[S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
emmjot
Posty: 14
Rejestracja: 1 sie 2018, o 10:11
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: emmjot
Lokalizacja: Wrocław

[S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: emmjot »

Witam,
Tak się złożyło że stanąłem przed wyborem zakupu nowego auta (jak juz wspomnialem w kilku tematach). Oczywiście nie jest idealnie bo mam swoje ograniczenia

Napaliłem się na Superba 2.0 TDI 4x4, no ale niestety to jest strasznie drogi silnik, z którego jednak nie chciałbym rezygnować.

Czyli mam do wyboru ubogą wersje Superba (AMBITION) albo rozszerzoną Octavie (CLEVER). Oba w Kombi.

Różnice w wyposażeniu to głównie:
- S3 w kolorze biały niemetalizowany | w O3 praktycznie dowolny
- S3 felgi alu 16tki | w O3 17tki
- S3 podgrzewane fotele przod | O3 podgrzewane fotele tyl i przod
- S3 skrzynia biegów manual | O3 skrzynia biegow AUTOMAT
- no i teraz do O3 mozna dołożyć jeszcze kilka rzeczy, typu przyciemniane szyby, dodatkowe gniazdka, kamere cofanie, podgrzewana kierownice i pewnie jeszcze jakies drobiazgi. W S3 juz sie limit konczy.

Stąd moje pytanie: Jaka jest faktycznie różnica między Superbem a Octavią?

Wiem, że pytanie mega otwarte i opinii może być tyle co użytkowników tego forum, ale chętnie je przeczytam, może któraś spowoduje je będe umiał podjąc decyzje.
PS.
A może Toyota Avensis
PS2.
To samo pytanie zadałem na Forum Octavii :)
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: whity »

Kup sobie Opla astre
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
jal79
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2015, o 12:11
Samochód: Superb III
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: Szczecin

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: jal79 »

Nie ma w ofercie wersji manualnej w Superbie w konfiguracji 2.0 TDI 4x4.
Awatar użytkownika
_tm_
Posty: 151
Rejestracja: 4 lis 2011, o 11:57
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: _tm_ »

Mam Octavię RS i Superba Sportline - różnica w wygodzie i komforcie jazdy jest bardzo duża. Natomiast gdybym miał brać Superba w wersji "bieda" to jednak bym się zastanawiał nad bardziej wypasioną Octavią, bo to właśnie detale wyposażenia decydują o zadowoleniu z użytkowania.
Superb 3 Sportline 2.0 TSI DSG 4x4 [355KM@461Nm]
Alfa Romeo Stelvio 2.0 AT8 Q4 [280KM@470Nm]
Awatar użytkownika
twrdxy
Posty: 227
Rejestracja: 21 sty 2018, o 20:38
Samochód: Inny
Rocznik: 2017
Silnik: Inny
Aktualnie: 305/600
Imię: Mateusz
Lokalizacja: WAW

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: twrdxy »

wejdź do jednego i drugiego, zobacz czym różni się wnętrze. Ja na przykład nie mógłbym przeboleć środka O3 FL gdyż wydaje mi się bardziej plastikowy niż w O2 FL z 2010 roku, którym jeździłem 2 lata. Superb jest wyraźnie szerszy w środku ale na 16" kołach to wygląda gorzej niż rapid albo fabia. Musisz się też przejechać obydwoma samochodami, sprawdzić ile zmieszczą bagażu, jak wg Ciebie zachowują się na nierównościach (znaczna różnica w rozstawie osi) no i właśnie jakie dodatki umilające Ci życie możesz dobrać do Octavii, a na co w Superbie już nie starczy siana.

Stałem przed podobnym wyborem jakiś czas temu, w planach była wypasiona Octavia w benie z DSG, kombi RS diesel z uboższym wyposażeniem albo Superb, do którego każdy dodatek bolał przy dodawaniu go już w konfiguratorze :D
Ostatecznie naciągnąłem trochę budżet i wyszedł z tego Superb Sportline w liftbacku z kilkoma dodatkami. Dotychczas jeździłem O2 FL w kombi z 1.9 TDI i uważam, że w tym aucie brakowało jedynie wygodniejszych foteli i 6. biegu lub mniej klekoczącego motoru ;)

Co do motoru w S3.. w 2.0 TDI automaty zamulają, pomaga odmulenie poprzez zapodanie programu ale to się równa z utratą gwarancji na DSG niestety. W manualu ten silnik pali piątaka, chyba, że gonisz po trasach jak niektórzy na tym forum 180 i więcej ;) Jak masz okazję to przejedź się jak największą możliwą liczbą różnie skonfigurowanych aut (silnik/skrzynia/napęd). Ja chciałem diesla w manualu, wyszła bena z DSG :roll:
jest: V70 Inscription MY16
był: Kur złoty - S3 TSI 280 KM
...i parę innych po drodze
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: rezon »

emmjot pisze:Witam,
Tak się złożyło że stanąłem przed wyborem zakupu nowego auta (jak juz wspomnialem w kilku tematach). ...
Zależy gdzie jeździsz. Przewaga lokalnych - lepiej wypasiona Octavia ale i rozważyłbym raczej silnik TSI, przewaga dłuższych tras - bieda Superb (zawsze po trochę można doposażyć) i też rozważyłbym również TSI. Chyba, że robisz >25kkm rocznie to już TDI zaczyna się opłacać. Moje ostatnie pięć samochodów to na zmianę benzyna/diesel/benzyna/diesel/benzyna - jakoś nie mogę się zdecydować, co mi bardziej odpowiada ;) Avensis nie ma 4x4 w żadnej opcji, co dla mnie wyklucza ten samochód z założenia.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
emmjot
Posty: 14
Rejestracja: 1 sie 2018, o 10:11
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: emmjot
Lokalizacja: Wrocław

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: emmjot »

jal79 pisze:Nie ma w ofercie wersji manualnej w Superbie w konfiguracji 2.0 TDI 4x4.
Z konfiguratora : 2.0 TDI 110 kW (150 KM) 6-biegowa manualna 4x4 SCR
emmjot
Posty: 14
Rejestracja: 1 sie 2018, o 10:11
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: emmjot
Lokalizacja: Wrocław

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: emmjot »

W gre wchodzi tylko diesel ze wzgledu na emisje co2 (szczerze to jestem w szoku, ze diesle maja nizsza niz benzyny - ale szczerze to nigdy wcześniej nie miało to dla mnie znaczenia).
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: Enriquez »

Octavia też jest ok. Mam to i to.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
brylek
Posty: 91
Rejestracja: 1 gru 2015, o 13:36
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: brylek »

ostatecznie w superbie ambition az tak biednie nie jest. Uzytkowow masz najpotrzebniejsze rzeczy - ksenony, podgrzewane fotele, radio, elektryke jedynie te 16 felgi to bieda.
Ciemne szyby mozezs we wlasnym zakresie za 400plnow dolozyc. Superb jest wiekszy i wygodniejszy od octavi, szczeglnie na dlszych trasach.
Pytanie jak bardzo zalezy ci na roznych bajerach, ktore bez watpienia uprzyjemniaja jazde autem, a ile na komforcie jazdy. Pojezdzij, poprobuj.
jal79
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2015, o 12:11
Samochód: Superb III
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: Szczecin

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: jal79 »

emmjot pisze:
jal79 pisze:Nie ma w ofercie wersji manualnej w Superbie w konfiguracji 2.0 TDI 4x4.
Z konfiguratora : 2.0 TDI 110 kW (150 KM) 6-biegowa manualna 4x4 SCR
Radze dopytac u dealera czy ta wersja bedzie dostepna w roku produkcyjnym 2019. Pozatym chyba rozwazasz pakiet fresh do ambition a tam juz sa kola 17. Kessy platne jako opcja.
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: into »

Osobiscie wybralbym Superba ze wzgledu na wyglad i ilosc miejsca, choc Octavia w tym nie grzeszy. Superb powinien lepiej trzymac wartosc. Jesli nie planujesz duzych przebiegow to TSI, nie do konca rozumiem co Cie interesuje emisja co2, chyba, ze jestes z greenpeace. Jak Octavia to tylko RS ;). Felgi 16 zawsze mozesz na zime zostawic a na lato kupic w przyszlosci inne. Mam nadzieje, ze pomoglem. Pozdro
I'm the man on the silver mountain
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: Enriquez »

Firma zapewne takie stawia wymogi.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
emmjot
Posty: 14
Rejestracja: 1 sie 2018, o 10:11
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: emmjot
Lokalizacja: Wrocław

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: emmjot »

Enriquez pisze:Firma zapewne takie stawia wymogi.
Dokładnie
Wojti2
Posty: 357
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 12:49
Samochód: Superb III
Rocznik: 2021
Silnik: Inny
Aktualnie: 200 KM
Lokalizacja: Pyskowice

Re: [S3] Superb vs Octavia co wybrać i dlaczego?

Post autor: Wojti2 »

Jak taka święta ekofirma to niech Ci kupią Tesle.
Uwielbiam takie firmy, które pod pozorem ekologicznych bajeczek oszczędzają na służbowych autach.
Skoda Superb Combi 2016 2.0 TDI 190 KM - była
Skoda Superb Liftback 2018 2.0 TDI 190 KM - była
Skoda Superb Liftback 2021 2.0 TDI 200 KM - jest
ODPOWIEDZ