S2 FL - naprawa lewego lusterka

mikeman
Posty: 58
Rejestracja: 20 lis 2016, o 17:29
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: mikeman »

Cześć,

Mam S2 FL z 2015 a w niej podgrzewane, składane i przyciemniane lusterko lewe. Problem jest taki, że ktoś chyba uszkodził je mechanicznie, bo przy rozkładaniu się wywija, a poza tym w pozycji normalnej trochę się rusza w przód i w tył. Mam kilka pytań, bo chciałbym to naprawić:
1. Czy bez rozbierania mogę apriori stwierdzić ile PIN ma wtyczka mojego lusterka?
2. Czy ktoś z Was miał taki problem i potencjalnie wie, co może być popsute?
3. Czy jeśli szukam innego, używanego lusterka, to mogę brać obojętnie jaki kolor bo sobie zamienie obudowy ze swojego?
4. Czy jeśli szukam innego, to mogę przełożyć tylko to, co jest popsute a resztę zostawić?
5. Czy jeśli to, co powyżej jest możliwe, ma znaczenie ile pin ma lusterko "dawca"?

Z góry dzięki!
maciekdab859
Posty: 43
Rejestracja: 27 mar 2018, o 07:50
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: maciekdab859 »

S2 tak mają, że przy ujemnych temperaturach luterka składane potrafią się "wywinąć"
Awatar użytkownika
krzynol
Ekspert
Posty: 433
Rejestracja: 4 gru 2019, o 07:56
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 170KM
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: krzynol »

ważne ile pinów bo nie będziesz musiał tej wiązki pchać przez zawias
bez rozebrania nie stwierdzisz ile pinów
obudowę, lustro, kierunek podświetlenie możesz przełożyć
Awatar użytkownika
krzynol
Ekspert
Posty: 433
Rejestracja: 4 gru 2019, o 07:56
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 170KM
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: krzynol »

a jak zejdą mrozy to prawdopodobne jest, że do tematu nie wrócisz :D
mikeman
Posty: 58
Rejestracja: 20 lis 2016, o 17:29
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: mikeman »

Tak, czytałem o tym, jednak akurat to lusterko się trochę rusza przy dotknięciu w przód i w tył, a prawe jest stabilne, więc nie wiem czy to to. Oczywiście mogę się pobawić i to rozkręcić, ale zawsze jest ryzyko, żę coś spieprzę.
oolsztyniak
Posty: 293
Rejestracja: 1 lip 2020, o 09:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200 km / 436 Nm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: oolsztyniak »

A tam nie ma jakiegoś "rygla" co mógł przymarznąć?
maciekdab859
Posty: 43
Rejestracja: 27 mar 2018, o 07:50
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: maciekdab859 »

Pewnie jest. Dopóki nie myłem auta w czasie mrozów nie było żadnych problemów. Jak tylko umyłem (po 3 tygodniach) gdy zrobiło sie trochę cieplej, to od razu zaczęły się problemy z wywijaniem - dostała sie woda i przymarzło. Teraz nie składam.
mikeman
Posty: 58
Rejestracja: 20 lis 2016, o 17:29
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: mikeman »

Więc tak:
Jak spodziewałem się sam po sobie: ułamałem ze 4 zatrzaski, okazało się że jedna śrubka przerdzewiała i odpadł jej łeb, oba zaczepy od oświetlenia coming/leaving home były pęknięte.
Co jednak ważniejsze- rozebrałem lusterko, okazało się że bolec faktycznie był zapieczony i schowany. Ładnie oczyściłem wszystkie części, nasmarowałem i zacząłem składać z powrotem, kiedy spostrzegłem, że to, czemu rozebrałem to lusterko, wcale się nie poprawiło! Filmik poniżej został nagrany przed tym jak rozebrałem lusterko, ale teraz, po wyczyszczeniu i nasmarowaniu bolca, jest tak samo. Najgorsze, że nie za bardzo wiem, na czym jest ten luz... Jutro będę się temu przyglądał.



PS. Czy instalował ktoś chińskie zamienniki tej żarówki od oświetlenia podłoża, które mają ledy i rezystor? Warte to czegoś?
mikeman
Posty: 58
Rejestracja: 20 lis 2016, o 17:29
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: mikeman »

No i już po. Chyba z 15 minut jeździłem lusterkiem po mechanizmie zastanawiając się co jest nie tak, po czym zobaczywszy, że mechanizm składa się tylko w określonych położeniach koła mechanicznego, śruby centrującej i podkładki, a bolec jest wtedy gdzieś po środku, założyłem, że wynika to z tego, że mechanizm się nie zablokował prawidłowo kiedy bolec jeszcze źle działał. Okazało się, że ta diagnoza była trafna- po złożeniu i rozłożeniu lusterka przez auto wszystko wróciło na miejsce i nie ma już żadnego luzu. Składając zaoszczędziłem nawet jedną śrubkę! ;) (ale to ta od ułamanego coming/leaving home - siedzi na jednej).

Także tak, dziękuję za ożywioną dyskusję i rady :)

PS. Dodam, że posiłkowałem się tutorialem z tego wątku: https://www.superbclub.pl/viewtopic.php ... 3&start=15, przy czym obrazy wyświetlają się prawidłowo jak skopiuje się cały post z tutorialem i wklei np. do Worda :)
PS2. Zawleczkę na końcu wyjąłem z pomocą drugiej osoby, ale założyłem już sam - nacisnąłem na sprężynę rozsuniętymi kombinerkami zapartymi o kawałek deski, na którą naciskałem klatą.
oolsztyniak
Posty: 293
Rejestracja: 1 lip 2020, o 09:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200 km / 436 Nm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: oolsztyniak »

mikeman pisze: 27 lut 2021, o 20:16 PS. Czy instalował ktoś chińskie zamienniki tej żarówki od oświetlenia podłoża, które mają ledy i rezystor? Warte to czegoś?
kolega montował jakieś z ali przy okazji montażu dynamicznych kierunków w lusterkach.
Czy warte? świeci 100x lepiej niż fabryczne - mówię o oświetleniu "przestrzeni nóg" czy jak to się tam zwie.
a kierunek dynamiczny, rzecz gustu, mi nie leży ;)
Robertkud123
Posty: 68
Rejestracja: 14 sty 2020, o 13:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: Robertkud123 »

Czesc moglbys podeslac ten tutorial?
Robertkud123
Posty: 68
Rejestracja: 14 sty 2020, o 13:21
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: Robertkud123 »

Może ktoś podpowie jak wyłączyć w vag skladanie lusterek?
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1821
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: marioti »

Robertkud123 pisze: 24 maja 2022, o 11:27 Może ktoś podpowie jak wyłączyć w vag skladanie lusterek?
nie testowałem ale spróbowałbym adres 42 > długie kodowanie > Bajt 4 > bit 4 > i odznaczyć "foldable mirrors installed"
Awatar użytkownika
krzynol
Ekspert
Posty: 433
Rejestracja: 4 gru 2019, o 07:56
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 170KM
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: S2 FL - naprawa lewego lusterka

Post autor: krzynol »

Robertkud123 pisze: 24 maja 2022, o 07:50 Czesc moglbys podeslac ten tutorial?
ODPOWIEDZ