[S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
majkigg
Posty: 5
Rejestracja: 7 lut 2023, o 14:50
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Mikołaj

[S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: majkigg »

Dzień dobry wszystkim,

Przymierzam się do zmiany auta. Szukam czegoś używanego, stosownego dla rodziny 2+2, z napędem na 4 koła, z adapcyjnym tempomatem i w benzynie. Nie musi to być demon prędkości. Coś, na czym zależy mi bezwzględnie to niezawodność. Drobne usterki, typu nie działająca tylna wycieraczka albo podobne - takie mnie nie martwią, ale ogólnie znane problemy danego modelu/silnika, które mogą mnie uziemić na autostradzie lub spowodować że muszę jak najszybciej jechać do serwisu - to już jest coś, co spędza mi sen z powiek. Jak wszyscy wiemy - są mniej i bardziej udane silniki i modele aut.
Po dłuższym rozmyślaniu, gdy brałem pod uwagę takie auta jak np. Subaru Levorg 1.6 (fajnie wygląda i wciąż jest na liście ale jednak ciut mógłby być większy), sharan (odpada przez awaryjność) czy kia sportage (w grę wchodzi tylko nowa, nieco ponad budżetem). Na razie superb jest na liście na samej górze.
Na co dzień mieszkam w Szwajcarii i tutaj będę auta szukał. Mój budżet jest w miarę elastyczny, ale powiedzmy, że celuję w auto z przebiegiem poniżej 100 tys km, w kwocie do 30-35 tys chf. Oczywiście, jeśli wydam 28 to będzie jeszcze lepiej.
Poniżej dla ciekawości podrzucę kilka linków to aut, które mnie interesują. Z internetu (no bo i skąd) mam przeczucie, że powinienem się orientować na wersję przedliftową. Roczniki 2015-2018/2019. Podobno po lifcie trochę problemów się pojawiło, a z uwagi na główny warunek - niezawodność - wolałbym ich uniknąć. Czytałem o tym gdzieś (nie mogę znaleźć linku) a także z opini np łysego (

No więc trzymam się silnika 2.0 TSI 4x4 roczniki 2015-2018. Najlepiej w wersji Sportline+ lub L&K (skóra przydatna z uwagi na dzieci, ale nie 'must')

Jeśli bylibyście na tyle mili i wyrazili swoje zdanie na temat
1. Niezawodności tego modelu (duże usterki)?
2. Na co szczególnie zwracać uwagę przy zakupie?
3. Co po kupnie należałoby bezwględnie/najlepiej zrobić (np. przy wizycie w Polsce - zmienić soft skrzyni, upewnić się że jest/będzie zrobione coś, czego może producent nie wymaga, ale należy zrobić, etc.). W szwajcu wymiana oleju w skrzyni jest co 60 tys
4. A może przychodzi wam do głowy jakiś inny model/marka, na którą warto zwrócić uwagę? Wiem, że to forum superba, ale przecież nie jest on odpowiedzią na wszelkie potrzeby (np. ja chcę napęd 4x4 ale nawet jakbym miał 180KM to by mi starczyło).
5. A może nie mam się co bać 'poliftu' bo wcale więcej problemów nie przynosi?
6. [Dodane] 272 czy 280? Z tego co czytam na forum, w zasadzie opcja 272KM jest lepsza z uwagi na skrzynię, natomiast nie jestem pewien czy jedna opcja ma przewagę nad drugą, jeśli chodzi o niezawodność?

Będę wdzięczny za wszelkie opinie, za które serdecznie z góry dziękuję.

Przykładowe linki do ciekawszych modeli na lokalnym rynku:
https://www.autoscout24.ch/de/d/skoda-s ... id=9614016
https://www.autoscout24.ch/de/d/skoda-s ... id=9954144 (nie wiem jak biała skóra się sprawuje)
https://www.autoscout24.ch/de/d/skoda-s ... id=9914097

są jeszcze nieco nowsze, z wyświetlaczem zamiast zegarów (nie zależy mi akurat na tym), nieco starsze, nieco z większym przebiegiem (jeśli nie mam się go co bać), np z przebiegiem 110k km:
https://www.autoscout24.ch/de/d/skoda-s ... d=10106129

oczywiście z przebiegiem zawsze idzie cena, więc może ktoś stwierdzić - to bier pan tanszy z przebiegiem 110tys i w Polsce wymieniaj rozrzad, zrob to to i tamto i koniec koncow będziesz wiedział czym jezdzisz a i tak wyjdzie Cię taniej.

Może....

Raz jeszcze dzięki i tym co nie przysnęli - udanego dnia życzę

Mikołaj
artho
Posty: 1096
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: artho »

Ale weź nie cytuj/reklamuj publicznie tego kanału... trochę obciach 😋
majkigg
Posty: 5
Rejestracja: 7 lut 2023, o 14:50
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Mikołaj

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: majkigg »

Dzięki za odpowiedź. No widzisz, chciałem tylko podać źródło informacji. Jeśli uważacie, że koleś nie wie o czym mówi - w porządku, zanotowane w głowie. Jeśli masz lepsze źródła informacji tego typu do znalezienia w internecie - podziel się proszę. Po obejrzeniu poczytałem trochę o silniku 2.0 TSI, o ea888 i jego generacji trzeciej no i mi się zgadzało. To jest to co mi youtube podpowiedziało na moje zapytanie (1,5mln subskrybentów też daje mi więcej do myślenia)
Moje pierwsze prawdziwe 'zagraniczne' auto to było Mitsubishi Colt - zostałem w tamtych czasach mitsumaniakiem (wiecie, zloty, wyjazdy fanów mitsubishi), potem Octavia, potem audi - za każdym razem podobna sytuacja. Z tego doświadczenia wiem jak dużo cennej wiedzy mają zawsze fanatycy/fani/posiadacze danej marki, dlatego też wylądowałem tutaj, po dokładniejsze informacje. Jeśli więc twierdzisz, że łysy głupoty nawija i każdy superb jest wujowy, albo alternatywnie, że każdy, czy przed 2015 czy po 2019 jest równie dobry - to się podziel tą wiedzą/opinią. Im więcej osób w temacie coś powie, tym lepiej.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2986
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: orlik »

272 nie ma co się bać (i przedlift i polift), i tak brałbym taki niż przedlift 280 właśnie ze względu na 7 biegowe dsg.
majkigg
Posty: 5
Rejestracja: 7 lut 2023, o 14:50
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Mikołaj

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: majkigg »

Dzięki @orlik za odpowiedź. JA się nie boję 272, jak pisałem wyżej, z lektury forum wychodzi mi, że to lepsza opcja (więcej biegów, mniej paliwożerne). Pytanie jak z zawodnością obu skrzyń?
Pytam, bo 280tek jest więcej na lokalnym rynku niż wersji 272. Paliwożerność mnie nie przeraża, bo tutaj max ograniczenia to 120km/h a gro km robię wlasnie po szwajcarii. Jak mi raz na pol roku więcej wciągnie paliwa na trasie przez Niemcy, to tragedii nie będzie. Chipować dla mocy nie mam w planie, jeśli modyfikacja pomogłaby dla samej pracy skrzyni i silnika, to na pewno na taką spojrzę, ale dla mocy niekoniecznie.
Póki co uznaję, że obie wersje, 272, 280 są ok (jeśli chodzi o awaryjność). Mam nadzieję, że dobrze to rozumiem.

Dodatkowe pytanie - widzę dwa różne rodzaje jednostki radia/nawigacji. Zdaje się, że starsza wersja z fizycznymi przyciskami z obu stron, a nowsza z dotykowymi przyciskami. O ile lubię fizyczne przyciski, o tyle zastanwiam się, czy była tam znacząca zmiana? Przykładowo nowe radio widzę, że ma android auto, a starsze? Jeszcze są jakieś różnice?
Cienki221
Posty: 494
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 14:21
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: O-ka

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: Cienki221 »

W starszych jednostkach radia android i CarPlay jest po kablu. W nowych (chyba 2021) jest już bezprzewodowo. Ekran zawsze możesz zmienić na większy (ten bez przycisków) mówimy o ss3fl. Najnowsza generacja silnika 280KM, to evo 4 i chyba innej firmy turbo, na hamowni generuje wyższe moce w serii. Im nowszy model tym soft skrzyni gorszy (bardziej eko, ale napewno nie zdrowy dla jednostki) sam ubolewam nad tym bo mam 2022 i skrzynia pracuje okropnie, blokuje mnie gwarancja. Napewno chip ecu i tcu poprawi wrażenia i żywotności jednostki (oczywiście jak dobrze ktoś to zrobi)
majkigg
Posty: 5
Rejestracja: 7 lut 2023, o 14:50
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Mikołaj

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: majkigg »

Dzięki za odpowiedź. 2021 jest poza moim budżetem i tak, a jeśli to starsze radio - to z przyciskami, wspiera android auto (kabel mi nie przeszkadza) to pozostałe różnice nie mają znaczenia. Akurat z android auto korzystam często gęsto, więc przynajmniej jeden problem mi odchodzi.
RAdia wolałbym nie zmieniać, bo auto będę serwisował w aso na miejscu (jeśli chciałbym je tutaj potem sprzedać to w sumie jedyna opcja). chip ecu i tcu zrobię jak będę w Polsce w wakacje - do tego czasu zorientuję się kto robi to dobrze w okolicach, w których bywam :)

Reasumując patrzę na modele pod kątem:
RAdio: bez znaczenia
272 vs 280: lepsze 272 ale 280 też będzie ok na moje potrzeby (do 120km/h), tylko potem najlepiej soft zmieniać (im nowszy rocznik tym bardziej aktualizacja softu wskazana)
Nadal nie mam odpowiedzi czy polift też jest ok, ale uznaję, że to nie ma znaczenia bo bebechy się nie za bardzo zmieniły (?)
Awatar użytkownika
rowerek
Posty: 714
Rejestracja: 13 cze 2010, o 09:41
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Poznań

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: rowerek »

W polifcie są lepsze światła (matrix led jest lepszy od bixenonów z wycinaniem wiązki przesłonami i ruchem soczewki - pod warunkiem, że dany przedlift to ma), za to audio canton w przedlifcie moim zdaniem gra lepiej (głównie niskie tony - po lifcie jakoś tak płasko).
Po lifcie, w zależności od rocznika, było też trochę cięć niektórych elementów wyposażenia, ale nie wiem, czy na wszystkich rynkach była taka sytuacja, więc to do zweryfikowania na miejscu, np. brak pamięci fotela pasażera, czy samosciemniajace się lusterko boczne tylko od strony kierowcy (w przedlifcie są oba).

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

majkigg
Posty: 5
Rejestracja: 7 lut 2023, o 14:50
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Mikołaj

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: majkigg »

Ok, mam listę kilkunastu, z czego najciekawsze wydają się następujące:
1. https://www.autoscout24.ch/de/d/skoda-s ... d=10106129
Na plus, że ma hak, ciekawy kolor (teraz ulice takie biało-czarno-srebrne :)), no ale z uwagi na największy (z poniższych propozycji) przebieg, jest też najtańszy. Do tego od prywatnej osoby, dwa razy już cenę obniżał to może jeszcze spuści troszkę.
2. https://www.autoscout24.ch/de/d/skoda-s ... id=9954144
3. https://www.autoscout24.ch/de/d/skoda-s ... id=9721592

jestem ciekaw waszej opinii?
Cienki221
Posty: 494
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 14:21
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: O-ka

Re: [S3] Kupno używanego superba 4x4 2.0 TSI

Post autor: Cienki221 »

Każdy ma inne preferencje co do wyposażenia. Nie widzę w czerwonej, czy ma webasto czy nie. A u mnie od 10lat, każde auto musi to mieć. Dlatego wybrałbym białą. Ale, jak napisałem, każdy szuka czegoś innego w wyposażeniu. Musisz, przekalkulować, co musisz mieć w aucie i zweryfikować auto
ODPOWIEDZ