[S2] Tarcze hamulcowe + klocki

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Smietana
Posty: 5
Rejestracja: 14 lis 2019, o 13:26
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Paweł

[S2] Tarcze hamulcowe + klocki

Post autor: Smietana »

Witajcie,

Jestem szczęśliwym posiadaczem S2 1.8 tsi 4x4 2014r. 160 (@220 KM) Przebieg 93k km. Skończyły mi się tarcze z przodu. W związku z tym, że moc podniesiona i jazda na co dzień raczej dość agresywna, to chciałbym się też w miarę możliwości szybko zatrzymywać :)

Poradźcie proszę, czy std tarcze i klocki Bosch (serwis, w którym będę wymieniał montuje właśnie takie - Panie, montuje każdemu i nikt nie narzeka) będą ok, czy raczej brać coś innego?

Szukać czegoś innego np. Zimmermann + EBC Greenstuff, czy nie ma sensu?

Wkładać tarcze gładkie czy nawiercane?

Jaki rozmiar? std czy może większe? Felga alu 17'' opony nowe Michelin Pilotsport 4, zimówka stalowa 16'' opony nowe Bridgestone Blizzak lm005 - nie wiem czy to ma znaczenie.

Oczywiście nie chcę wydawać mnóstwa hajsu, ale jeśli warto dołożyć 300 - 400pln, bo będzie duża róznica w hamowaniu, to zdecydowanie to rozważę.

Na marginesie - nie znoszę jak mi coś piszczy ;)
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1818
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: [S2] Tarcze hamulcowe + klocki

Post autor: marioti »

Zastanów się nad swoim stylem jazdy i budżetem długoterminowym
Jeżeli lubisz zapi... po mieście (czego nie pochwalam) i wiesz że masz stały zapas gotówki, to idź na całość bierz cały komplet ebc turbogroove i greenstuff, do tego wymień przewody na takie w oplocie. Wtedy poczujesz różnicę.
Na wielu forach spotkasz temat Zimmermann (zwykłe, nie Sport) + EBC i większość pisze, że klocki żyją dłużej niż tarcze (a to krzywią się, albo ścierają za szybko itp)

U siebie mam 204kM i standardowe tarcze Brembo + klocki Ferodo (nic nie piszczy). Do mojej jazdy wystarczające, ale ja jeżdżę raczej spokojnie, a mocy potrzebuję co najwyżej do sporadycznego wyprzedzania. Jasne, że raz na jakiś czas przydałoby się mieć trochę lepsze hamowanie, ale nie kupuje się browaru bo raz na jakiś czas chce się piwa napić :) Zresztą nie uważam żeby kura była do zapier... bo musiałbyś zrobić wiele zmian. A przede wszystkim, dla wielu tutaj, standardowa kura jest po prostu za miękka. Mam porównanie do volvo S60 256kM 4x4, bez żadnych modów i to zupełnie dwa różne prowadzenia auta.

Innymi słowy rozsądek mówi zwykły zestaw. A ty podejmij własną decyzję :D
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2021, o 12:52 przez marioti, łącznie zmieniany 1 raz.
Smietana
Posty: 5
Rejestracja: 14 lis 2019, o 13:26
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Paweł

Re: [S2] Tarcze hamulcowe + klocki

Post autor: Smietana »

Dzięki za odpowiedź.

Zapier... to za dużo powiedziane, ale jazdą przepisową też pochwalić się nie mogę. Wszystko w granicach powiedzmy rozsądku (nie rozwijajmy tematu, bo nie o to tu chodzi), więcej jak 50 km/h więcej niż ograniczenie staram się nie jeździć. Jak mogę to jadę, jak nie to absolutnie się nie ścigam i nie kombinuję, żeby na światłach być pierwszym. Bardziej chodzi mi o to żeby zatrzymać się trochę szybciej jeśli to konieczne, bo akurat coś wyskoczy albo ktoś źle oceni moją prędkość. Na autostradzie prędkości w okolicach 180-190 km/h. Fajnie by było szybko zwolnić jak ktoś zdecyduje się na wyprzedzanie przed moją maską. Tak to ogólnie wygląda.

Rozumiem, że w tej sytuacji nie ma co szukać nie wiadomo czego i zamontować jakiś standard. Pewnie będzie to Bosch, bo mechanik kupuje, montuje i jakby co to najłatwiej będzie ponarzekać jak będzie coś nie tak np. piski, bicia itd.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1818
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: [S2] Tarcze hamulcowe + klocki

Post autor: marioti »

na przestrzeni powiedzmy ostatnich 5-lat miałem do czynienia z tarczami ATE, TRW, Textar, Bosch. wszystko montowane w autach grupy VAG. Obecnie od prawie 2 lat w kurze mam z przodu standardowe Brembo i klocki Ferodo. Z tyłu mam jeszcze oryginalne jak auto z fabryki wyjechało (oczywiście klocki były wymieniane ale akurat są ori) i nadal się trzymają, choć pewnie niedługo trzeba myśleć o wymianie (a przebieg mam 155tyś)
Jeżeli chodzi o brembo moim zdaniem ta powłoka zabezpieczająca najdłużej się trzyma. A tak, to zwykły hebel i tyle... Zawiodłem się na ATE i Textar (zawsze zakładany był kpl. tarcz i klocków z tej samej firmy), w Seacie po prostu pokrzywiły mi się, a dodam że znam procedurę docierania nowych tarcz . Co ciekawe, potem poszedł komplet z TRW i też się pokrzywił, więc dałem do przetoczenia (100zł od tarczy) i założyłem oryginalne klocki z aso. Na takim kpl. jeżdżę do dziś bez problemu.
Bosch to taki textar, dla mnie nic specjalnego. Zimmermann-ów nie miałem więc się nie wypowiem. Choć w sieci dość chwalone.

Tak więc z jakością bywa różnie. musisz sam potestować :D

IMO, załóż zwykłe heble. Ostatecznie jak bardzo chcesz przetestować i wydać trochę kasy, to pomyśl o wymianie przewodów i weź Zimmermanny (najlepiej Sport) do EBC Green. Wiem że nawet u nas na forum znajdziesz kilku co to sobie chwali. Od wszelkiego odłóż kasę na ewentualne przetoczenie :D
Jak ci się spodoba i nadal będzie niedosyt, to pomyśl wtedy o zmianie tarcz na większe + mod z zaciskami
lwlw
Posty: 213
Rejestracja: 11 sie 2018, o 22:28
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: [S2] Tarcze hamulcowe + klocki

Post autor: lwlw »

Większe tarcze niż 312 pod fele 16 to chyba nie wejdą. Poprawcie mnie jak głupoty gadam :)
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2021, o 11:48 przez lwlw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1818
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: [S2] Tarcze hamulcowe + klocki

Post autor: marioti »

fizycznie nie sprawdzałem, ale mam zimówki na 16" i jest tam już baardzo ciasno przy tarczach właśnie 312mm (przód oczywiście)
ODPOWIEDZ