[S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4028
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: piramida »

Nie ma się czego bać kupując nowy model, który otrzyma sprawdzony już silnik i skrzynię, pozostanie jedynie kwestia elektroniki która może wariować. Ja mam superba z początku produkcji i nic mu się nie działo.
artho
Posty: 1089
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: artho »

piramida pisze: 15 lut 2023, o 18:53
artho pisze: 15 lut 2023, o 11:54 Pytanie co nowego przyniesie S4 i K2. Czekam na kolejny mały przełom dla Skody - może torsen w topowej wersji silnikowej?
Torsen jest montowany w silnikach wzdłużnych a nie poprzecznych jak w mqb ;-)
To może wskoczy 45 TFSI i będzie 😀
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 714
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: rowerek »

Nie rozumiesz... Platforma (podwozie/płyta podłogowa) stosowana w tym segmencie VW/Skody/Seata, czyli MQB, NIE JEST technologicznie przystosowana do przyjęcia silnika zamontowanego wzdłużnie, a tylko takie ułożenie silnika umożliwia zastosowanie centralnego mechanizmu różnicowego (czy to torsena, czy typu quattro ultra).
Superb 4 będzie w dalszym ciągu na platformie mqb, więc Kodiaq też - to daje 100% pewności, że żadne z tych aut NIE DOSTANIE torsena, czy typu quattro ultra. 4x4 będzie na haldexie.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4028
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: piramida »

Ja nie wiem co ludzie mają do tego haldexa? Przecież przy normalnej czy dynamicznej jeździe normalnie działa, nie psuje się, więc o co chodzi? Poza tym haldex V generacji spina w kilku % napęd i nie czuć żadnego dołączania czy spinania napędów. U nie w dodatku soft haldexa z audi RS3 i tam tył jest jeszcze bardziej spięty niż normalnie i wszystko działa jak należy.
Maliniak
Posty: 602
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 411/525
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: Maliniak »

To samo chciałem napisać. Jakby się ludzie zatrzymali w latach 90.
artho
Posty: 1089
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: artho »

rowerek pisze: 16 lut 2023, o 18:31 Nie rozumiesz... Platforma (podwozie/płyta podłogowa) stosowana w tym segmencie VW/Skody/Seata, czyli MQB, NIE JEST technologicznie przystosowana do przyjęcia silnika zamontowanego wzdłużnie
A skąd wiesz na czym S4 i K2 będą siedziały? 🤔
rowerek pisze: 16 lut 2023, o 18:31 Superb 4 będzie w dalszym ciągu na platformie mqb, więc Kodiaq też - to daje 100% pewności
Szklana kula???
piramida pisze: 16 lut 2023, o 19:49 Ja nie wiem co ludzie mają do tego haldexa? Przecież przy normalnej czy dynamicznej jeździe normalnie działa, nie psuje się, więc o co chodzi? Poza tym haldex V generacji spina w kilku % napęd i nie czuć
Ja nie mam nic - na co dzień jest ekstra. Ale haldexa do zastosowań terenowych już nie zastosuję, a Quattro można rozważyć 😉
Maliniak
Posty: 602
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 411/525
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: Maliniak »

Zamierzasz jeździć Superbem w terenie? ;)
artho
Posty: 1089
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: artho »

S4 nie, ale gdyby do Kodiaqa 2 weszło coś ambitniejszego to bym go rozważył pod kątem haka, AT-ków itd 😁

Chyba, że faktycznie już ogłosili, że S4 i K2 są na MQB, ale musiałem źle przeczytać, jeżeli już ogłosili to wszystko to przepraszam, jakoś ten news mnie ominął po prostu.

Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 714
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: rowerek »

Tak, wszystkie szanujące się branżowe serwisy potwierdzaja, że będzie platforma mqb evo (powtarzam - z jakiej paki miałoby się to zmienić skoro właśnie z myślą o zaspokojeniu m.in. tego segmentu powstała ta platforma). To jest "tania" platforma, dla aut tzw. popularnych.


MLB (silniki wzdłużne) jest zarezerwowane dla lepszych marek koncernu - Audi (A4 i wyżej), Porsche (Macan/Cayenne), pochodne Q7 czyli Touareg (jedyny z "aut dla ludu"), Bentley Bentayga i Lambo Urus.
Teraz się zastanów gdzie tu Skoda miałaby dostać takie MLB, gdzie masz dodatkowo choćby aluminiowe wielowahaczowe zawieszenie przedniej osi.

Wracając jednak do samego Superba 4, to z przecieków z koncernu i zdjęć szpiegowskich wychodzi na to, że będą bliźniaki Passat - Superb. Passata sedana już nie ma i nie będzie, a kombi będzie tym samym autem ze zmienionym przodem. Linia boczna będzie identyko w obu, tył najprawdopodobniej także (przyłapane auta w obu przypadkach miały te same lampy z tyłu). Wnętrze także z dużym prawdopodobieństwem ma być takie samo (ewentualnie różnic będą się detalami). Wszystko w ramach cięcia kosztów związanych z faktem, że to przestaje być dochodowy segment (kwestia suvów i elektryfikacji - kasa idzie w platformy elektryczne). Passat będzie powstawał w jednej fabryce razem z Superbem - nie będzie już produkowany w Niemczech.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka


artho
Posty: 1089
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: artho »

rowerek pisze: 17 lut 2023, o 00:52 Tak, wszystkie szanujące się branżowe serwisy potwierdzaja, że będzie platforma mqb evo (powtarzam - z jakiej paki miałoby się to zmienić skoro właśnie z myślą o zaspokojeniu m.in. tego segmentu powstała ta platforma). To jest "tania" platforma, dla aut tzw. popularnych.
Dzięki za rzeczową i konkretną odp 😁 Tak czytałem, że nie przeczytałem 👍

No niemniej nie wiem czym więc S4 będzie w stanie zaskoczyć. Dwoma radarami? Serio nie widzę nic przełomowego, co mogliby wprowadzić.
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 714
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: rowerek »

Superb nigdy nie był specjalnie przełomowy, no może poza tym, że od SII zawsze dostawał ponadprzeciętne światła w swoim segmencie. Reszta zwyczajnie trzymała poziom. Może teraz też tak będzie.
Z nowości wpadnie mild hybrid 48V.
Reszta pewnie standard - jakiś head up, bo nawet Octavia już ma, tabletoza jest przesądzona, łącznie z dotykowymi przyciskami na kierownicy. Aaa, i będzie jak w mercedesie. W Passacie (czyli w Superbie zapewne też) sfotografowali selektor zmiany biegów przy kierownicy, a obsługa wycieraczek powędrowała na lewą manetkę, razem ze światłami/kierunkowskazami.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4028
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: piramida »

Bez jaj, że passat i superb będą sie różnić tylko przodem a reszta będzie podobna czy nawet taka sama. Takich jaj to jeszcze motoryzacja chyba nie widziała :lol:
A nie sorry, były już jumpery, ducata takie same :D
LMB
Posty: 1365
Rejestracja: 27 cze 2013, o 16:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Anglia, NW

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: LMB »

piramida pisze: 17 lut 2023, o 15:52 Bez jaj, że passat i superb będą sie różnić tylko przodem a reszta będzie podobna czy nawet taka sama. Takich jaj to jeszcze motoryzacja chyba nie widziała :lol:
A nie sorry, były już jumpery, ducata takie same :D
Czemu nie, VW ma swojego Arteona. A takie mezalianse to juz byly, np. Dacia Dokker i Mercedes Citan, takze ja we wszystko jestem w stanie uwierzyc :lol:
"In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life."

Powered by George Best
Maliniak
Posty: 602
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 411/525
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: Maliniak »

Jest też Toyota GT86 i Subaru BRZ.

Jeżeli S4 i Passat będą bliźniaczymi autami to kto w ogóle będzie chciał tego drugiego? To już lepiej całkowicie wycofać z produkcji
SE7
Posty: 200
Rejestracja: 10 lut 2020, o 19:09
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: [S4] 2023 kiedy premiera i co o nim wiemy

Post autor: SE7 »

LMB pisze: 17 lut 2023, o 16:01
Czemu nie, VW ma swojego Arteona. A takie mezalianse to juz byly, np. Dacia Dokker i Mercedes Citan, takze ja we wszystko jestem w stanie uwierzyc :lol:
Nie Dacia a Renault Kangoo tak dla wyjaśnienia.
ODPOWIEDZ