[S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
artho
Posty: 1096
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

[S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: artho »

Jak w temacie, zapraszam do luźnej pogaduszki, zależy mi na opiniach bardziej doświadczonych. Czy Superb 3 kombi to de facto jest Shooting Brake? Jakby nie patrzeć nie jest to klasyczne kombi choćby z linii nadwozia. Proszę o za i przeciw :D :D
West
Posty: 189
Rejestracja: 30 lis 2016, o 11:03
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Wawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: West »

Dla mnie to po prostu kombi.
Awatar użytkownika
padero
Posty: 181
Rejestracja: 14 mar 2021, o 05:49
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: padero »

Bez urazy, ale moim zdaniem nazywanie superba shooting break'em to próba dowartościowania się, jest to zwykłe praktyczne kombi o ciekawej linii i tyle, każdy nie skodziasz, jak mu powiesz że masz shooting break'a będzie miał niezły ubaw.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2022, o 15:21 przez padero, łącznie zmieniany 1 raz.
West
Posty: 189
Rejestracja: 30 lis 2016, o 11:03
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Wawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: West »

Dokładnie...
artho
Posty: 1096
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: artho »

Panowie, w pełni rozumiem, że ta kategoria jest zarezerwowana jedynie dla premium-kombi, ale poza sytuowaniem shooting brake-ów w droższych samochodach różni się owo także wizualiami. I o tychże tutaj rozmawiam, z pewnością widzicie różnicę stawiając Passata kombi i Superba kombi. Oraz podobieństwa gdy obok Superba kombi postawimy Arteona Shooting Brake-a :P
Awatar użytkownika
padero
Posty: 181
Rejestracja: 14 mar 2021, o 05:49
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: padero »

Według mnie shooting brake to nadwozie raczej o charakterze sportowym, a superb to troche taka kobyła, aczkolwiek coś w sobie ma, idąc tą drogą, to czy felicia też była shooting breakObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: Big »

Wy tak na serio?? Przecież shooting brake wygląda zupełnie inaczej i zupełnie inne jest jego przeznaczenie. Superb kombi nie ma nawet zaczątków wyglądu tego typu nadwozia. Ludzie nie przesadzajcie.
piotr26
Posty: 298
Rejestracja: 25 paź 2018, o 21:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 350/494
Imię: Piotr

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: piotr26 »

Shooting Brake to kolejny podsegment, który opakowany w piękny marketing " wyjatkowości" ma sprawić, że prawie to samo można sprzedać za więcej.

Super to kombi i tyle. Wspomniany tu Arteon nie różni się praktycznie niczym. Róznica w wysokości mniej niż 1 centymetr. Bagaznik duży, regularne kształty, pojemność większa niż u większości innych kombi. Miejsca z tyłu bardo dużo. Nijak ma się to do Shooting Brake. A że producent tak nazwał, jego prawo.

Już bardziej na Shooting Brake wygląda Polonez Caro;)
Awatar użytkownika
padero
Posty: 181
Rejestracja: 14 mar 2021, o 05:49
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: padero »

piotr26 pisze: 22 sty 2022, o 11:23 Shooting Brake to kolejny podsegment, który opakowany w piękny marketing " wyjatkowości" ma sprawić, że prawie to samo można sprzedać za więcej.

Super to kombi i tyle. Wspomniany tu Arteon nie różni się praktycznie niczym. Róznica w wysokości mniej niż 1 centymetr. Bagaznik duży, regularne kształty, pojemność większa niż u większości innych kombi. Miejsca z tyłu bardo dużo. Nijak ma się to do Shooting Brake. A że producent tak nazwał, jego prawo.

Już bardziej na Shooting Brake wygląda Polonez Caro;)
Dokładnie tak jak mówisz, arteon kombi też nie jest typowym shoting brake.

Mi się shooting kojarzy zawsze z syrenką, jakby miała szybę pociągniętą na klapę to typowy shooting break😉

A tu ciekawe nałożenie obydwu kombi:

https://autokatalog.pl/zdjecia360/skoda ... /8370-9423
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1037
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: Kuster »

Shooting Brake to mix klasycznego kombi z nadwoziem Coupé

Mercedes CLA czy CLS
Kia ProCeed
VW Arteon

Na żywo widać różnicę porównując z klasycznym kombi

Škoda "zawsze" miała bardziej opadającą dupę O2, S2
Jak dbasz tak masz
Danio
Posty: 63
Rejestracja: 20 sty 2021, o 11:45
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Imię: Daniel

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: Danio »

Ja tylko dodam, że osobiście nie podobają mi się auta kombi - dużo tracą na wyglądzie w stosunku do podstawy :)
West
Posty: 189
Rejestracja: 30 lis 2016, o 11:03
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Wawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: West »

Na szczęście jeździ się w środku, a nie na zewnątrz i z perspektywy kierowcy to, to samo

Choć mi osobiście superb kombi się bardzo podoba...
artho
Posty: 1096
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: artho »

Panowie, zaznaczę raz jeszcze, aby była pewność: temat nie jest po to, aby się dowartościować, zresztą mój Superb kosztował więcej niż większość A4-ek, A5-tek, Passatów i Arteonów na polskich drogach :mrgreen: - celowo wymieniłem samochody oferujące ciekawsze jak i nudniejsze linie nadwozia. Mnie osobiście kombi umiarkowanie się podobają, zdecydowanie bardziej wolę liftbacki/coupe, ale obecnie mamy jedno auto, więc kombi to wybór bardziej praktyczny.

Nadwozie typu shooting brake co prawda nieco zmieniało się przez lata, ale ostatnie dziesięciolecia trochę ustabilizowały trend: tak jak napisał Kuster - Shooting Brake to obecnie połączenie kombi i coupe. Na dobre i na złe. Natomiast trzeba przyznać, Merc CLA to dość typowy Shooting Brake. Natomiast sięgając po inne marki nie można odmowić Porsche Panamerze tejże nazwy nadwozia, do której w mojej opinii nawiązują właśnie Arteon oraz... Superb. Więc owszem, do Mercedowskiego wydania nadwozia jest Superbowi bardzo daleko, ale już do Porsche/Arteona - czyli pomysłu VAG-owskiego zdecydowanie bliżej.

Widać to na linkach wrzuconych przez padero:
Superb i Arteon: https://autokatalog.pl/zdjecia360/skoda ... /8370-9423
Superb i Panamera: https://autokatalog.pl/zdjecia360/skoda ... slideId=27
Superb i CLA: https://autokatalog.pl/zdjecia360/skoda ... slideId=27
Jak widać w linii nadwozia ciężko nie dostrzec w Superbie kombi licznych nawiązań do nadwozia Shooting Brake.

A tutaj dla porównania Superb vs PRAWDZIWE (bezdyskusyjne) KOMBI:
Superb i Passat: https://autokatalog.pl/zdjecia360/skoda ... slideId=27
Superb i V60: https://autokatalog.pl/zdjecia360/skoda ... slideId=27
... i tutaj widać dość ewidentne różnie względem klasycznych, prawdziwych i bezdyskusyjnych kombi :D
Maliniak
Posty: 603
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 411/525
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: Maliniak »

padero pisze: 21 sty 2022, o 15:18 Bez urazy, ale moim zdaniem nazywanie superba shooting break'em to próba dowartościowania się, jest to zwykłe praktyczne kombi o ciekawej linii i tyle, każdy nie skodziasz, jak mu powiesz że masz shooting break'a będzie miał niezły ubaw.
Ale jakiego znowu dowartościowania się? Przecież to tylko nazwa nadwozia. Oczywiście Superb to zwykłe kombi, ale żeby od razu dowartościowywać się innym nadwoziem? :)
Maliniak
Posty: 603
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 411/525
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Czy Superb 3 kombi to de facto Shooting Brake?

Post autor: Maliniak »

Danio pisze: 22 sty 2022, o 16:31 Ja tylko dodam, że osobiście nie podobają mi się auta kombi - dużo tracą na wyglądzie w stosunku do podstawy :)
No może poza RS6 :D Ale teraz jest na szczęście RS7, więc już nie trzeba iść w kombi na siłę ;)
ODPOWIEDZ