[S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
marekx
Posty: 30
Rejestracja: 9 paź 2011, o 22:55
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Polska

[S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: marekx »

Witam, jestem tutaj ponieważ szukam porady i wskazówek, jestem zainteresowany kupnem Superb I
mam możliwość zakupu samochodu rocznikowo 2004 od pierwszego właściciela, kupiony w salonie i tam też serwisowany.

Wyposażenie auta jest względne, posiada wszystko co potrzebuję jednak zastanawia mnie fakt ponieważ obecny właściciel wykręcił 245tys. km

silnik 1.9 TDI (130KM, 5biegowa skrzynia) - mocy silnika oryginalna

Wiem, że różnie bywa z silnikami dlatego przychodzę tutaj o porady od was czy taki silnik jeszcze trochę pojeździ jak obecny właściciel o niego dbał.
Czytałem opinie na temat tej jednostki napędowej i wychodzi na to że jest ona dosyć dobrym wyborem?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, na jakie elementy, co się psuje lub jak się to mniej więcej objawia.
Na jakie objawy pracy silnika zwrócić uwagę?

Obecny właściciel wycenił go na prawie 30tys. ponieważ jak twierdzi nie ma się do czego przyczepić.

Z góry dziękuje za sugestie i pomoc
Awatar użytkownika
sjak
Posty: 2521
Rejestracja: 20 sie 2011, o 14:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 240 KM, 350 Nm
Imię: Sławek
Lokalizacja: Ryki lubelskie
Kontakt:

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: sjak »

Przejeździłem takim modelem, dłubniętym na 170 PS troche ponad 300 kkm (dokładnie 307 do sprzedaży). Silnikowo nic się nie działo, skrzynia biegów też w porządku, natomiast zaczynały się sypać rzeczy z osprzętu (alternator, turbina dawała pierwsze objawy zużycia, przełącznik zespolony). Zasadniczo więc, jeśli samochód był zadbany i serwisowany, większych problemów być nie powinno, ale niezawodność też nie będzie na poziomie nowego. Z nowym właścicielem cały czas mam kontakt, samochód ma obecnie 390 kkm i jeździ bez większych problemów.
marekx
Posty: 30
Rejestracja: 9 paź 2011, o 22:55
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Polska

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: marekx »

Dziękuje za informacje, a po czym wyczuwałeś problemy z turbiną? Jak powinna pracować?
ja456
Posty: 343
Rejestracja: 21 lut 2010, o 22:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: ja456 »

U mnie 250 tys km, rok 2003, prawie od nowości ma chipa, silnik i turbo są w dobrym stanie. Sprawdź przednie zawieszenie, sprzęgło czy się nie ślizga, koło dwumasowe (jeśli coś będzie drgało przy ruszaniu/przyspieszaniu to pewnie do wymiany). Sporo egzemplarzy ma problemy z korozją tylnej klapy, przy lamkpach oświetlenia tablicy rej. A poza tym mogą być problemy z wilgocią - zalany moduł komfortu lub poprzerywane kable (o tym znajdziesz prawie na każdym forum).
Turbina - jesli zdarza się mu nie przyspieszać z pełną mocą, mocne kopcenie, szybkie ubywanie oleju to znak, że można szykować się na wymianę.
marekx
Posty: 30
Rejestracja: 9 paź 2011, o 22:55
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Polska

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: marekx »

Dzięki. Gdzie znajdę ten moduł komfortu ?
ja456
Posty: 343
Rejestracja: 21 lut 2010, o 22:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: ja456 »

Pod nogami kierowcy viewtopic.php?f=8&t=409" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
sjak
Posty: 2521
Rejestracja: 20 sie 2011, o 14:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 240 KM, 350 Nm
Imię: Sławek
Lokalizacja: Ryki lubelskie
Kontakt:

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: sjak »

marekx pisze:Dziękuje za informacje, a po czym wyczuwałeś problemy z turbiną? Jak powinna pracować?
Pracowała normalnie, ale po mocnym daniu w d... potrafiła się wyłączyć ... Trzeba było zgasić i ponownie uruchomić samochód. Zaczęło się po ponad 280 kkm. A w zawieszeniu - po ok 100 kkm wymieniłem amortyzatory na B6, poza tym tylko prawa końcówka drążka kierowniczego. Poza tym zupełnie nic :)
ja456
Posty: 343
Rejestracja: 21 lut 2010, o 22:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: ja456 »

Też jeżdże na B6 ale wymieniłem dopiero przy 190 tys km. Zaraz po tym wszystkie wahacze z przodu.
marekx
Posty: 30
Rejestracja: 9 paź 2011, o 22:55
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Polska

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: marekx »

Byłem Panowie dokładnie zobaczyć, przejrzałem wszystkie możliwe elementy na które należało zwrócić uwagę, z niczym nie ma problemu, przejechałem nawet z dobrych 7km i jestem bez zastrzeżeń a szkoda bo nie ma się do czego przyczepić w celu zejścia z ceny.

Jedynie co zauważyłem to moment gaszenia silnika (może nie jestem przyzwyczajony do deasla) ale gdy normalnie go wygaszam słychać jakby jakieś chrupnięcie - czy to może być 2mas? kierownica i autem nie trzęsło ani podczas jazdy aby mogło na to wskazywać, czy jeszcze są jakieś objawy tego?
Klosiak
Posty: 35
Rejestracja: 12 mar 2011, o 15:17
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 179KM/353Nm
Lokalizacja: WPI/WCI

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: Klosiak »

marekx pisze:Byłem Panowie dokładnie zobaczyć, przejrzałem wszystkie możliwe elementy na które należało zwrócić uwagę, z niczym nie ma problemu, przejechałem nawet z dobrych 7km i jestem bez zastrzeżeń a szkoda bo nie ma się do czego przyczepić w celu zejścia z ceny.
Kurde. Zdecyduj się kolego czego szukasz. Dobrego i zadbanego auta (a takie kosztuje) czy szrota w przypadku którego możesz się targować z ceną, a potem i tak dołożysz drugie tyle co utargowałeś.
Skoda Superb I 1.9 TDI AWX 2005
marekx
Posty: 30
Rejestracja: 9 paź 2011, o 22:55
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Polska

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: marekx »

Gdybym szukał auta jak to określasz "szrota" to bym przecież nie zakładał tutaj tematu aby uzyskać informacje. Wychodzę również z założenie, że lepiej dołożyć i mieć auto bez zastrzeżeń.

Swoja drogą, auto o którym pisałem kupiłem i jestem zadowolony z wyboru :)
Klosiak
Posty: 35
Rejestracja: 12 mar 2011, o 15:17
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 179KM/353Nm
Lokalizacja: WPI/WCI

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: Klosiak »

marekx pisze:Gdybym szukał auta jak to określasz "szrota" to bym przecież nie zakładał tutaj tematu aby uzyskać informacje. Wychodzę również z założenie, że lepiej dołożyć i mieć auto bez zastrzeżeń.

Swoja drogą, auto o którym pisałem kupiłem i jestem zadowolony z wyboru :)
No to super :) Bezawaryjnej jazdy zycze :)
Skoda Superb I 1.9 TDI AWX 2005
marekx
Posty: 30
Rejestracja: 9 paź 2011, o 22:55
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Polska

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: marekx »

Mam taki sam motor jak i ty masz, jak u Ciebie pracuje, zadowolony jesteś?

Walczę tylko z podgrzewaniem tylnej szyby, będę musiał poszukać jak kable lecą bo tylko to mi zostało do sprawdzenia.
Klosiak
Posty: 35
Rejestracja: 12 mar 2011, o 15:17
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 179KM/353Nm
Lokalizacja: WPI/WCI

Re: [S1] Czy warto kupic, pomoc przy zakupie

Post autor: Klosiak »

Ja jestem bardzo zadowolony. Mało rzeczy się psuje. Poza materiałami eksploatacyjnymi to był wymieniany tylko prawy przegub przy przebiegu około 150 000 km i ja zaraz po zakupie wymieniałem jakiś wąż gumowy idący do turbo bo się przetarł. Poza tym wszystko gra i buczy. Po przesiadce trochę brakowało mi mocy bo wcześniej była wolnossąca benzyna co miała 200KM ale jakieś 12 000 km temu zrobiłem program na okolice 180KM i teraz autko jeździ już całkiem sprawnie. Jedyne co po programie to musiałem zrobić sprzęgło + dwumas bo zaczęło się ślizgać. Ale nie było to wymieniane od nowości więc 160 000 km jak na sprzęgło/dwumas to i tak dobry wynik. Teraz mam 172 000 km i jest OK. Ostatnio zrobiłem kompletny rozrząd. Mam plan jeszcze trochę pojeździć autem bez dokładania (jedynie eksploatacja i przeglądy). Może jak na budziku będzie około 200 000 km to się zacznę zastanawiać czy nie oddać w inne ręce.
Skoda Superb I 1.9 TDI AWX 2005
ODPOWIEDZ