Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

bonifacy
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2019, o 08:53
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: bonifacy »

Witam,

Czy ktoś miał ten problem i zna przyczynę?
Chodzi o to, że pewnego dnia wychodzę na parking a tu klapa całkowicie otworzona.
Z bagażnika całe szczęście nic nie zginęło ale zaniepokoiła mnie ta cała sytuacja.
Doszukiwałem się już nowych metod na kradzież samochodu ale widać Seaty i Kodiaqi też mają podobny problem.
https://www.kodiaq-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=486

Nadmienię, że w moim przypadku otwieranie klapy z kluczyka i z przycisku przy drążku zmiany biegów po prostu nie działa.
Będę to dopiero reklamował.

Klapa musiała być otworzona samoczynnie albo zadziałała na sygnał z obcego pilota/kluczyka.
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: bartekpion »

Ja miałem taki przypadek. W garażu klapa się otworzyła, mam to zarejestrowane na kamerze, dostarczyłem nagranie do aso, przesłali dalej, i twierdzą że nie mieli takiego przypadku... problem w tym, że otwierając drzwi do garażu uderzyłem nimi w otwartą klapę i mam wgniecenie i odprysk lakieru... i wg aso mam sobie z tym żyć spokojnie lub robić na własny koszt...
piotr26
Posty: 291
Rejestracja: 25 paź 2018, o 21:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 350/494
Imię: Piotr

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: piotr26 »

Ja miałem 2 takie przypadki. Po zejściu do hali garażowej zastałem otwartą klapę bagażnika. Nic nie zginęło z auta. Problem podobno znany i opisywany na bodajże forum Kodiaqa. Moim zdaniem to wina bardzo czułego kluczyka. Kilkukrotnie gdy miałem kluczyk w spodniach wraz z innymi kluczami, pilotem itp i kręciłem się obok, auto potrafiło się otworzyć samo bez jakiegokolwiek dotykania kluczyka, a raz dodatkowo po chwili otworzyła się klapa bagażnika. Dodam, że zawsze dezaktywuje kessy zamykając auto, więc system sam nie powinien otworzyć auta, gdy się do niego zbliżam. Kupiłem etui blokujące sygnał i zawsze trzymam tak kluczyk. Wyciągam etui przy aucie i dopiero wtedy otwieram, a po zamknięciu również obok auta chowam w nie kluczyk. Od tego momentu nie ma żadnych cyrków. Jak ręką odjął.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: Enriquez »

Pamiętaj że kessy nie ma nic do tego, bo działa max 2m od auta.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4011
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: piramida »

mi też się z dwa razy sam otworzył na parkingu w okresie 3 lat, nie wiem dlaczego...
piotr26
Posty: 291
Rejestracja: 25 paź 2018, o 21:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 350/494
Imię: Piotr

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: piotr26 »

Enriquez pisze:Pamiętaj że kessy nie ma nic do tego, bo działa max 2m od auta.
Pisałem o kessy w innym kontekście. Wytłumaczę to jeszcze raz. Zawsze zamykam auto przyciskiem na kluczyku, a następnie dezaktywuję kessy. Od tego momentu auto nie ma prawa otworzyć się samo, gdy się do niego zbliżam. W tym momencie mogę je otworzyć tylko poprzez przycisk na kluczyku. To miałem na myśli.

Mimo dezaktywacji kessy zdarzało mi się, trzymając pilota w kieszeni razem z innymi gratami, że np przy schylaniu się po zakupy, nosidełko czy cokolwiek innego, gdy miałem wypchane kieszenie, auto potrafiło się otworzyć samo, najprawdopodobniej na skutek ucisku jakiegoś przedmiotu na przycisk na pilocie. Raz, po takim nieplanowanym otwarciu ( gdy stałem obok samochodu, a kessy było nieaktywne ), chwilę później otworzyła się klapa bagażnika. Nie dotykałem wtedy pilota - miałem go w kieszeni.

Sugeruję, że przyczyna samoczynnie otwierającej się klapy jest banalna tj nacisk innego przedmiotu na przycisk na pilocie np gdy idziemy do auta. To tylko teoria, ale jak pisałem wcześniej, po zakupieniu etui blokującego sygnał i chowaniu tam pilota po zamknięciu auta, takich niespodzianek nie miałem ani razu.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: Enriquez »

Zapewne jest tak jak piszesz - brak nacisku na guzik.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: orlik »

Problem dużego ptaka :D
piotr26
Posty: 291
Rejestracja: 25 paź 2018, o 21:43
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 350/494
Imię: Piotr

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: piotr26 »

orlik pisze:Problem dużego ptaka :D
W końcu mamy tu największe ptaki z całej rodziny tj kury z tego kurnika :lol:
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: bartekpion »

W moim przypadku pilot leżał na stole w domu. Więc wykluczam przypadkowe naciśnięcie. Poza tym, o ile pamiętam otwierając z pilota migają kierunki, a u mnie się po prostu klapa otworzyła... Kamera zarejestrowała...
bonifacy
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2019, o 08:53
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: bonifacy »

Właśnie, nie wiem jak to jest z tą czułością klucza. Okazało się, że u mnie klapa otwiera się jednak na wszystkie sposoby.
Należy po prostu trzymać przycisk wciśnięty ponad 2 sekundy. Zazwyczaj popełniałem błąd i przerywałem jak tylko włączyły się awaryjne.
Stąd moje mylne przeświadczenie że coś nie działa.

Dodatkowo sprawdziłem i otwieranie działa z odległości ponad 50 metrów z wnętrza przeszklonego budynku.
Oznacza to, że faktycznie schodząc klatką schodową mogłem przypadkowo otworzyć klapę w samochodzie stojącym ponad 50 metrów dalej.
Pytanie tylko na ile jest to prawdopodobne? Kluczyk lata swobodnie w saszetce.

Patenty na etui i dezaktywację kessy mogą zwiększyć ogólnie bezpieczeństwo i uchronić przed tego typu zdarzeniami no ale do komfortu człowiek szybko się przyzwyczaja. Kluczyka dotychczas praktycznie nie stosowałem.
Marek_K
Posty: 43
Rejestracja: 23 mar 2019, o 19:26
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Wołomin

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: Marek_K »

Jeśli to będzie się powtarzało, to jest to wina całej "wiązki" odpowiedzialnej z otwieranie klapy. Miałem to w innym aucie. Bagażnik sam się otwierał.
apm16
Posty: 333
Rejestracja: 18 gru 2011, o 15:45
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Aktualnie: 175/310
Imię: Andrzej
Lokalizacja: WWL

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: apm16 »

Uważajcie na zwierzaki w samochodzie.
Nasz york bardzo często otwiera bagażnik z przycisku na tunelu.
To może być powodem sporej szkody szczególnie w niskich garażach.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: Enriquez »

W takim przypadku możesz ograniczyć otwarcie klapy, no ale coś za coś. Albo trzymać sierściucha w bagażniku.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
apm16
Posty: 333
Rejestracja: 18 gru 2011, o 15:45
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Aktualnie: 175/310
Imię: Andrzej
Lokalizacja: WWL

Re: Samoczynnie otwierająca się klapa bagażnika

Post autor: apm16 »

w temacie jw. mam pytanie czy przycisk jest aktywny po zamknięciu z wyłączeniem czujników ruchu oraz w czasie jazdy.
wspomniane otwieranie przez "sierściucha " zaobserwowałem jedynie na postoju .
ODPOWIEDZ