Diagnoza usterki zawieszenia

trueboar
Posty: 67
Rejestracja: 14 lut 2016, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Diagnoza usterki zawieszenia

Post autor: trueboar »

Mam zagwozdkę, nie wiem jak kontynuować, będę wdzięczny za opinię i porady. Żeby jaśniej przedstawić sytuację oto chronologia:
  1. sierpień 2016 miałem stłuczkę, naprawa w ASO.
  2. wrzesień 2018 przesiadka na całoroczne opony Nokian WeatherProof. Mało jeżdżę i głównie po mieście, jak po kilku tygodniach wskoczyłem na eskę poczułem że samochód wpada w drgania przy 105-115 km/h. Wcześniej nic takiego nie czułem. Podjechałem do najbliższego wulkanizatora, przeważanie, przekładanie i diagnoza pana Jacka (na oko) że na jednej oponie jest bąbel i żeby reklamować. Powiedzieli mi też, że tylna felga jest lekko wgięta, pojechałem do ASO gdzie zakładałem opony z reklamacją dlaczego mi założyli oponę na krzywą felgę? Powiedzieli, że wyprostowali ale to było "kosmetyczne" no i przeważyli znowu. Zamówiłem nową oponę, poprzednia z bąblem odesłałem na reklamację do sklepu. Tamci przekazali do producenta na diagnozę, tam wrzucili na Huntera i wyszło, że jest dobra. Ja nadal mam wrażenie, że auto czasem wpada w drgania, może schiza...
  3. na początku tego roku na (pierwszym) badaniu technicznym wyszło, że mam do wymiany lewy sworzeń wahacza. W ASO powiedzieli, że nie trzeba, dwóch innych mechaników, ze zdziwieniem, powiedziało żeby wymieniać ("lekki luz").
  4. pod koniec maja wymieniłem sworzeń i zrobiłem geometrię. Gość powiedział, że wg niego nie jest idealnie, ale nic poza tym. WSZ lewy przód 0,6 stopnia ucieka.

    Obrazek

    Teraz zauważyłem, że muszę trzymać kierownicę skręconą leciutko w lewo, a jak puszczę to po jakimś czasie zaczyna uciekać w prawo. Usterka jest pewnie od kilku lat, prawie od nowości, więc nie zwróciłem na to uwagi.
  5. Pogooglałem trochę i sprawdziłem opony, wydaje mi się, że "ząbkują".

    Obrazek
    Obrazek

    Na poprzednich oponach Hankook (letnie) i Pirelli (zimowe) nic takiego nie zauważyłem zimowe letnie (zdjęcia jak sprzedawałem).
Pytania:
  • Czy awaria lewego sworznia wahacza to może być pokłosie stłuczki z 2016? Jeżdżę mało, spokojnie, dobre drogi, nie kojarzę wjechania w dziurę, nawet ostrego hamowania nigdy nie było. Nie mogę z miejsca gdzie naprawiałem po stłuczce w 2016 zdobyć wyniku geometrii - a jest wyszczególnione na kosztorysie.
  • Co by się mogło stać przy wymianie opon na Nokiany że pojawiły się drgania? Czy te opony są bardziej podatne na niedoskonałości zawieszenia?
  • Czy niedoskonałe wyniki geometrii mogą tłumaczyć to że samochód wpada w drgania przy większych prędkościach?
  • Dlaczego nowe opony "ząbkują" a poprzednie nie?
  • Jakie podjąć kolejne kroki żeby zdiagnozować problem?
  • A może jest więcej niż jeden problem?
trueboar
Posty: 67
Rejestracja: 14 lut 2016, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Diagnoza usterki zawieszenia

Post autor: trueboar »

W innym wątku usłyszałem, że może być krzywa podłużnica albo rama zawieszenia. Jak sprawdzić co jest źródłem problemu? Wada jest na tyle dyskretna że chyba trudno, co? Czy to jest naprawialne?
ODPOWIEDZ