok 70%...
Jak zmieniłem na nowe sztywniejsze to zaś mówił że jest źle bo za twardo (hahaha)
W innym aucie (honda Civic 97') nowe zawieszenie a typ gada że 30%...
W Accordzie 04' wybite przednie górne gumy mocujące amortyzator że już odbojem dobijało a na szarpakach sztywne zawieszenie...

Postaw auto na równym, weź miarę i zobacz jakie są odległości progów z podłożem

Sprężyny mogą być odwrócone o 90-180° i możesz mieć wrażenie że jedna jest bardziej a druga mniej ściśnięta

Sprawdź też koła czy bicie nie idzie od nich
Jak dbasz tak masz
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

Koła nowe, wyważone, pojeździłem z 400km i sprawdziłem jeszcze raz minimalne odchyłki były, poprawiono...ale i tak dalej lekko drga kierownica i jest luz a auto jak jeździło źle tak jeździ...muszę chyba może sprężyny zamienić stronami. Ale coraz bardziej myślę że to wina stabilizatora...bo jakby dobrze działał z przodu to nie powinien pozwolić na takie przechyły z tyłu po lewej stronie. Zastanawia mnie czy inne ss3fl TSI 190km kombi też tak się prowadzą ze zwykłym zawieszeniem? Może ktoś z okolic Jaworzna, Chrzanowa, Trzebinia ma tą samą wersję?
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1039
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Kuster »

To odepnij stabilizatory i będziesz wiedział
Zmieniłeś amory ale masz stare sprężyny? Zmień sprężyny będziesz też wiedział czy to to
Jak dbasz tak masz
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

Nic nie zmieniałem...auto na fabrycznych podzespołach...jak z fabryki:) ma dopiero 4tys.km i z dnia na dzień jest coraz gorzej...obawiam się zimy z takim zawieszeniem. Serwisy nic nie czują:), nic nie widzą, pewnie jakby auta nie widzieli też by mówili że jest ok.
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

Byłem w serwisie...stwierdzili tylko minimalnie przekroczenia w zbieżności i pochylenia koła przedniego. Ale brak było na wydruku danych dotyczących przesunięcia tylnego zawieszenia względem osi samochodu czy też tego samego w stosunku do przedniego zawieszenia. Tak jakby specjalnie maszyna ma tego nie pokazywać.
A wiem że tył ma 4-5mm przesunięcie w prawo, a przód ma 15mm w lewo. Sumarycznie to około 20mm.

Koło z prawej strony są prawie w jednak linii, z lewej przednie jest wysunięte bardziej na lewo niż tylne i to widać wizualnie.
Zwłaszcza gdy auto jest zaparkowane np. na posadzce wyłożonej płytkami...linia fug jest łatwa do sprawdzenia czy są one równoległe.
Zobaczymy co zrobią.
Pozdrawiam.
pejot
Posty: 218
Rejestracja: 3 maja 2021, o 11:47
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: pejot »

Nie wiem skąd jesteś, ale polecam pmcar.pl w zakresie ustawiania zbieżności i geometrii. Pan czyni cuda. Mój Superb był fabrycznie krzywy, jedna strona była "krótsza" o 4mm. Aktualnie wszystko prosto.
Skoda Superb III Sportline | MY22 | Steel Grey | 2.0 TSI 190KM
Obrazek
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

Byłem w serwisie ustawili zbieżność, choć wcześniej już był aż ustawiana i też była na czerwono na jednym kole przednim lewym...także 3 razy była zbieżność i geometria sprawdzana i nastawiana ...a auto dalej tak samo jeździ
Kylo125
Posty: 200
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Kylo125 »

Jak masz możliwość to podmień koła. Miałem kiedyś w BMW sytuację że kupiłem je na zimówkach, a po zmianie kół na letnie dodane przez poprzedniego właściciela prowadziło się tragicznie. Tańczyło pod tyłkiem jakby non stop jechać w koleinach. Też ustawiłem zbieżność, plus szarpaki i nic nie wychodziło. Ale że na zimowych było w miarę ok to pomyślałem, że może to wina felg lub opon. Na próbę kupiłem najtańsze chińskie opony i nagle wszystko ustąpiło i jazda zaczęła sprawiać przyjemność. Może znajdziesz jakieś koła na podmianę żeby sprawdzić czy to to?
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

pejot pisze: 9 paź 2023, o 07:28 Nie wiem skąd jesteś, ale polecam pmcar.pl w zakresie ustawiania zbieżności i geometrii. Pan czyni cuda. Mój Superb był fabrycznie krzywy, jedna strona była "krótsza" o 4mm. Aktualnie wszystko prosto.
Kawałek mam tam, a duży brak czasu...muszę chyba oprzeć sprawę o rzeczoznawcę, bo zaraz mi powiedzą, że popsułem sobie sam zawieszenie o na własny koszt mam sobie u nich naprawić. A nie zdziwiłbym się jakby np stabilizatory były krzywe.
Mówiłem, im że dziwnie układają się zwoje sprężyny z lewej strony z tyłu odległości. Z lewej tej sprężyny są ściśnięte i taki lekki banan jest ). Natomiast na prawej stronie z tyłu sprężyna ma zwoje równo ładnie rozmieszczone i wygląda na l...prosto pracującą. Serwis nic nie widzi, cała ta gwarancja na samochody jest nic nie warta. Trzeba się kopać z koniem...
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

Kylo125 pisze: 19 paź 2023, o 14:36 Jak masz możliwość to podmień koła. Miałem kiedyś w BMW sytuację że kupiłem je na zimówkach, a po zmianie kół na letnie dodane przez poprzedniego właściciela prowadziło się tragicznie. Tańczyło pod tyłkiem jakby non stop jechać w koleinach. Też ustawiłem zbieżność, plus szarpaki i nic nie wychodziło. Ale że na zimowych było w miarę ok to pomyślałem, że może to wina felg lub opon. Na próbę kupiłem najtańsze chińskie opony i nagle wszystko ustąpiło i jazda zaczęła sprawiać przyjemność. Może znajdziesz jakieś koła na podmianę żeby sprawdzić czy to to?
Złożyłem 235/45 klebery wielosezonowe...jest to samo.
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

Zmieniałem koła miejscami nic to nie daje. Jakby poprostu tylna lewa sprężyna i amor, nie przenosiła na powierzchnię masy pojazdu i nie było oporu. Koło lewe przednie dostaje w dupę przez to i dość mocno wpływa na zmianę jakby geometrii koła.
Bigrw
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2023, o 21:31
Samochód: Superb III combi Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (190KM)

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Bigrw »

To jest tak jakby prawe tylną i przednią lewą nogę stołka przyciąć o 0,5 cm ....i siedzisz. No tak da się. W zależności gdzie :) dupę bardziej przesunięcie w lewo lub w prawo to albo siedzisz L na tych 3 nogach czyli na tej tylnej nodze i dwóch tych nie obciętych abo na przedniej prawej i dwóch nie obciętych.:)
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 714
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: rowerek »

Szczerze mówiąc na odległość nie mam pojęcia co to może być, ale przychodzą mi do głowy dwie opcje.
- Auto jest nowe, to może zapomnieli w salonie wyjąć blokady transportowej na zawieszeniu? (Montują specjalne podkładki żeby auto na lorze nie bujało)
- jeżeli wspominasz, że z jednej strony zwoje sprężyny są bardziej ściśnięte, to może jakimś cudem pękła sprężyna? Czasami pęknięcie jest od wewnętrznej strony nadkola, że nie widać na pierwszy rzut oka, zwłaszcza jak pęknie na pierwszym zwoju.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Sdss
Posty: 535
Rejestracja: 24 gru 2019, o 22:02
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Rafał

Re: Jazda jakby na dwóch kołach Lp o Pt , SS3fl.kombi '23

Post autor: Sdss »

Pewnie spadło z lory i jest Krzywe.
ODPOWIEDZ