[S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakupem

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

[S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakupem

Post autor: maks87 »

Witam
trafiłem na to forum bo przymierzam się do zakupu Superba II. Ze względu na ograniczony budżet (w okolicach 45tys) w grę wchodzą samochody z roku 2011-2012. I przeglądając różne oferty tak na prawdę z tych co by mi pasowało (jeśli chodzi o wyposażenie) to zazwyczaj mają silniki 2.0 TSI 200KM lub 2.0 TDI 170KM - interesuje mnie tylko automat.
W tej chwili jeżdżę Vectrą C z silnikiem 1.9CDTI 150KM, ale rocznie robię bardzo małe przebiegi (ok. 10-12tys km). W związku z tym wszyscy doradzają benzynę, tylko mam wątpliwości czy te 200KM to i tak nie będzie "słabiej" niż 150KM w obecnym dieslu? Niby moc większa, ale moment obrotowy mniejszy, no i wiadomo, że benzyną się inaczej jeździ.
Może się wypowiedzieć ktoś kto ma właśnie taki silnik (2.0 TSI 200KM) i jak się on sprawuje jeśli chodzi np. o wyprzedzanie?
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: Big »

Nie martw się, nie będzie. Nawet 1.8 TSI 160 KM( a w rzeczywistości ok. 170-175 KM bo tyle naprawdę maja te silniki) będzie jechał lepiej. Diesel ma większy moment obrotowy ale uzyskiwany w mniejszym zakresie obrotów dlatego jest mniej elastyczny niż turbo benzyna o porównywalnej pojemności skokowej.
A kupowanie auta z dieslem pod maska gdy rocznie robisz 10-12 tys km kompletnie mija się z celem.
Przy 2.0 TSI 200 KM nasz 280 Nm dostępnych pomiędzy 1700 a 5000 obr/min. W Vectrze C 1.9 CDTI masz co prawda 320 Nm ale dostępnych tylko przez chwilę bo pomiędzy 2000 a 2750 obr/min. Więc tam gdzie Vectra już dawno nie jedzie Superb będzie co jeszcze z pełną siłą ciągnął.
maureliusz
Posty: 1880
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maureliusz »

Uważaj jaki silnik benzyna... żeby był poprawiony... inaczej będziesz łał w olej jak do motorynki.
W 100% poprawili w S3... ale inny budżet.

Miał ten sam dylemat ale ze względu na problem olejowy wziąłem diesla.

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: Big »

Maureliusz, popatrz jakie roczniki kolegę interesują. To już będą auta z poprawionymi silnikami TSI (inne pierścienie zgarniające) i pozbawione tego problemu.
maureliusz
Posty: 1880
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maureliusz »

2011-2012...okres przejściowy. Trzeba uważać.
Ale według mnie S3 jest naprawdę wolne od problemu
Moje zdanie i nie zamierzam się spierać.

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
Doniec
Posty: 212
Rejestracja: 12 sie 2015, o 20:00
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: Doniec »

Mam 2.0TSI z 2012r, dla mnie silnik jest klasa. 140 (które miałem) czy 150km w dislu sie nie umywa. Co do oleju podobno poprawione byly od 2012r. Ja mam obecnie poniżej 160 tys km i robię dolewke raz miedzy przeglądami. Czy to dużo czy mało ocen sam, ja uważam że nie. Poza tym żadnych problemów.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maks87 »

No właśnie znam problem z braniem oleju w TSI, ale jak to na 100% zweryfikować czy w danym silniku ten problem występuje czy nie?
Obecnie rozważam kupno konkretnego auta z roku 2012, ale jak dokładnie sprawdzić czy ten konkretny silnik jest już pozbawiony tej wady?

Jeśli chodzi o moc to chyba jednak faktycznie nie powinienem odczuć, że jest gorzej niż w obecnym dieslu (ale na pewno będzie inaczej - kwestia przyzwyczajenia).

S3 chętnie bym kupił, ale to właśnie inny budżetu - może kiedyś:)
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: Big »

Jeśli rozważasz zakup auta wyprodukowanego w 2012 r. (sam miałem wcześniej S II własnie z 2012 r. z 1.8 TSI pod maską) to nie musisz się obawiać. Auta z tego rocznika NIE mają już problemu z braniem oleju.

Maureliusz, oczywiście to Twoje zdanie, tyle tylko że z faktami nie ma co dyskutować. Producent wyeliminował ten problem od rocznika modelowego 2012 (czyli auta z silnikami TSI pod maską wyprodukowane od drugiej połowy 2011 r. są już poprawione).
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maks87 »

Po rozmowach z wieloma osobami, lekturze różnych stron w necie (w tym tego forum) jest decyzja, że jednak wolałby benzynę. Niestety patrząc na obecne ogłoszenia sprzedaży SS2 to tych z silnikiem benzynowym jest niewiele. A dodając do tego, że wolałbym wersję 2.0 200KM i rok minimum 2012 (bo rozumiem, że to mi daje gwarancję, że silnik nie ma "wady" brania oleju) to już w ogóle ciężko coś trafić. No ale nie pozostaje nic innego jak czekać na wymarzony egzemplarz:)
maureliusz
Posty: 1880
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maureliusz »

Dobra decyzja. Najgorszy pośpiech.
Przed zakupem zadzwoń do ASO z numerem VIN... jak trafisz na życzliwego powiedzą czy to silnik z przed cz po... problemie.

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maks87 »

Jest tylko jeden problem: samochodów z silnikiem benzynowym w sprzedaży jest niewiele, a do tego jak jeszcze dorzucę moje wymagania dotyczące tapicerki (tylko i wyłącznie alcantara) to nie ma co kupić:)

A jeśli chodzi o silnik benzynowy: nastawiam się na 2.0 200KM, ale jakby się trafił jakiś fajny samochód z silnikiem 1.8 (on ma chyba 160KM?) to warto?
kliwer
Posty: 13
Rejestracja: 9 wrz 2019, o 16:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: kliwer »

Ja szczerze polecam 1.8 TSI. I to nie dlatego, że akurat swoją S II sprzedaję :-). Co prawda mam rocznik 2014, ale mój nigdy nie wziął ani grama oleju. Nie było też z nim żadnych problemów.
Gdy kupowałem jeździłem testowo prawie wszystkim w tej klasie (oprócz francuzów i premium), benzyna i diesle.
Subiektywnie ten silnik dawał najwięcej frajdy z jazdy, głównie dzięki dużej elastyczności, a ekonomię też ma nie najgorszą.
Oczywiście 200KM pewnie dawałby większą radość, ale wtedy był poza zasięgiem cenowym.
Ostatecznie do zakupu przekonał mnie kumpel który we flocie w firmie miał A4 z tym silnikiem i bez problemu robiły po 250k kilometrów. (choć nie wiem co było później) :)
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maks87 »

Jeśli masz do sprzedania kombi z alcantarą w środku to pisz bo właśnie czegoś takiego poszukuję:)
Awatar użytkownika
Doniec
Posty: 212
Rejestracja: 12 sie 2015, o 20:00
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: Doniec »

Nie sądzę, że powinieneś się obawiać TDI. Co prawda auto trzeba co jakiś czas przegonic ale uważam, że każde auto trzeba, a wybór masz duzo większy. Ze swojego TSI jestem bardzo zadowolony i jedyne czego mi brakuje to napęd 4x4 (no i po przeprowadzce na wieś wyzszego zawieszenia:)) ale z perspektywy czasu uważam, że gdybym znalazł tak samo wyposażone TDI to też powinienem był się zdecydować. No i spalanie też może być argumentem. Wiem, że co poniektorzy na forum maja spalanie niższe niż dane fabryczne, ale ja poniżej 8.7l/100km nie potrafię zejść, a sporo pokonuję obecnie z prędkością 80-90 km/h. Inna sprawa, ze jak sie ma 200KM pod maską to ciężko jeździć spokojnie, nawet jeśli to od świateł do świateł ;)

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
maks87
Posty: 28
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 14:29
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Kamil

Re: [S2] Jaki silnik, benzyna, diesel - dylematy przed zakup

Post autor: maks87 »

Od prawie 10 lat jeżdżę dieslem, ale nie mam u siebie DPFa więc jest inaczej. Ja robię małe przebiegi, ok. 10-12tys rocznie. Średnio raz w miesiącu trasa 2x150km, dwa-trzy razy w roku jakiś dalszy wyjazd (2x500km), a na co dzień to raczej wyjazd na zakupy itd, więc odległości kilku km. Pytanie, jak przy takim użytkowaniu będzie się spisywał diesel.

Ponieważ tak jak już pisałem, zależy mi na tym, aby w środku była alcantara to czy w ogóle w wersjach po liftowych takie tapicerki były możliwe do wyboru?
ODPOWIEDZ