S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

pawelz2910
Posty: 10
Rejestracja: 9 lis 2020, o 20:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: pawelz2910 »

Witam,
mam problem z moją Skoda Super rocznik 2012 przedlift Combi. Po
zaryglowaniu samochodu z kluczyka szaleje mi klapa tj. na ekranie komputera miga tak jakbym ja otwierał i zamykał. Częstotliwość migania bardzo duża dobiega przy tym jakiś cichutki dźwięk gdzieś z okolicy radia lub schowka w takt tego migania( coś w rodzaju piszczenia cewek, połączonego z dzwiękięm jaki się pojawia przy zwarciu prądu elektrycznego) ale dźwięk jest cichutki.


Przesyłam linki do filmików na których widać co się dzieje przy ryglowanie.
Taka sytuacja rozładowała mi już akumulator drugi raz. Jak się naciśnie kilka razy zamykanie to potrafi się uspokoić tak jak na filmiku, kolejne naciśniecie zazwyczaj powoduje powrót problemów i często tak w kółko. Podejrzewam jakiś problem z zamkiem. Ale nie wiem czy słusznie. Zauważyłem też że samochód potrafi też czasami zapalić oświetlenie przy przechodzeniu obok niego. Jak nie zaryglowuje go to wtedy tej dyskoteki nie ma z klapą. Dzisiaj natomiast jak sprawdzałem czy komputer jest uśpiony (samochód zostawiony cały czas niezaryglowany pod pracą, sprawdzam czy nie świruje bo boje się że znowu klapa rozładuje mi akumulator) po podejściu do drzwi kierowcy zauważyłem że zaświecił się komputer? To chyba też nie jest normalne? Chyba że wyłapał sygnał imobilajzera i to go wybudziło. Przy kolejnych podejściach już się nie zaświecal. Ktoś miał podobnie lub wie od czego zacząć żeby znaleźć przyczynę bez niepotrzebnych wymian części?
Dodam że klapę mam zwykła bez podnoszenia elektrycznego.
fabek
Administrator
Posty: 1235
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: fabek »

Podłącz vcds i wejdz w klapę, zobacz czy widzi poprawne zamknięcie - podejrzewam czujnik.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
pawelz2910
Posty: 10
Rejestracja: 9 lis 2020, o 20:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: pawelz2910 »

Zamknięcie czy zaryglowanie? Nie wiem jak działa to w superbie bo tutaj jest otwieranie elektryczne zamka. Tutaj są dwa siłowniki jeden na otwarcie drugi na zaryglowanie (w ETCE widzę jeszcze jakąś płytę domykającą z silnikiem domykania, to jest w każdym czy tylko jeśli jest elektryczna podnoszona klapa bagażnika?) Czy obsługuje to jeden ? Mógłbyś mi opisać jak to działa i jakie są jeszcze dodatkowe czujniki. VCDSa podłącze jak wrócę do domu i podładuje akumulator.
pawelz2910
Posty: 10
Rejestracja: 9 lis 2020, o 20:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: pawelz2910 »

W jakim module szukać bloków pomiarowych odpowiedzialnych za klapę bagażnika? Wszystkie inne drzwi mam w 09 czyli centralnym zespole elektrycznym ale bloków pomiarowych dotyczących klapy bagażnika nie widzę. Dziwna sprawa z tą klapa bo wariuje tylko gdy zamknę z pilota. Przy zamknięciu z przycisku na drzwiach wszystko jest ok. Razem z tą klapa mrugają też światełka w podsufitce jeśli są włączone oraz kontrolka informująca o zablokowaniu szyb.
Awatar użytkownika
krzynol
Ekspert
Posty: 432
Rejestracja: 4 gru 2019, o 07:56
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 170KM
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: krzynol »

to chyba coś z wiązką klapy jak są obajwy mrugania tych lampek i kontrolek
pozycja zamka w bcm 09 powinna być, chociaż przy klapie elektrycznej może być w 6D
karolz
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2021, o 18:11
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: karolz »

Ta "dyskoteka" na zegarach przypomina mi moj problem. Sprawdz punkt masy w okolicach lewego tylniego swiatla.
U mnie wyskakiwal blad oswietlenia, czasami jedna zarowka, czasami kilka lacznie z 3 swiatlem stop i cala elektryka klapy (nie mozna bylo jej ruszyc). Dzialo sie to losowo i na ogol nie bylo widocznych efektow tych bledow (tzn blad byl a zarowki swiecily).
Az do momentu, kiedy ktoregos razu nie moglem zgasic silnika... i zgasl dopiero, gdy wylaczylem swiatla. Przy wrzucenia kierunkowskazu zachowywal sie tak, jakbym go probowal odpalic - test zegarow, przygasajace lampki etc, no generalnie cyrk powtarzajacy sie w cyklach migacza.
Rozebralem bagaznik zeby pomoc elektrykowi - problemu jako takiego nie znalazl, ale poprawil mase - przeszlo.
pawelz2910
Posty: 10
Rejestracja: 9 lis 2020, o 20:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: pawelz2910 »

Dlaczego to miganie występuje tylko po zaryglowaniu z kluczyka? Jak zaryglowuje od wewnątrz przyciskiem na drzwiach to migania klapy nie ma. Co jeszcze dziwniejsze jak "odryglowuje" tylko bagażnik z kluczyka problem nie ustępuje. Czy ktoś ma pomysł czym te dwa sposoby się różnią? Bo w różnicy między nimi powinna leżeć przyczyną tego problemu. Z tego co ustaliłem z racji tego że zamek otwierany jest tu elektrycznie przez przycisk tak naprawdę w klapie nic tutaj się nie rygluje. Poprostu po zamknięciu sygnał na otwarcie z przycisku na klapie bagażnika nie jest przekazywany do zamka. Czyli defakto w momencie zaryglowywania nic fizycznie w zamku się nie dzieje(a przynajmniej tego nie słychać). Podczas sprawdzania VCDSem żadnych anomali nie zauważyłem otwarcie i zamknięcie klapy wychwytywane jest prawidłowo. Próbowałem też na otwartej klapie śrubokrętem symulować zamykanie i też wszystko jest ok. A jednak po zaryglowaniu drzwi dzieją się takie cuda. W module zegarów po zaryglowaniu drzwi w bloku odpowiadającym za stan zamknięcia tak samo jak na ekranie komputera samochodu tak i w vcds pokazuje na zmianę zamkniętą i otwartą klapę. Ale w tamtym bloku chyba pokazywany jest chyba sygnał który jest wysyłany do zegara a nie odczyt z czujnika zamknięcia. Zdjęcie z bloków dotyczących klapy z modułu centralnej elektrykihttps://files.fm/u/t7cn5cucuNa ten moment jedyne co zauważyłem podejrzanego to przy otwieraniu drzwi kierowcy rownież następuje minięcie klapy jakby na moment została otwarta. Jak tylko temperatura się podniesie rozbiorę chyba boczek drzwi bo podejrzewam że tutaj może coś zwierać. Chociaż nie wiem czy w drzwiach kierowcy może istnieć jakieś powiązanie z klapą bagażnika.
Ostatnio zmieniony 7 lut 2023, o 11:54 przez pawelz2910, łącznie zmieniany 1 raz.
pawelz2910
Posty: 10
Rejestracja: 9 lis 2020, o 20:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: pawelz2910 »

krzynol pisze: 7 lut 2023, o 06:29 to chyba coś z wiązką klapy jak są obajwy mrugania tych lampek i kontrolek
pozycja zamka w bcm 09 powinna być, chociaż przy klapie elektrycznej może być w 6D
Pozycji zamka nie mogę znaleźć. Klapy elektrycznie podnoszonej nie mam. Nie wygląda mi to na wiązke klapy ponieważ jakiekolwiek manewry klapą nic nie zmieniają. Wszystko działa tak jak trzeba jedynie poza sytuacją gdy zarygluje samochód z pilota w kluczyku. Pojedyńcze mignięcie klapy na ekranie komputera występuje też podczas otwieranie drzwi kierowcy więc tutaj upatruje ewentualne miejsce jakiegoś uszkodzenia chociaż nie wiem jakie tu może być powiązanie z klapą zwłaszcza że zaryglowanie samochodu z przycisku na drzwiach takiego efektu nie wywołuje.
maureliusz
Posty: 1885
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: maureliusz »

pawelz2910 pisze: 7 lut 2023, o 11:15 Dlaczego to miganie występuje tylko po zaryglowaniu z kluczyka? Jak zaryglowuje od zewnątrz przyciskiem na drzwiach to migania klapy nie ma. Co jeszcze dziwniejsze jak "odryglowuje" tylko bagażnik z kluczyka problem nie ustępuje. Czy ktoś ma pomysł czym te dwa sposoby się różnią
(...)
Na ten moment jedyne co zauważyłem podejrzanego to przy otwieraniu drzwi kierowcy rownież następuje minięcie klapy jakby na moment została otwarta. (...)
Rozumiem masz keyless.
Czy to drugie stwierdzenie o podejrzanym zachowaniu dotyczy otwierania z kluczyka czy z przycisku na drzwiach?
Bo jak z przycisku, to zaprzecza pierwszej obserwacji.

Najbardziej ciekawa jest pierwsza obserwacja i jak prawdziwy, to może prowadzić do rozwiązania, ale nie mam pojęcia czym te dwa sposoby ryglowania się różnią. Wykonacza część powinna być identyczna...
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
pawelz2910
Posty: 10
Rejestracja: 9 lis 2020, o 20:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: pawelz2910 »

Nie mam keyless, miało być że jeśli zarygluje od wewnątrz przyciskiem na drzwiach to problem nie występuje. Jedna różnica w tych sposobach ryglowania mi się nasuwa. Gdy zaryglujemy z przycisku na kluczyku to drzwi od wewnątrz otworzyć się chyba nie da natomiast gdy zaryglujemy przyciskiem na drzwiach wewnątrz samochodu to otwarcie drzwi jest możliwe.
maureliusz
Posty: 1885
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: maureliusz »

Faktycznie od środka jak zamkniesz drzwi otworzysz / kluczykiem nie otworzysz.
U mnie nic nie miga jak zamykam otwieram nie ważne jak.

Ale dziwne bo u Ciebie jak miga... to by świadczyło, że otwiera / bo zapala się klapa jak się otwiera.

Trzeba by na schemat spojrzeć jak to jest połączone, ale dziwne bo wykonawczo powinno być to samo i zawsze ten sam problem gdyby to zamek w klapie.
Trochę wygląda...jakby sterownik coś zgłupiał na pierwszy look.
Ale chyba najprościej Ci się dostać wpierw do klapy i oblukać.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
pawelz2910
Posty: 10
Rejestracja: 9 lis 2020, o 20:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: pawelz2910 »

Po przekopaniu internetu doszedłem do źródła problemu. Mam wymienione żarówki świateł biegu wstecznego i podświetlenie tablicy rejestracyjnej z tyłu na ledy. I to powoduje że jeśli zostaje włączona którakolwiek z lampek oświetlenia wnętrza na podsufitce lub w schowku to wtedy dzieją się takie cuda. U mnie rozładowanie akumulatora spowodowała przytrzaśnięta w schowku koszulka na dokumenty która sprawila że lampka w schowku świeciła się cały czas. Jeśli ktoś ma przedlifta i wymienione jakieś żarówki może sprawdzić czy i u niego otwarcie schowka powoduje takie cuda na komputerze dla potwierdzenia? Dziękuje wszystkim za próbę znalezienia problemu. Całe szczęście że było zimno bo pewnie miałbym już rozebrane drzwi i klapę bo obstawiałem jakieś zwarcie na kablach.
fabek
Administrator
Posty: 1235
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: fabek »

Nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca, się okaże czy to było to.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
maureliusz
Posty: 1885
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: maureliusz »

Ale jaja! Jak to prawda... daję Ci odznakę Sherlock Homesa 2023 :-) ... choć ciężko to logicznie wyjaśnić i uwierzyć...

Ja mam prawie wszędzie LEDY i nigdy czegoś takiego...
Aż pójdę...sprawdzić zaraz...
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
maureliusz
Posty: 1885
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: S2 2012 Kombi szalejąca klapa bagażnika

Post autor: maureliusz »

Ee... to chyba jednak nie to...

-otworzyłem schowek
- włączyłem w środku oświetlenie LED

Wszystko się zamyka z kluczy, LED w schowku i w środku gaśnie.

Ale to ma sens, bo to nie miało logicznego wytłumaczenia raczej.

PS. mam ledy w tablicy i wstecznym, postojówkach i halogenach, i wszędzie w środku :-D
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
ODPOWIEDZ