Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.

Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Czas głosowania minął 16 lut 2014, o 23:01

Gladen One 200
0
Brak głosów
Rainbow IL-C8.3
0
Brak głosów
Audio System X-ION 200
0
Brak głosów
MB Quart QM200.3
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 0

Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: Enriquez »

wrzuć jakieś foto, jak to wygląda w samochodzie
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

Enriquez pisze:wrzuć jakieś foto, jak to wygląda w samochodzie
Bardzo proszę:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

Głosniki wymienione. Na razie muszę się zgrać z nowym sprzętem i znaleźć odpowiednie ustawienia. Pierwsze wrażenia:
1. Olbrzymia ilość średnich częśtotliwości z przodu. Gladeny są większe i zdecydowanie skuteczniejsze.
2. Mała ilość niskch tonów z przodu - to chyba efekt fabrycznego wzmacniacza i impedancji przednich wooferów (4ohm, fabrycznie były 2)
3. Olbrzymia ilość niskich tonów z tyłu - jestem pod wrażeniem tego, co robią 16.5 cm woofery Gladena. To, czego dawniej nie było w fabryce a co wydobywałem z suba, teraz dają tyły. Duży szacun.
4. Tył zrobił się zdecydowanie głośniejszy - to chyba efekt większej skuteczności Glednów. Musiałem przesunąć fader bardziej na przód żeby to skompensować.
5. Z tyłu jest za mało średnich częstotliwości - trzeba będzie trochę powalczyć.
6. Ponieważ bas na tylnych głośnikach gra jak oszalały :) zjechałem na minimalną częstotliwość LPFem w subwooferze.

Jak mi tylko dojedzie nowy kabelek to zacznę grzebać w ustawieniach wzmaka - może oszukanie go (poprzez wybór innego samochodu w ustawieniach) pozwoli usunąć pewne mankamanety? Bo jak nie to pójdzie w cholerę i zastąpi go Alpine PDX V9...
Ostatnio zmieniony 17 lut 2014, o 22:51 przez pab567, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

Dla tych, co w przyszłości będą chcieli bawić sie z audio podaję dane fabrycznych glośników z Sound Systemu:
1. Woofery - przód i tył identyczne, impedancja 2ohm, średnica 18cm, głębokość 8cm, symbol 3T0 035 411 J.
2. Średniaki przód - impedancja 4ohm, średnica 8.7cm (wpisane w kwadrat o boku 8cm), głebokość 4.5cm, symbol 3T0 035 411 K.
3. Głośnik średnio-wysokotonowy tył - impedancja 4ohm, średnica 6cm, głębokość 2.2cm, symbol 3T0 035 411 L. Uwaga - moim zdaniem to NIE JEST TWEETER, czego potwierdzeniem może byc https://www.hcsale.com/shop/3T0035411L. I dlatego przy wymianie na zestaw dwudrożny i zostawieniu oryginalnego wzmacniacza mam z tyłu za mało średnich. Trzeba będzie porzeźbić w ustawieniach wzmaka albo wsadzić z powrotem fabryczne...
4. Tweeter przedni - impedancja 4ohm, średnica 4cm, głębokość 1.6cm, symbol 3T0 035 411 M.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

Po 2.5 dnia odsłuchu podjąłem decyzję - fabryczny wzmacniacz idzie do kosza. Brak średnich z tyłu i ich nadmiar z przodu mnie dobijają. Można wprawdzie rzeźnić i probować stłumić przednie średniaki rezystorem ale ufam Gladenowi i chłopakom z Media Centrum.

Niestety ponieważ Alpine PDX V9 jest na razie poza zasięgiem :( jako rozwiązanie tymczasowe (6 do 12 miesięcy) idzie Blaupunkt THA475.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: Enriquez »

a jak ze sterowaniem głośnością?
no chyba, że wejście do wzmacniacza wysokoprądowe wprost z Columbusa.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

Enriquez pisze:a jak ze sterowaniem głośnością?
no chyba, że wejście do wzmacniacza wysokoprądowe wprost z Columbusa.
Dokładnie tak... THA475 ma wejścia głośnikowe więc powinno wystarczyć wykodowane Sound Systemu z ustawień Columbusa. Myślałem jeszcze o sztucznym wkodowaniu innego Sound systemu - być może przy którymś z nich poziom głośności nie jest podawany do wzmacniacza po CANie a analogowo.
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: grzesiu26 »

Jak wywalałem swój wzmacniacz to chyba tylko wykodowanie Suond Systemu działało.
Była tam jakaś opcja jeszcze bez DSP CAN ale u mnie nie dawało wtedy sygnału na wzmacniacz.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

Blaupunkt THA475 zadziałał od pierwszego strzału. Jest dobrze - ma filtr górnoprzepustowy regulowany osobno dla przodu i tyłu w zakresie 10-250 Hz więc mając subwoofer można (jak sugerował Misektt) odciąć się w okolicach 100Hz żeby wyeliminowac jakiekolwiek niepożądane objawy z wooferów. Ma też regulację czułości wejść osobno dla przodu i tyłu oraz wejścia stereofoniczne (jack 3.5mm) umożliwiające podłączenie zewnętrznych żródeł dźwięku. Jest fajnie :)
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

pab567 pisze:Blaupunkt THA475 zadziałał od pierwszego strzału. Jest dobrze - ma filtr górnoprzepustowy regulowany osobno dla przodu i tyłu w zakresie 10-250 Hz więc mając subwoofer można (jak sugerował Misektt) odciąć się w okolicach 100Hz żeby wyeliminowac jakiekolwiek niepożądane objawy z wooferów. Ma też regulację czułości wejść osobno dla przodu i tyłu oraz wejścia stereofoniczne (jack 3.5mm) umożliwiające podłączenie zewnętrznych żródeł dźwięku. Jest fajnie :)
Jest fajnie ale zawsze może być fajniej... O ile odtwarzanie średnich tonów jest już OK to jest duża różnica w niskich częstotliwościach: głośniki z tyłu (mniejsze - 16.5cm, pod których dużym wrażeniem są chłopaki z Media Centrum) odtwarzają je dużo głośniej niż przednie (większe - 20cm). Podejrzewamy, że przyczyną jest różnica w impedancji: tyły maja 2 ohmy a przody 4 ohmy. Żeby to wyrównać musiałem podciagnąc w górę częstotliwość filtru dolnoprzepustowego na tyle i zmniejszyć czułość tyłu co generalnie jesyt bez sensu... Ponieważ nie ma 20cm wooferów o impedancji 2 ohm (a przynajmniej nie znaleźlismy żadnych sensownych) to chcemy na próbę zastąpić je 16.5cm wooferami takimi samymi, jak z tyłu. Jeśli zagra sensownie to będę miał na sprzedaż zestaw Gladena 20cm woofery plus 25mm tweetery ze zwrotnicami.

Mam nadzieję, że na tym ten etap prac się zakończy... A pod koniec roku przyjdzie czas na zmianę wzmacniacza, instalację procesora i dedykowanego subwoofera :)
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: grzesiu26 »

Procesor mam taki: http://www.caraudiosklepy.pl/u-dimensio ... p1045.html
Jakbyś się kiedyś zakręcił koło Szczecina to zapraszam na testy.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

grzesiu26 pisze:Procesor mam taki: http://www.caraudiosklepy.pl/u-dimensio ... p1045.html
Jakbyś się kiedyś zakręcił koło Szczecina to zapraszam na testy.
Ja się zastanawiam nad http://allegro.pl/jbl-ms-a1004-rewolucj ... 70731.html
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: grzesiu26 »

Na temat jbl-a nie wypowiem się bo nie miałem z nim do czynienia.
Ale zobacz sobie jeszcze w instrukcji od mojego jakie masz możliwości konfiguracji:
http://www.chpw.de/customer/web/Produkt ... MANUAL.pdf
Patrz od ok. 33 strony.
Konfigurujesz go przez komputer podłączony przez USB do procesora.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: pab567 »

Kolejna wizyta w Media Centrum. Jest coraz lepiej - wymiana przednich wooferów 200mm/4ohm na 165mm/2ohm (takie same jak na tyle) i nareszcie przód zaczął żyć dołem :) Przy okazji dostałem na kilka dni do rozpracowania procesor Audison Bit Ten D więc weekend zapowiada się ciekawie...
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Sound System - jakie 20cm głośniki na przód

Post autor: Enriquez »

pab, czy Ty przypadkiem nie trafiłeś w ślepą uliczkę z tymi modyfikacjami?
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
ODPOWIEDZ