Olej przekładniowy skrzynia manualna

mario789
Moderator
Posty: 573
Rejestracja: 12 lis 2020, o 00:34
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220/470
Imię: Mario
Lokalizacja: Łódź

Olej przekładniowy skrzynia manualna

Post autor: mario789 »

Witam Kolegów,

Chciałem zapytać o kwestie wymiany w skrzyni manualnej. Superb 2.0 tdi 190km nalot 107 tys km, od nowości nie był wymieniany olej w skrzyni. W serwisie dostałem info ze gdybym chciał wymienić to powinienem szukać VW G 052 527 A2. Czy Ravenol MTF 3 SAE 75W?

W poprzednim vw miałem dsg i tam zmieniałem co 60 tys i wszystko było ok. Tutaj od nowości nie było nic zmieniane, choć oficjalne stanowisko serwisu jest takie żeby nie tykać.

Zmienialibyscie go? W sumie tak jak wszystko olej się zużywa i czy można przyjąć ewentualny interwał wymiany jak w dsg co 60tys?

Z góry dziękuje za podpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1038
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Olej przekładniowy skrzynia manualna

Post autor: Kuster »

W DSG masz wymóg co 60tys ze względu na poziom skomplikowania bo musi płynnie działać mechatronika i ogólnie wszelkie systemy/jednostki sterujące w tej skrzyni.
Skrzynia mechaniczna jest mniej skomplikowana ale
Olej się zużywa tak jak sam napisałeś i "powinno" się go wymieniać co ~100tys km

W Hondzie wymieniałem co ~2-3 lata czyli 30-50tys km ale producent podawał że co ~120tys

Zresztą co producent i generacja to inaczej... W BMW i Mercedesie spotkałem się z czymś takim że producent podaje że oleju w ogóle się nie wymienia w niektórych skrzyniach biegów mimo że generację wcześniej czy nawet później już zaleca przy jakimś tam przebiegu...

Wymień
Nic nie zaszkodzi ;)

Edit:
Co do oleju to na ogół każdy "dobry" 75W90 - ile? To musisz poczytać ile wchodzi do twojej skrzyni

Nie wiem jak się zachowuje ten olej OEM VW ale np porównanie Castrola do MTFa Hondy to przepaść
Po Castrolu skrzynia była żółta/złota w środku- tworzył się okropny nalot na wewnętrznych ściankach skrzyni.
Po zalaniu MTFa Hondy skrzynia była czysciutka ;) o pracy skrzyni się nie wypowiem bo miała zmieniane przełożenia.

Polecić też mogę Liqui Moly bo stosuje ich oleje już w trzecim aucie ale tak jak podaje producent:
Liqui Moly 2183:
Uniwersalne zastosowanie w przekładniach i dyferencjałach. Należy zawszy kierować się wskazaniami producenta pojazdu
Jak dbasz tak masz
mario789
Moderator
Posty: 573
Rejestracja: 12 lis 2020, o 00:34
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220/470
Imię: Mario
Lokalizacja: Łódź

Re: Olej przekładniowy skrzynia manualna

Post autor: mario789 »

Umówiłem się na wymianę na przyszły tydzień, ogólniej interwał jaki przyjmę to 60tys.

Olej to ravenol mtf 3 75w.
Do układu wchodzi 2,3 litra
Ozdar
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2020, o 20:36
Samochód: Inny
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)

Re: Olej przekładniowy skrzynia manualna

Post autor: Ozdar »

mario789 pisze: 14 lis 2020, o 13:55 Umówiłem się na wymianę na przyszły tydzień, ogólniej interwał jaki przyjmę to 60tys.

Olej to ravenol mtf 3 75w.
Do układu wchodzi 2,3 litra
I wymieniłeś olej?
Jak pracuje na Ravenol MTF 3 SAE 75W?
Wymieniałeś w niezależnym serwisie czy ASO?
mario789
Moderator
Posty: 573
Rejestracja: 12 lis 2020, o 00:34
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220/470
Imię: Mario
Lokalizacja: Łódź

Re: Olej przekładniowy skrzynia manualna

Post autor: mario789 »

Hey,

Wymieniłem olej poza Aso. Ogólnie w Aso usłyszałem, ze „cuduje” z wymiana bo od razu przy wymianie oleju zrobiłem rozrząd.

Co do pracy ja odczuwam zdecydowanie na plus, biegi wchodzą jeszcze lżej, przysłowiowym jednym paluszkiem i obstaje przy interwale zmian co 60tys. Olej do skrzyni zalałem ravenol
przemastb
Posty: 12
Rejestracja: 22 lis 2022, o 18:24
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Przemek

Re: Olej przekładniowy skrzynia manualna

Post autor: przemastb »

Witam , czy wymieniał ktoś sam olej w manualnej skrzyni biegów? Może ktoś podpowiedzieć czy są korki wlewowy i spustowy ? jaki zalać najlepiej olej jaki producent i oznaczenia , pacjent to superb 3 2017 2.0tdi 4x4 150km. ?
ODPOWIEDZ