Skuteczność filtra kabinowego???

Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: marioti »

sko89 zapewne masz rację. W sumie to węglowy założyłem tylko raz w innym aucie. Faktycznie zapylił przednią szybę, ale dla mnie było gorsze, że po 2-3 miesiącach szyby zaczęły mi parować, więc wywaliłem i od tamtej pory do każdego auta wrzucam zwykłe filtry, które zazwyczaj wytrzymują bez problemu 5-8 mies. A w starym seacie to już z rok nie wymieniałem, bo jakoś mi się nie chce :) i jest ok, choć zapewne już filterek zapchany mocno.
Swoją drogą, to właśnie w seacie filtr jest na podszybiu od zewnątrz, czyli przed całym układem. Filtr wkłada się w specjalną ramkę która potem dociska do uszczelki w obudowie. I w zasadzie całość uszczelnia na podobnej zasadzie jak filtr powietrza na silniku
Awatar użytkownika
siemi1
Posty: 2345
Rejestracja: 25 mar 2013, o 14:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Aktualnie: 2.0 TDi 200KM
Lokalizacja: Wawa_Bemowo

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: siemi1 »

No węglowy niby ma niwelować zapach dodatkowo.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
Domówka:
OII FL, Elegance 2.0TDI Kombi, oszust RS Jest 171,7 KM i 402,9 Nm
Służbówka:
S3 FL, Scout 2.0TDI Kombi 200KM DSG7 4x4, Steel Grey/pakiet Black
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: leszekmw »

głównym zadaniem filtra węglowego jest pochłanianie zanieczyszczenia ze spalin .
jeżeli jeździ się po trasie głównie nie jest on niezbedny.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

leszekmw pisze:głównym zadaniem filtra węglowego jest pochłanianie zanieczyszczenia ze spalin .
jeżeli jeździ się po trasie głównie nie jest on niezbedny.
Zgadza się. Polega to na mikroporowatości węgla aktywnego. Tylko ta wchłanialność też jest nie jest nieskończona. Na mój rozum wystarczy kilka - kilkanaście razy użyć spryskiwacza, szczególnie z płynem zimowym i węgiel aktywny jest wyłączony z aktywności, zapchany.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: Enriquez »

leszekmw pisze:Enri naprawdę widziałeś jak ktoś demontuje deskę w superbie w w 15 minut :?:
Widziałem, bo sam tego dokonałem z drugim kolegą. Jeżeli wiesz co i jak i nie robisz tego pierwszy raz, to nie jest żaden szczególny wyczyn.
W Octavii 2 na przykład, cała operacja zmiany climatic na climatronic zajęła nam 3 godziny wliczając spuszczenie i nabicie gazu, wymianę nagrzewnicy, przerobienie kabelków.
Więc jak najbardziej się da, tylko pytanie po co się spieszyć. Dla nas to było normalne tempo bez opieprzania się.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: leszekmw »

no pełen podziwu jestem w takim razie.
powiem koledze który sie tym zajmuje zawodowo..
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: Enriquez »

Jak nie jest blacharzem, to amator.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: leszekmw »

nie ..naprawia klimatyzacje.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: Enriquez »

trochę takich naprawiaczy znam :)
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

Po wymianie filtra kabinowego na nowy oryginalny bez węgla pomiary czystości powietrza są w normie we wszystkich zakresach. Już nie chce mi się załączać fotek. Z tego wynika, że najwyższej jakości zamiennik filtr kabinowy Mahle z węglem i powłoką polifenolową był sprawca zamieszania. Czyli max co można dostać na rynku. Prawdopodobnie truły polifenole w zakresach zanieczyszczeń chemicznych, których zadaniem jest zatrzymanie rozwoju bakterii i grzybów a pylił węgiel aktywny w zakresach pyłów 2,5. Sam filtr Mahle miał dopiero 4 tys. km przebiegu. To w sumie dobra wiadomość. Znacznie gorzej by było gdyby się okazało, że to wina np. plastików układu wentylacji czy mikroprzecieków chłodziwa lub czynnika chłodzącego z klimy. Oczywiście Mahle Polska nie odpisała na maila. Prosty wniosek, że nie opłaca się oszczędzać na filtrach. Własne płuca bardziej cenię niż układ dolotowy silnika :))
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: marioti »

polifenole to związki organiczne znajdujące się w wielu naturalnych produktach żywnościowych i kilku przetworzonych (np. piwo) - tyle wikipedia :D

Generalnie uważa się, że są one bardzo zdrowe dla człowieka. Przy czym mowa jest tutaj o wchłanianiu przez układ pokarmowy, a nie ma badań jak to jest przy ich wchłanianiu przez płuca.
Z drugiej strony czujnik mógł potraktować fenole jako ogólny zbiór związków organicznych, do których zalicza się także szkodliwy formaldehyd. I stąd takie a nie inne wyniki na urządzonku.
Oczywiście, dla świętego spokoju, najlepiej zastosować zwykły filtr papierowy i po prostu częściej go zmieniać. Szczególnie że kwotowo powinno być taniej.
Ze swojej strony dodam, że też mam zamiar przetestować filtr z powłoką polifenolową. Czekam tylko na dostęp do profesjonalnego urządzenia, które ma załatwić mi mój szwagier działający w branży automatyki i pomiarów przemysłowych
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

Równie dobrze, winę mogło ponosić cokolwiek innego wchodzacego w sklad filtra np. kleje. Albo ten filtr to byla podróba. Kupowany w InterCars. Myślałem, że Mahle odpowie na maila ale maja to du...pie.
Smrek
Posty: 119
Rejestracja: 31 paź 2017, o 12:02
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: Smrek »

Witam.
Superb III - 1,8
Jakie są nr oryginalnych filtrów zwykłych i węglowych ?

Macie jakiś polecany sklep gdzie można je kupić?
ODPOWIEDZ