Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
Mr J
Posty: 5
Rejestracja: 19 lip 2018, o 08:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Jan
Lokalizacja: WLKP

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Mr J »

Wujekr pisze:Hej

Dzięki za odzew. Tak zastanawiam się nad zakupem E2050 lub E2026, Wydają i się lepsze od modeli Chinczyków które są dostępne na aliexpres czy allegro właśnie dlatego że wspierają pełny CAN i wyświetlacze MaxiDot. Ale pisałeś że nie umywa się do oryginału, dlaczego ? Mam RNS315 więc funkcjonalnie chyba lepiej ? Alterantywnie są radio Bolero ze Skody Yeti, ale tam nie do końca wszytko działa w Superbie i nie ma CD... Nie znalazłem na razie lepszej alternatywy niż te ZENCi.

Z góry dzięki za kila słów o nich, ciężko coś znaleźć na ich temat na polskich stronach, głownie na niemieckich są, ale językiem Goethego nie władam nawet w stopniu minimalnym
Generalnie będzie mi łatwiej jak napiszę Tobie co mi się podobało oraz nie podobało w tych radiach a jeżeli będziesz chciał wiedzieć coś konkretnego to pytaj ;)

Przede wszystkim model 2026 bardziej rozbudowany niż 2015 ale już np. szata graficzna była ładniejsza w poprzednim modelu. Komunikacja między autem a radiem wygląda tak, że wyświetla się okienko climatronica, działa sterowanie z kierownicy, wyświetlanie nazw piosenek ale co mi najbardziej przeszkadzało to brak wyświetlania telefonu i książki telefonicznej między zegarami oraz bardzo uproszczona wizualizacja nawigacji. To były dwa największe mankamenty dla mnie ;) Na fisie nie wyświetla się również kompas przez co pozycja godziny jest trochę przesunięta. Poza tym jeżeli fabrycznie masz port USB możesz o nim zapomnieć.

Z innych wad które pamiętam:
- ekran zarówno w modelu 2015 oraz 2026 jest gorszy jakościowo (widać to zwłaszcza w jasny dzień)
- slot na kartę sd w przednim panelu jest wykorzystywany tylko na mapy - nie można włożyć tam karty z muzyką
- białe podświetlenie nie jest do końca białe :) ma delikatnie różową poświatę

Teraz jeżeli chodzi o to co mile wspominam z użytkowania tych sprzętów:
- wbudowany mikrofon pozwala na prowadzenie rozmów przyzwoitej jakości
- w modelu 2026 był dość rozbudowany EQ (można było wybrać nawet konkretny model auta) co więcej, radio aż prosiło się o wzmacniacz zewnętrzny i rozbudowę CA
- Nawigacja IGO naprawdę daje radę
- Jakość sprzętu - wykonania jest naprawdę fajna. CZuć, że nie jest to chińczyk za 200$
- łatwość w podłączeniu kamery cofania, nie potrzeba żadnych modułów - tylko wpinasz
- Radio łapie falę równie dobrze co fabryczna jednostka
- Działa mirror link, można sobie włączyć nawigacje z telefonu

Więcej na szybko nie pamiętam :)

Poza tym, mój znajomy w DE ma wersję 2050 i podobno jest zadowolony. Mniejsza cena wynika z tego, że ta jednostka nie posiada mapy oraz moduł Can nie obsługuje już wyświetlania nawigacji.

Jeżeli masz dość dużą sakiewkę z szeklami to poszedłbym w Kenwooda a konkretnie w ten model:

https://www.ars24.com/autoradios/kenwoo ... ?c=1000022


Bardzo dobra jakość dźwięku plus również dosyć fajna komunikacja z komputerem, jedynie tylko cena odstrasza.

Ja tym razem zdecydowałem się na zakup radyjka od p. Pawła, czekam tylko aż będzie miał dostawę wersji, którą jestem zainteresowany :roll:
Darekdmx
Posty: 78
Rejestracja: 4 sty 2018, o 21:06
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI BSS (140KM)
Imię: Dariusz

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Darekdmx »

Witam ja w poprzednim aucie passat b6 kupiłem radio KENWOOD DNX520 VBT bardzo byłem zadowolony z niego wszystko działało jak należy radio dobra jakość dźwięku i nawigacja garmin świetna, mapy na bieżąco z neta.
Teraz superb 2 fl i radio od Pawła z Yeti Bolero też o niebo lepsze nisz seryjne ale czasem brakuje nawigacji wbudowanej ale po za tym świetna robota Paweł



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: whity »

Miałem dnx521dab i jedna wielka porażka była .watek jest tu na forum jakieś z 4 lata temu
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
Wujekr
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2018, o 21:37
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI BSS (140KM)
Imię: Andrzej

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Wujekr »

Mr J. Bardzo dziękuję za szczegółowy opis.
Mam jeszcze kilka pytań.
- Rozumiem że wyświetlacz maxidot (między zegarami ) nie działa wyświetlanie strzałek nawigacji jak na fabrycznym?? Widziałem gdzieś filmik na YT gdzie pięknie się to wyświetlalo przy podlaczeniu E2026
- z tym telefonem i wybieraniem numeru to rzeczywiście lipa....
E2050 jest tańsze. Ale też ma wbudowaną nawigację. Widziałem w specyfikacji i na filmikach. Nie wiem czym tak naprawdę się różnią między e2026, bo cena prawie przez połowę....
- smartlink działa. Czy próbowałeś jednocześnie google mapa, Yanosik i np Spotify ?
- ten Kenwood co podeslaeles. Jak wygląda u niego wsparcie dla wyświetlacza maxidot i climatronica czy podgrzewanych foteli( tego między zegarami ) ??

Muzyki z nośników już praktycznie nie słucham. Tylko żonka mnie męczy o CD Bo ma dużo płyt, dlatego radia bolero od PAB odpadają...

Z góry dzieki

Ps
Pozbyles się juz tego e2026?? ;)





Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Poświęcasz jeden zapiątek, zrzucasz płyty do kompa i napęd optyczny nie jest Ci potrzebny
Wujekr
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2018, o 21:37
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI BSS (140KM)
Imię: Andrzej

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Wujekr »

pab567 pisze:Poświęcasz jeden zapiątek, zrzucasz płyty do kompa i napęd optyczny nie jest Ci potrzebny
No w sumie tak ;), jest to rozwiązanie. Ale z CD to tak jak z płytami gramofonowymi niby jest to upierdliwe ale magia z obsługi jest ;)

PAB a czy warto dopłacać do wersji z android auto, czy mirrolink wystarczy. Widziałem filmiki na ?YT to jakoś tak specjalnie różnicy nie widać, oprócz tego że android jest bezprzewodowy.
Awatar użytkownika
Mr J
Posty: 5
Rejestracja: 19 lip 2018, o 08:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Jan
Lokalizacja: WLKP

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Mr J »

Wujekr pisze:Mr J. Bardzo dziękuję za szczegółowy opis.
Mam jeszcze kilka pytań.
- Rozumiem że wyświetlacz maxidot (między zegarami ) nie działa wyświetlanie strzałek nawigacji jak na fabrycznym?? Widziałem gdzieś filmik na YT gdzie pięknie się to wyświetlalo przy podlaczeniu E2026
W E2026 działa ale jest to widok uproszczony w porównaniu z fabryką
- z tym telefonem i wybieraniem numeru to rzeczywiście lipa....
E2050 jest tańsze. Ale też ma wbudowaną nawigację. Widziałem w specyfikacji i na filmikach. Nie wiem czym tak naprawdę się różnią między e2026, bo cena prawie przez połowę....
Nie ma map w standardzie, dopłaca się 140 ojro
- smartlink działa. Czy próbowałeś jednocześnie google mapa, Yanosik i np Spotify ?
nie, jedynie google maps odpaliłem. I ten cały smart to jest tylko funkcja mirror co się nie umywa do AA
- ten Kenwood co podeslaeles. Jak wygląda u niego wsparcie dla wyświetlacza maxidot i climatronica czy podgrzewanych foteli( tego między zegarami ) ??
Tak samo jak Zenec 2026, wszystko jest na YT
Muzyki z nośników już praktycznie nie słucham. Tylko żonka mnie męczy o CD Bo ma dużo płyt, dlatego radia bolero od PAB odpadają...
A może popatrz sobie czy do bolero można podłączyć zmieniarkę?

Z góry dzieki

Ps
Pozbyles się juz tego e2026?? ;)
Tak, miałem go tylko 1 tydzień do testów.
Generalnie nie zrozum mnie źle, Zenec jest dobrym sprzętem i na pewno lepszym wyborem niż zwykły chińczyk. Ale czy przypadnie Ci do gustu bardziej niż oryginał tego nie wiem. Kwestia osobnicza. Poza tym sam jeszcze nie mam Radia od Pab i w obecnym aucie też się męczę z 310 więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić co jest lepsze :P





Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Wujekr
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2018, o 21:37
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI BSS (140KM)
Imię: Andrzej

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Wujekr »

Mr J Dzięki raz jeszcze. Nie powiem ostudziłeś mój zapał do tych Zenonów... Zastanowię się nad tym. W każdym razie niedawno widziałem ogłoszenie na OLX gdzie ktoś E2026 cchciał coś koło 1200 zeta.
Ten Kenwood sprawdziłem w necie wygląda zacnie. Ma tą samą funkcjonalność co E2026 tylko wszytko taki jakby bardziej funkcjonalne. Nawigacja Garmina na 3 lata też duży plus. I obsługuje MaxiDota. Chyba z obsługą książki telefonicznej przez MaxiDot też jest lipa, ale zapytałem. Cena jednak odstrasza....

Więc pewnie stanie też na radyjku od Pawła ;)
Awatar użytkownika
siemi1
Posty: 2345
Rejestracja: 25 mar 2013, o 14:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Aktualnie: 2.0 TDi 200KM
Lokalizacja: Wawa_Bemowo

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: siemi1 »

Android auto nie jest jeszcze bezprzewodowy. Jedno o drugie ma swoje ograniczenia. Poczytaj osobne watki.
Duzo by pisac zadna z funkji od tak w sobie nie jest super przy kazdej cos trzeba pokombinowac aby z danym telefonem ustawieniami i funkcjonalnoscia miec co sie chce.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Domówka:
OII FL, Elegance 2.0TDI Kombi, oszust RS Jest 171,7 KM i 402,9 Nm
Służbówka:
S3 FL, Scout 2.0TDI Kombi 200KM DSG7 4x4, Steel Grey/pakiet Black
Awatar użytkownika
Mr J
Posty: 5
Rejestracja: 19 lip 2018, o 08:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Jan
Lokalizacja: WLKP

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Mr J »

Wujekr pisze:Mr J Dzięki raz jeszcze. Nie powiem ostudziłeś mój zapał do tych Zenonów... Zastanowię się nad tym. W każdym razie niedawno widziałem ogłoszenie na OLX gdzie ktoś E2026 cchciał coś koło 1200 zeta.
Ten Kenwood sprawdziłem w necie wygląda zacnie. Ma tą samą funkcjonalność co E2026 tylko wszytko taki jakby bardziej funkcjonalne. Nawigacja Garmina na 3 lata też duży plus. I obsługuje MaxiDota. Chyba z obsługą książki telefonicznej przez MaxiDot też jest lipa, ale zapytałem. Cena jednak odstrasza....

Więc pewnie stanie też na radyjku od Pawła ;)
Powtórzę raz jeszcze, to nie są złe sprzęty ale jeżeli ktoś jest wymagający może mu czegoś w nich brakować.
Owszem Kenwood jest drogi ale niestety nowe markowe sprzęty tyle kosztują - co jednak nie oznacza w żadnym stopniu, że ten sprzęt jest tyle wart

Ja ze swojej strony odradzam Tobie zakup Zenec'a używanego. W PL jest to bardzo rzadki sprzęt i bardzo trudno trafić na zadbany i w 100% sprawny egzemplarz.
Wujekr
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2018, o 21:37
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI BSS (140KM)
Imię: Andrzej

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: Wujekr »

Ok, jasne dzięki raz jeszcze.
Możesz zdradzić które radio Bolero kupujesz ?
Awatar użytkownika
MartinK
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2018, o 07:37
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: MartinK »

Cześć chłopaki, planuje wymianę starego bolero [2008] za mib std2 z Yeti tez bolero, na Allegro jest kilka takich https://allegro.pl/octavia-skoda-yeti-r ... 81784.html, https://allegro.pl/skoda-yeti-radio-nav ... 28984.html, na co trzeba uważać? Jest potrzebny jakiś kod do radia, tak jak mam teraz, albo kod do SmartLink? Dzięki!
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: pab567 »

Polecam poczytać uważnie ten wątek a znajdziesz w nim wszystkie informacje na ten temat.

Generalnie te radia nie mają żadnych kodów, chronione są przez tzw. Ochronę Komponentów a funkcje takie jak nawigacja, obsługą głosowa czy SmartLink aktywowane są online na serwerach Skody. A na koniec trzeba Jeszce założyć sprzętowy patch.
Awatar użytkownika
siemi1
Posty: 2345
Rejestracja: 25 mar 2013, o 14:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Aktualnie: 2.0 TDi 200KM
Lokalizacja: Wawa_Bemowo

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: siemi1 »

Jednym słowem i tak trafisz do Pawła aby Ci to założył :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Domówka:
OII FL, Elegance 2.0TDI Kombi, oszust RS Jest 171,7 KM i 402,9 Nm
Służbówka:
S3 FL, Scout 2.0TDI Kombi 200KM DSG7 4x4, Steel Grey/pakiet Black
azymut38
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2018, o 18:15
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Aktualnie: 201 KM (inne turbo)

Re: Alternatywy dla Columbus i Amundsen+

Post autor: azymut38 »

Panie Pawle...nie widzę w ustawieniach dźwięku w Amundsen balansu przód-tył? Czyżby go nie było?
A co mojego wcześniej wymienionego pytania odnośnie widoku satelitarnego w Android Auto (Google Maps) - to wcześniej go po prostu nie było w aplikacji, w nowej wersji już jest :mrgreen:

A co do widoku okładek, to jest ograniczenie rozmiaru jpgów, tj. max 500x500 (nie musi być w równych proporcjach). Sprawdziłem.
ODPOWIEDZ