Okno panoramiczne

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
zorby
Posty: 11
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 16:17
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Okno panoramiczne

Post autor: zorby »

Dzień dobry zastanawiam się nad do kupieniem okna panoramicznego zalety raczej oczywiste czyli widok na niebo wyjaśnić rzadko zastanawiam się nad wadami ma ktoś może ktoś się podzieli uwagami
kefirek
Posty: 393
Rejestracja: 16 lis 2020, o 18:17
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Okno panoramiczne

Post autor: kefirek »

Wady to typowe dla takich gadżetów czyli mniej miejsca nad głową, większy hałas, może przeciekać i typowe dla S3 to dodatkowo brak schowka na okulary oraz gniazda USB w obudowie lusterka. Jakkolwiek mimo wszystko i tak dobrałem ten dach do swojej konfiguracji mimo że mam 2 metry wzrostu i do końca nie wiadomo gdzie wyląduje czubek głowy.
Jakkolwiek wg mnie cały bajer z oknem jest w kombi, w sedanie jest tylko mały szyberdach.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2986
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Okno panoramiczne

Post autor: orlik »

Mam w dwóch autach szklany dach, w superbie tylko okno dachowe, bo liftback, a w drugim aucie już na całości.
I tu i tu jestem zadowolony, uwielbiam w ciepłe bezdeszczowe dni otwierać cały dach w superbie wożąc się pomału, bo na expresówkach i autostradzie jest to już uciążliwe. Przez cały rok lubię uchylać tylko, gdy chcę przewietrzyć auto - jest zdecydowanie ciszej i nie wieje jak przy otwartym oknie w drzwiach.
Lubię jak w aucie jest jaśniej przy czarnej tapicerce - jeżdżę praktycznie cały czas na odsłoniętej roletce, zakrywam ją tylko jak jest mocne słońce. Lubię delikatnie podnieść dach, żeby móc posłuchać wydechu. Mało miejsca nad głową nie zauważyłem, a nie należę do niskich osób, tzn. wiem że jest mniej, ale jakiegoś dyskomfortu w tym nie odczuwam. To tyle z moich plusów.

Co do minusów:
Nna samym początku skrzypiał po całej szerokości między przednią szybą a dachem (ten pas oddzielający) - wygłuszyli w ASO pod tapicerką dachu jakimiś taśmami i jest spokój - na prawdę jest spokój i nic nie skrzypi już ponad półtora roku. Co do hałasu w trasie, nie zauważyłem żeby był jakiś głośny, przy prędkości autostradowej bardziej hałas dochodzi mi od nadkoli, wiatru uderzającego w lusterka i ze słupków ,,A", aniżeli od dachu.

W zimie (obecnie) potrafi się zrobić lód w szczelinach i to skrzypi jakby miał się rozlecieć. Wizyta w garażu i spokój. Takich dni skrzypień od lodu na szczęście jest tylko kilka w roku.

Co do przeciekania - nigdy, ale to nigdy mi się nie zdarzyło. Bardzo ważne jest sprawdzanie kanałów odpływowych - wiem, że na przeglądach w ASO mają obecnie procedurę sprawdzania tego i muszą to zrobić, widocznie faktycznie bywały z tym problemy w przeszłości.

Dla mnie obecnie największą wadą tego dachu jest jego waga ;-) , ale to tylko dla koniobijców cyferkowych przyśpieszeń ;-)
Awatar użytkownika
baarttbaartt
Posty: 422
Rejestracja: 16 cze 2019, o 07:44
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Okno panoramiczne

Post autor: baarttbaartt »

To ja mam zupełnie inne zdanie: mam dwa auta z dachem po całości - s3 kombi i tiguan.
Żona i dzieciaki uwielbiają te okna, przestrzeń i swiatlo.
Ja osobiście po raz drugi panoramy nie wezmę.

Po prawie dwóch latach używania powiem szczerze iż dla mnie to zbędny bajer i znajomym zamawiającym nowe auta zawsze odradzam panoramę.
Dlaczego? Po pierwsze jest droga, lepiej wziąć hak który się mega przydaje np do bagażnika na rowery.
Po drugie w lato się nagrzewa bardziej wnętrze.
Po trzecie w trybie sport dach trzeszczy.
Po czwarte wnętrze jest minimalnie niższe niż bez panoramy.
Po piąte ta szyba jest cały czas usyfiona z zew wiec i tak jezdze z roleta zasunięta.

Ale to moje subiektywne zdanie;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2986
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Okno panoramiczne

Post autor: orlik »

Powiem Ci szczerze, że w liftabacku nie zauważyłem, żeby auto się grzało bardziej. Ale w drugim aucie gdzie jest już na całą długość auta, to tak - może tu by pomogła folia delikatnie przyciemniająca i odbijająca promienie?
Na szczęście w obu autach mi nie trzeszczy w żadnym trybie.
A co do syfu, górę smaruje woskiem, albo niewidzialną wycieraczką, i nie pamiętam, żebym miał problem z usyfieniem. Ba, z tyłu nie mam wycieraczki i nigdy mi jej nie zabrakło ;)
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Okno panoramiczne

Post autor: maureliusz »

Ja mam panoramę w S2 i tak:

ZALETY:
- jest super
- dzieciaki zachwycone!
- w aucie...mega jaśniej - super sprawa
- no ja nie powiem nic na temat widoków... bo jak prowadzę to nie mam czasu :-)
- fajna sprawa jak jest upalnie otwierasz dach i całe ciepłe powietrze...fruuuu
- u mnie nic nie trzeszczy
- nic się bardziej nie nagrzewa... bujda! od tego jest roleta. Napewno bardziej się nagrzewa od ciemnego koloru niż PANORAMY
- kup nie ma... bo ja regularnie auto myję / choćby na ręcznej myjni
- latem fajnie powozić się z otwartym :-)

MINUSY:
- wyraźnie mniej miejsca nad głową
- trzeba dbać...co roku czyszczenie + smarowanie + drożność odpływów
- ciężko powiedzieć... czy będzie cieknąć kiedyś czy nie...


Jak dla mnie bardzo na plus..
Zacznie cieknąć... spróbuję naprawić... nie uda się....to objadę klejem do szyb i będę miał szklany dach jak we francuzach :-)

Ale oczywiści to bajer... nie zabijałbym się o niego. Mnie się trafiło z dobrodziejstwem inwentarza :-)
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2986
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Okno panoramiczne

Post autor: orlik »

maureliusz pisze: 17 lut 2021, o 19:55 - trzeba dbać...co roku czyszczenie + smarowanie + drożność odpływów
Masz jakiś patent na czyszczenie i smarowanie? Jakie środki itp.?
maureliusz pisze: 17 lut 2021, o 19:55 Zacznie cieknąć... spróbuję naprawić... nie uda się....to objadę klejem do szyb i będę miał szklany dach jak we francuzach :-)
Dokładnie, sylikonem do akwarium i jazda :lol:
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Okno panoramiczne

Post autor: maureliusz »

orlik pisze: 18 lut 2021, o 00:11 Masz jakiś patent na czyszczenie i smarowanie? Jakie środki itp.?
Odpływy drożność:
- do tej pory tylko próba przelewowa butelką
- ale... za namową Marioti kupiłem sobie już linkę prędkościomierza od fiata 126p :-)

Smarowanie:
- czyszczenie... to masakra... kupuję pędzelki (albo zabieram dziecku :-) ) i wykrzywiam aby wyczyścić stary smar i syf
- potem smaruje - ja używam smaru do prowadnic Fuchs / bardzo cienka warstwa
- UWAGA! smaruje się tylko środek tych prowadnic tam gdzie rolki... nie wszystko na maksa... bo się będzie piach tylko lepił
- i jeszcze gumowa uszczelka / balon - zabezpieczenie preparatem do uszczelek

Chciałem się porwać... na dedykowany KRYTOX.... ale taka mała buteleczka do ponad 200 PLN.... ale podobno starcza na kilka razy :-).
Póki co nie widzę sensu... ale może w tym roku.


Manual octavia III (podejrzewam w SIII jest podobna panorama):
https://www.briskoda.net/forums/topic/4 ... on-needed/

MAGIC KRYTOX do prowadnic...:
Stary: krytox G 060 751 A2 / nowy: G 060 567 A2... JESZCZE DROŻSZY!!!

Krytox do uszczelek:
G 052 141 A2

widzę teraz jakiś CX-80 Teflon na necie za 38zł... może spróbuję next time.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2986
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Okno panoramiczne

Post autor: orlik »

Dzięki, widzę, że będzie trochę zabawy :geek:
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Okno panoramiczne

Post autor: MILeq »

Okno dachowe jest super, szczególnie dla pasażerów z tyłu.
Ja miałem w poprzedniej kurze - w nowej już nie brałem i nie żałuję.
roman_szpadel
Posty: 161
Rejestracja: 29 sie 2015, o 22:15
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Okno panoramiczne

Post autor: roman_szpadel »

Zalety panoramy to jaśniej w środku i pewnie atrakcja dla pasażerów z tyłu. Wada, która wyłącza dla mnie tę opcję, to nagrzewanie się wnętrza. W lecie trzeba ostro chłodzić klimą, żeby było tak jak w aucie bez panoramy. Ponieważ jestem wrogiem upału w aucie w moim przypadku panorama odpada właśnie z tego powodu.

Gdyby nie upał to brałbym jako jeden z niepotrzebnych mi bajerów, bo lubię mieć wszystkie opcje w aucie.

Tylko zimą mam odsłoniętą roletkę. Przez resztę roku roletka jest zasunięta. Hałasu z zewnątrz, skrzypienia, nieszczelności nie zauważyłem. Komentarz bazuje na trzyletnim użyciu passata b7kombi z panoramą.

O dziwo, jest to pożądany element przy odprzedaży. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie.
pozdrawiam,
roman_szpadel
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Okno panoramiczne

Post autor: maureliusz »

Ja nie rozumiem z tym nagrzewaniem... Przecież roletę macie... Jak w domu zamkniecie żaluzje to dalej się nagrzewa?

Napewno bardziej nagrzeje się ciemny dach.
Może.. być nieco inaczej przy srebrnym kolorze ale i tak nie jakaś przepaść do panoramy. Chyba że wełnę sobie tam wstawicie :-)

A najlepszy jest argument o kupach... Ja osobiście wolę tę kupy na szkle... niż lakierze;-))) Ale w moim przypadku kupa na aucie jest tylko do momentu jak ją spatrze...:-)

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Okno panoramiczne

Post autor: leszekmw »

popieram cały post maurelisza.
roman_szpadel
Posty: 161
Rejestracja: 29 sie 2015, o 22:15
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Okno panoramiczne

Post autor: roman_szpadel »

Jak w domu zasłonię okno roletą wewnętrzną to owszem, nadal mam dodatkowe grzanie, jeśli tylko słońce świeci na szybę. Dlatego w domu używam rolet zewnętrznych, gdy nadchodzą największe upały, bo zewnętrzne chronią przed nagrzewaniem. Niestety do auta z panoramą nie ma opcji rolety zewnętrznej a roleta wewnętrzna działa w aucie tak samo jak w domu, ogranicza dopływ światła, a nie ciepła.

To tylko moja subiektywna opinia. Kombi z blaszanym ciemnym dachem nagrzewa się mniej niż kombi z panoramą. Akurat miałem granatowe kombi przez 6 lat przed panoramą.
pozdrawiam,
roman_szpadel
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Okno panoramiczne

Post autor: maureliusz »

To może inaczej...
Ciepłe powietrze ucieka z definicji... do góry.
W Panoramie jak już tak się nagrzeje otwierasz sobie dach i po temacie sruuu żar tropików znaleźć znika.

Mam panoramę i nie zauważyłem żadnego nagrzewania. Co ważne szyba jest porządnie atermiczna. Jak otworzysz dach można się opalić:-) zamkniesz... jest git.

Ale nic na siłę. Jak z 4x4...trzeba spróbować aby zrozumieć;-)

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
ODPOWIEDZ