SIM/E-sim? Jest slot sim czy nie ma? Pytanie o aplikacje

HanSolo
Posty: 37
Rejestracja: 18 paź 2020, o 14:22
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: Inny
Aktualnie: 280
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Poznań

SIM/E-sim? Jest slot sim czy nie ma? Pytanie o aplikacje

Post autor: HanSolo »

Witam, przymierzam się do zakupu S3, rocznik 2020+, celuję w wersję z matrycowymi ledami + 7 dsg + virtual cockpit - czyli chyba po-po-lift :). Chciałbym zapytać o parę rzeczy:
0. Pytanie zerowe - czy net w S3 jest w ogóle potrzebny? Czy są jakieś aplikacje w infotainment które są sensowne? Mnie potrzeba tak naprawdę tylko google maps, janosik i muzyka spotify. Rozumiem, by to działało i tak muszę mieć przy sobie telefon bo bez tego nie ruszy? Tj. czy da się te aplikacje zainstalować bezpośrednio w infotainment i używać bez telefonu? Jeśli trzeba zawsze podpiąć telefon, to net mam zawsze w telefonie, więc cała akcja psu w pupę.
1. Czy w S3 w rocznikach 2020+ jest slot na kartę SIM? Czy tylko działa po e-sim? Obecnie jestem na etapie przedłużania umów na telefony i mam opcję dobrać kartę sim z internetem, tylko czytałem, że niektórzy zgłaszali, że w S3 jest już e-sim a niestety nie dostanę e-sim w tym pakiecie co kupuje, tylko dostaję fizyczną kartę SIM.
2. Czy mimo to, że będę miał włożoną swoją kartę sim do auta, to czy Skoda żąda jakiejś opłaty za używanie netu, aplikacji? Dodam, że w 99% jeżdżę na mapach google więc nie interesują mnie aktualizację map w navi auta.
3. Nawiązanie do punktu wyżej - czy za pomocą android auto wyświetlę na ekranie infotainment nawigację google + janosika? Jakie apki jeszcze są dostępne w android auto a jakie bezpośrednio z infoteinament (o ile są)? Tj. w sumie interesuje mnie tylko już spotify do muzyki, ale fajnie jakby dało się puścić przez głośniki np. radio internetowe typu eskarock lub radiorock :). Czy mogą działać 3 aplikacje na raz? Tj. Janosik, google maps i spotyfy?
4. czy gdyby jednak się okazało, że jednak jest tylko e-sim to czy mając swoją kartę e-sim mogę sobie ją dopisać czy tylko wchodzi w rachubę użycie e-sim z którą auto zostało sparowne przez producenta (i rozumiem tutaj wchodzi w rachubę tylko internet od "Skody" czyli firmy przez nią błogosławionej, czytałem, że to jest 300 zł rocznie i działa średnio ).
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
caballero
Posty: 350
Rejestracja: 16 wrz 2016, o 16:48
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Warszawa

Re: SIM/E-sim? Jest slot sim czy nie ma? Pytanie o aplikacje

Post autor: caballero »

0. Infotainment działa na jakimś osobnym OS i fakt, Skoda pracuje nad jakimś tam sklepem, ale generalnie, to raczej nic tam nie ma. Do używania aplikacji z telefonu potrzebne Ci połączenie telefonu przez AndroidAuto / Apple CarPlay. Wówczas Infotainment potrafi prezentować aplikacje wpsierające tryb AA/CarPlay (takie jak Google Maps, Janosik czy Spotify). Internet to w zasadzie tylko do aktualizacji infotainment online, aktualizacji map Skody czy prezentowania natężenia ruchu. Niby jest opcja zrobienia hot spot, ale nigdy nie użyłem.
Intetnet w aucie chyba jeszcze do aplikacji mySkoda może się przydać (podstawowe monitorowanie stanu auta z poziomu aplikacji Android /iOS).

1. W Superbach w pewnym momecnie zniknęła opcja użycia swojej karty SIM. Od bodajże liftingu (2019 r.) nie ma slotu na kartę SIM. Swojej SIM/eSIM nie da się dodać. Jest tylko karta od producenta.

2. patrz pkt 0. i 1.

3. Za pomocą AndroidAuto wyświetlisz mapy Google na ekranie infotainment (tym głównym, nad tunelem środkowym). Map z telefonu nie da się wyświetlać na ekranie Virtual Cockpit (elektroniczny wyświetlacz w kokpicie).
Aplikacji kilka jest, choć ja z reguły korzystam tylko z Waze / Google Maps, Spotify. Nie kojarzę, żeby były jakieś ograniczenia z liczbą uruchomionych aplikacji, ale sam z reguły nie uruchamiam więcej niż 3.

4. patrz pkt 0. i 1.
HanSolo
Posty: 37
Rejestracja: 18 paź 2020, o 14:22
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2020
Silnik: Inny
Aktualnie: 280
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Poznań

Re: SIM/E-sim? Jest slot sim czy nie ma? Pytanie o aplikacje

Post autor: HanSolo »

Super, dziękuję za odpowiedź, czyli w zasadzie nie ma sensu pchać netu do auta bo i tak poza aktualizacją infotainemnt/map nie ma sensu by auto miało na stałe net (kont mySkoda czy innych nie potrzebuje).
Rozumiem, że jak udostępnię net z telefonu do auta to da radę zaktualizować infotainemnt/mapy? (raczej pytam profilaktycznie)
Awatar użytkownika
caballero
Posty: 350
Rejestracja: 16 wrz 2016, o 16:48
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Warszawa

Re: SIM/E-sim? Jest slot sim czy nie ma? Pytanie o aplikacje

Post autor: caballero »

Internetu do auta nie da się udostępniać. Auto może wystawić jakiegoś HotSpota, ale do dostępu do Internetu samo korzystać może tylko z wbudowanej karty SIM.
W Skodzie można kupić 2 pakiety:
1. Care Connect - Remote Access za 175 zł / rok - to jest dostęp do informacji o aucie online, aplikacja mySkoda.
2. Infotainment Online za 210 zł / rok - tu jest natężenie ruchu, wyszukiwanie drogi online czy aktualizacje map.

To stan na dzisiaj, sprawdzałem logując się do aplikacji webowej https://www.skoda-connect.com/
ODPOWIEDZ