ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne problemy

Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: Misiek Fisiek »

No dobrze. Poświęciłem na to trochę czasu, przejrzałem OWU hestii, przejrzałem różne publikacje w necie i oblukałem zalecenia ETRTO i generalnie wiem tyle samo co na początku.

Po pierwsze OWU AC Hestii:
http://www.ergohestia.pl/_items/owu/owu-ac-2019.pdf
w mojej ocenie nie przewiduje przesłanki odmowy odszkodowania w postaci stosowania niehomologowanych opon.
Przedmiotem ubezpieczenia są określone w umowie pojazdy wraz z wyposażeniem podstawowym, których okres eksploatacji w dniu rozpoczęcia okresu ochrony ubezpieczeniowej nie przekracza 12 lat, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 poniżej. Przez wyposażenie podstawowe rozumiemy zgodnie z § 3 ust. 31 OWU urządzenia i elementy pojazdu montowane fabrycznie lub przez dilera w warunkach montażu fabrycznego ze względu na przepisy dotyczące zasad homologacji dla danej marki, typu, modelu oraz urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą, instalacje zasilania gazem, obręcze kół ze stopów lekkich, hak holowniczy, klimatyzacja, reflektory halogenowe i ksenonowe
Przedmiotem ochrony ubezpieczeniowej jest więc pojazd + wyposażenie podstawowe.
Zgodnie z §2 ust. 11 przez pojazd rozumieć należy środek transportu podlegający rejestracji w Rzeczypospolitej Polskiej stosownie do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz inny drogowy środek transportu napędzany silnikiem z własnego źródła energii oraz bez własnego napędu bądź własnego źródła energii, a także trolejbus. Za pojazd w rozumieniu wariantu Sieć Partnerska uważa się samochód zarejestrowany jako osobowy, ciężarowy lub ciężarowo-osobowy o ładowności do 850 kg, a także pojazd terenowy i pick-up o ładowności do 2 ton. Za pojazd w rozumieniu wariantu Sieć Partnerska nie uważa się motorowerów, motocykli i quadów.
Ja nie widzę tu ograniczenia dotyczącego homologacji. Oznacza to, że pojazd jest ubezpieczony, hestia może co najwyżej nie zwrócić kasy za opony niezgodne z homologacją (czytaj: opony nie są w takim przypadku ubezpieczone).

Poczytałem trochę w necie i wiele stron powołuje się na zalecenia ETRTO. Więc zajrzałem na stronę ETRTO i wygląda na to, że zalecenia, które ma oponeo na swojej stronie:
http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/
są już nieaktualne.
oponeo pisze:Zamienniki obliczane są w oparciu o obowiązujące standardy doboru opon, przyjęte przez ETRTO (organizacja wyznaczająca techniczne standardy dla opon i felg).

Dopuszczalne zamienniki
To opony, których średnica zewnętrzna nie jest większa o 1.5 % od średnicy zewnętrznej opony oryginalnej lub nie jest mniejsza o 2% od tej średnicy.
Gwoli wyjaśnienia: opony.com.pl i oponeo to jedna i ta sama spółka (coś jak z Saturn i Media Markt).

Problem w tym, że rekomendacje ETRTO o niczym takim nie mówią:
http://www.etrto.org/page.asp?id=1764&r ... 4UB81Q4J2S#
Na stronie 25 jest mowa o stosowaniu zamienników opon i jest napisane tak:
Every car has well defined mechanical and load/speed characteristics and the choice of tyres for it is governed largely by these factors. Only car and tyre manufacturers are competent technically to make this choice. In particular, tyre manufacturers have extensive facilities, in both equipment and personnel, for carrying out research and development over the full range of operating conditions.
The tyres fitted to your vehicle as original equipment were selected by the vehicle and tyre manufacturers taking into account all aspects of the vehicle’s operation. Changes in tyre size, structure, load and speed rating should not be made without first seeking advice from the tyre or vehicle manufacturer as the effect on safety, car behaviour and clearances must be considered.
Therefore, when replacing tyres, it is essential to fit either the size and type identical to those fitted on the car originally, or the alternatives recommended by tyre manufacturers in their official literature.
Reasumując: najlepiej fabryczne a jeśli niefabryczne to takie, które zaleca producent auta lub producent opon. Nie ma mowy o żadnych +1,5% czy -2%.

Od Hestii nie dostałem jeszcze odpowiedzi na maila.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: Misiek Fisiek »

A najlepsi to są jak zawsze eksperci :lol:
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthre ... miaru-opon

Z moich małych poszukiwań wynika, że bezpośredniej podstawy prawnej dla odmowy odszkodowania nie ma. Jeżeli nie udało mi się znaleźć nic konkretnego to najprawdopodobniej znaczy, że nic konkretnego nie ma do znalezienia (ręki za to uciąć sobie nie dam). Materia generalnie nie jest uregulowana - jedynie te nieprecyzyjne zalecenia ETRTO odsyłające do producenta albo do używania opon identycznych.

Przez identyczne ja rozumiem takie, które mieszczą się w widełkach producenta. Zachowana jest średnica koła i dopuszczalna szerokość. Czyli jeżeli fabrycznie mamy 205/55 R16 i 225/45 R17 to dopuszczalne powinno być również zastosowanie np. 225/50 R16.

W necie można poczytać o wytycznych dla likwidatorów aby przyglądali się rozmiarom opon. Mogą się tym posłużyć do wykazywania przyczynienia się do szkody po naszej stronie ale nie wystarczy samo powołanie się na rozmiar niezgodny z homologacją. Trzeba by jeszcze wykazać związek przyczynowo-skutkowy. Np. jeśli mając w superbie homologowane 225/40 R18 zastosujemy 235/40 R18 i będziemy mieli wypadek w deszczu to ubezpieczyciel może stwierdzić, że ten rozmiar wpłynął na zaistnienie zjawiska aquaplaningu. Podobnie np. ze stosowaniem opon węższych niż dopuszczone, np. 195/60 R16. Wtedy mogą zarzucić nam, że droga hamowania była dłuższa niż powinna. Z kolei przy zastosowaniu opon o wyraźnie większej średnicy, np. 225/45 R18 mogą podnieść, że jechaliśmy zbyt szybko kierując się błędnymi wskazaniami licznika i dlatego nie udało się uniknąć zdarzenia.
Generalnie wydaje się, że to wszystko trzeba by raczej postrzegać jako jedynie potencjalną możliwość powstania problemu i to raczej w kategoriach przyczynienia się do powstania szkody i miarkowania odszkodowania niż całkowitej odmowy wypłaty. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i stosowania rozmiarów niemal identycznych do homologowanych i zachowaniu indeksu prędkości i nośności przyczynienie się jest wg mnie nie do wykazania przez ubezpieczyciela. Co innego jeśli ktoś wykaże nadmiar fantazji i mocno odejdzie od rozmiarów homologowanych ;)

PS. Ponieważ po świecie chodzą różne pojeby to zaznaczam, że to moja prywatna interpretacja przepisów, a w samochodzie należy stosować opony w rozmiarach homologowanych przez producenta pojazdu. Wszystkie osoby i podmioty stosujące prawo dokonują interpretacji przepisów prawa na własny użytek - we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność i ryzyko, przy czym dokonana interpretacja może podlegać późniejszej weryfikacji w postępowaniu sądowym.

;)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2014, o 10:44 przez Misiek Fisiek, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
mk82
Posty: 19
Rejestracja: 9 mar 2014, o 22:08
Samochód: Superb II
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: mk82 »

Zmiana tematu. A jak wam się widzą Rial Lugano na czarnym superbie?
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: Misiek Fisiek »

Hestia właśnie odpowiedziała przesyłając mi OWU :lol: Ale to tylko potwierdza moje przypuszczenia.

@Mk82 - jeśli chcesz opinie to wrzuć w konfigurator i zamieść zdjęcie, o tak:
Obrazek
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
mk82
Posty: 19
Rejestracja: 9 mar 2014, o 22:08
Samochód: Superb II
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: mk82 »

Dzięki za pomoc. Wzór felg wybrany, opony również 225/45 17 ultrac sessanta. Jeszcze mam jedno pytanie, mianowicie chodzi o wartość ET, jeśli ma ono 43 przy feldzie 7.5x17 będzie zgodna z zaleceniami producenta? (sory, ale leń ze mnie i nie chce mi się przewijać tylu stron na forum)
Awatar użytkownika
Grzechu23
Posty: 797
Rejestracja: 6 gru 2012, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sandomierz/Tarnobrzeg

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: Grzechu23 »

Troche z innej beczki
Zakładał ktoś z was dystanse na tył do felg 7JxR17 ET49 Venus? Zmieniłem w weekend na letnie i jakoś wkurza mnie tak schowana felga w nadkole. Teraz pytanie, jaki dystans włożyć zeby nie wystawało i przede wszystkim nie obcierało? 15, 20mm? Często jeżdżę z full załadunkiem(5 os + bagaż)
whity

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: whity »

Do et 35, czyli jakieś 15 z tylu spokojnie.....z przodu 15 mogłoby już być za dużo


Gesendet von meinem iPad Air mit Tapatalk
Awatar użytkownika
Grzechu23
Posty: 797
Rejestracja: 6 gru 2012, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sandomierz/Tarnobrzeg

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: Grzechu23 »

Przód wydaje mi sie to max 10mm, ale nie ruszam na razie. Bedzie miało to jakieś negatywne skutki jak założę sam tył?

Takie coś wpadło mi w oko http://allegro.pl/dystanse-15mm-audi-vw ... 50287.html
whity

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: whity »

Ja mam przód i tył 10


Gesendet von meinem iPad Air mit Tapatalk
adrianq
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2013, o 10:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Adrian
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: adrianq »

Tak dla pewności. Wartości ET felg dla SIIFL nie zmieniły się w porównaniu do wersji z przez FL? Czy ma ktoś wiedzę co "mówi" świadectwo homologacji o zakresie wartości ET dla felgi 7x16"?
Standard ET dla 7x16" to 45. Czy nie jestem w błędzie uważając, felga z ET40 spokojnie wejdzie i nawet przy dużym obciążeniu auta nie będzie ocierać o nadkole?

Dlaczego mam wątpliwości...? Ano dlatego, że np. korzystając z konfiguratora alcar większość felg z filtrem ABE ma ET48. Te z 40tką (już bez ABE) niby też, ale mają jakieś zastrzeżenia których nie jest w stanie rozszyfrować bo są po niemiecku. Wrzucenie tekstu do translatora daje tekst który kompletnie nie ma jakiegokolwiek sensu.
Adrian
whity

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: whity »

O jaka felge konkretnie ci chodzi?et40 napewno nie bedzie haczylo..z tylu jak bedziesz mial 35 to bedzie jeszcze luz...
adrianq
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2013, o 10:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Adrian
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: adrianq »

Adrian
whity

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: whity »

Felga enzo ma w 16 calach albo et 35 albo et45....ewentualnie przy szerokosci 6,5 ma et 50.....
Nigdzie et40 nie znalazlem
adrianq
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2013, o 10:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Adrian
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: adrianq »

Ta pierwsza czyli DezentTD dark dla 7' ma ET40 lub ET46. Skłaniam się ku et40, aczkolwiek może brać et46...? 2mm rozstawu kół na osi mniej niż standard myślę, że nie będzie robiło żadnej różnicy, aczkolwiek...?
Enzo ma et45, a DOTZ generalnie to mi się podoba i tyle :) ale one raczej są jako mało prawdopodobna opcja.

Podobają mi się czarne wykonania, dlatego najprawdopodobniej wybór padnie na Dezent'a.
Adrian
mk82
Posty: 19
Rejestracja: 9 mar 2014, o 22:08
Samochód: Superb II
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: ET i Różne felgi opony 225/40/18 235/40/18 i inne proble

Post autor: mk82 »

Adrianq, wrzuce niebawem zdjecia swojego na MSW Black 20/5 , wg mnie fajnie pasuja :)
ODPOWIEDZ