Skrzypienie kierownicy przy skręcie

krzbor
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2019, o 17:57
Samochód: Superb III
Silnik: 0.8 SOHC

Skrzypienie kierownicy przy skręcie

Post autor: krzbor »

Mam problem - czasami przy skręcaniu kierownicy słyszane jest skrzypienie (lub jęczenie) i bardzo lekki opór. Przypomina to trochę skrzypienie i opór starych zawiasów w drzwiach. Byłem w ASO - coś posmarowali, wszystko sprawdzili, ale nic się nie zmieniło. Ten dźwięk według mnie pochodzi ze środka. Dosłownie tak, jakby koło kierownicy tarło o plastikową obudowę (co oczywiście nie ma miejsca). Czy ktoś miał taki przypadek?
Dzieje się to najczęściej przy mocnych skrętach takich o 90stopni. Na stojąco też mi się to zdarzyło, ale teraz nie występuje i nie potrafię tego dźwięku nagrać. Gdyby problem występował cały czas pewnie nie byłoby problemu, ale u mnie jest to od czasu do czasu.
komoornik
Posty: 1025
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzypienie kierownicy przy skręcie

Post autor: komoornik »

Taśma pod kierownicą.

Wymienili mi ją raz w ASO i był spokój, ostatnio jednak była targana deska rozdzielcza i problem powrócił.

Pewnie będę to ponownie zgłaszał za jakiś czas, ale to najpierw muszę zdecydować w którym ASO to zgłosić - bo ostatniemu już podziękuję :?
krzbor
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2019, o 17:57
Samochód: Superb III
Silnik: 0.8 SOHC

Re: Skrzypienie kierownicy przy skręcie

Post autor: krzbor »

Rozumiem, że miałeś dokładnie takie same objawy jak ja? Też pojawiało się okresowo tak jakby w jednej pozycji kierownicy? To dla mnie ważne, bo pójdę z tym do ASO. Czy ta taśma ma jakąś fachową nazwę (chodzi o to, aby mnie zrozumieli)?
komoornik
Posty: 1025
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzypienie kierownicy przy skręcie

Post autor: komoornik »

Tak.

Oficjalna nazwa części to "Sterownik elektroniki kolumny kierownicy".
superb0.jpg
krzbor
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2019, o 17:57
Samochód: Superb III
Silnik: 0.8 SOHC

Re: Skrzypienie kierownicy przy skręcie

Post autor: krzbor »

Dzięki za odpowiedź. Z tego co widzę, to jest to bardzo droga część. Czy skrzypienia nie można wyeliminować poprzez nasmarowanie czegoś w tym układzie? Ogólnie wszystko przecież działa, a skrzypienie jest całkiem mechaniczne.
komoornik
Posty: 1025
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzypienie kierownicy przy skręcie

Post autor: komoornik »

Według procedur ASO jestem przekonany że jest to element nierozbieralny - a tym samym niesmarowalny ;)
Awatar użytkownika
polowiec
Posty: 201
Rejestracja: 8 lip 2023, o 22:54
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Skrzypienie kierownicy przy skręcie

Post autor: polowiec »

krzbor pisze:Dzięki za odpowiedź. Z tego co widzę, to jest to bardzo droga część. Czy skrzypienia nie można wyeliminować poprzez nasmarowanie czegoś w tym układzie? Ogólnie wszystko przecież działa, a skrzypienie jest całkiem mechaniczne.
Da sie nasmarowac.
Trzeba ja rozebrac, rozwinac tasme (dokladnie zapamietac jak sie zwija).
Skrzypi tasma. Oryginalnie jest nasmarowana takim jakby tawotem. Ale nie wiem co to za smar, gesty i nie za lepki,bo bedzie sie tasma sklejać. Trzeba wyczyscic ze starej, nasmarować.
U siebie nie smarowałam, ale w innym aucie. To nie tylko w skodzie problem. Użyłem bialy litowy polstaly.


Wysłane za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ