strzelające sprzęgło

JacekZ
Posty: 57
Rejestracja: 12 mar 2018, o 18:45
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Jacek

strzelające sprzęgło

Post autor: JacekZ »

Witam,

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie problem odgłosu strzelającego sprzęgła. Mam S3 1,4tsi 150km z manualną skrzynią. Sytuację opisuję podczas kiedy auto stoi w miejscu z włączonym silnikiem.

Objaw jest taki, iż przy zrzuceniu biegu na luz i puszczeniu pedału sprzęgła słychać charakterystyczne strzelenie (dość słyszalny dźwięk wydobywający się spod maski). Kolejne wciskanie i odpuszczanie pedału sprzęgła nie powodują tego efektu. Wrzucenie jakiegokolwiek biegu i ponowne zrzucenie na luz i puszczenie pedału sprzęgła znów skutkuje strzeleniem - następne wciskanie i odpuszczanie sprzęgła nie powodują żadnych efektów dźwiękowych.

Nie wiem co o tym sądzić. Byłem w ASO - mechanik stwierdził, że tak ma być. Jakby miał takie samo auto na placu to by mi pokazał - ale nie miał. Zachowanie sprzęgła/skrzyni biegów tłumaczył stwierdzeniem "bo był wcześniej wrzucony bieg". Potem jeszcze padło słowo, że odgłos pochodzi od tarcz sprzęgła w momencie kiedy się stykają.


Teoria mniej/wiecej by mi pasowała, gdyby strzelało przy każdym puszczeniu pedału sprzęgła. Niepokoi mnie fakt, że dzieję się to tylko przy pierwszym zasprzęgleniu po zrzuceniu na luz z jakiegokolwiek biegu. Tak jakby na skrzyni był jakiś luz na wałkach/trybach, który się ujawnia przy pierwszym zasprzęgleniu.


W czasie jazdy też czasem słychać jakiś dziwny odgłos przy operowaniu sprzęgłem - ale nie zawsze, więc w trakcie jazdy testowej z Panem z ASO nie udało się tego zaprezentować. Mam też wrażenie, że kiedy sprzęgło strzela w aucie można odrzuć szarpnięcie - brak płynnej zmiany biegów.

Oczywiście przy wyłączonym silniku sprzęgło nie wydaje żadnych dzwięków.

Ktoś może ma podobną konfigurację auta jak moja (albo chociaż manualną skrzynię) i jest w stanie powiedzieć czy ma podobne zachowanie podczas operowania sprzęgłem ???

W google pod hasłem "clicking clutch skoda" dość sporo można poczytać. Są teorie od "tak ma być" po przez działanie jakiegos "mechanizmu adaptacyjnego/strojącego w skrzyni biegów" i skończywszy na wymianie skrzyni biegów.


pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Łuki_ssuperb
Posty: 5377
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:56
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzić...
Lokalizacja: Warszawa

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: Łuki_ssuperb »

U mnie serwis 2 razy wymieniał kompletne sprzęgło + dwumasa... a teraz będzie wymieniał skrzynie... u mnie objawiało się to delikatnym gruchotaniem na wolnych obrotach. Skrzynia w 1,4 jest pewnie ta sama.
Wilki nie przejmują się tym co sądzą o nich barany...
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: whity »

W 1.4 będzie na bank lepsza :)
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
Awatar użytkownika
Łuki_ssuperb
Posty: 5377
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:56
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzić...
Lokalizacja: Warszawa

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: Łuki_ssuperb »

No tak... zapomniałem 1,4 to najlepsze co może być ;-)
Wilki nie przejmują się tym co sądzą o nich barany...
Awatar użytkownika
sane
Posty: 1820
Rejestracja: 7 lut 2017, o 09:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 335/450
Lokalizacja: Warszawa

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: sane »

Łuki_ssuperb pisze:U mnie serwis 2 razy wymieniał kompletne sprzęgło + dwumasa... a teraz będzie wymieniał skrzynie... u mnie objawiało się to delikatnym gruchotaniem na wolnych obrotach. Skrzynia w 1,4 jest pewnie ta sama.
W 1.4 jest inna skrzynia, znacznie mniej wytrzymała. Średnica sprzęgła też jest mniejsza.

Ja nie wiem Łuki jak Ty jeździsz albo jakiego masz pecha, bo te nasze skrzynie montują w Octavii RS (identyczne przełożenia), Golfach GTI i Cuprach i w świecie VAG są uznawane za pancerne (jeżdżą też R3xT na tych skrzyniach). A samo seryjne sprzęgło spokojnie znosi momenty rzędu 450-470 Nm.
Honda Civic VI iSR ¦ 2008-2013
Honda Accord VII Sport GT ¦ 2008 - 2017
Skoda Superb III Sportline ¦ 2017 - 2023

BMW 5 Series G30 LCi M Sport ¦ 2022 -
Awatar użytkownika
Łuki_ssuperb
Posty: 5377
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:56
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzić...
Lokalizacja: Warszawa

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: Łuki_ssuperb »

To było od początku wiec obstawiam wade
Wilki nie przejmują się tym co sądzą o nich barany...
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: whity »

Twoja zona tez tak o tobie mowi :)
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
JacekZ
Posty: 57
Rejestracja: 12 mar 2018, o 18:45
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Jacek

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: JacekZ »

Łuki_ssuperb pisze:U mnie serwis 2 razy wymieniał kompletne sprzęgło + dwumasa... a teraz będzie wymieniał skrzynie... u mnie objawiało się to delikatnym gruchotaniem na wolnych obrotach. Skrzynia w 1,4 jest pewnie ta sama.
Miałeś próby wmawiania Tobie, że "tak ma być" ? Czy nikt nie próbował negować faktu, żle działającej skrzyni/sprzęgła?
Przy moim problemie ze skrzynią boje się, że rozleci się i potem usłyszę, że pół roku jeździłem z usterką co doprowadziło do większych uszkodzeń.

W ostateczność można żądać pisma od ASO, gdzie stwierdzą. że strzelanie sprzęgła jest w pełni normalne i nie ma przeciwwskazań do dalszej eksploatacji auta?
JacekZ
Posty: 57
Rejestracja: 12 mar 2018, o 18:45
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Jacek

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: JacekZ »

sane pisze:
Łuki_ssuperb pisze:U mnie serwis 2 razy wymieniał kompletne sprzęgło + dwumasa... a teraz będzie wymieniał skrzynie... u mnie objawiało się to delikatnym gruchotaniem na wolnych obrotach. Skrzynia w 1,4 jest pewnie ta sama.
W 1.4 jest inna skrzynia, znacznie mniej wytrzymała. Średnica sprzęgła też jest mniejsza.

Ja nie wiem Łuki jak Ty jeździsz albo jakiego masz pecha, bo te nasze skrzynie montują w Octavii RS (identyczne przełożenia), Golfach GTI i Cuprach i w świecie VAG są uznawane za pancerne (jeżdżą też R3xT na tych skrzyniach). A samo seryjne sprzęgło spokojnie znosi momenty rzędu 450-470 Nm.
Różnica w średnicy tarczy sprzęgła występuje nawet między 1,4 125km a 150km. Czy też w samej skrzyni biegów to nie wiem.
Awatar użytkownika
Łuki_ssuperb
Posty: 5377
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:56
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzić...
Lokalizacja: Warszawa

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: Łuki_ssuperb »

Nie u mnie nie robili od początku problemow.
Wilki nie przejmują się tym co sądzą o nich barany...
polrob
Posty: 306
Rejestracja: 12 sty 2014, o 19:22
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Lokalizacja: War-Maz

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: polrob »

Ja mam trochę inny problem z swoim sprzęgłem. Odgłosów żadnych nie słyszę ale od jakiegoś czasu pojawia się szarpanie przy ruszaniu. I najgorsze jest to że występuje to po porannym rozruchu lub po postoju auta na deszczu. Odczucie jest taki jakby sprzęgło nierówno brało (bicie) i w skrajnych przypadkach szarpie całym autem. Po kilku kilometrach jest to praktycznie nie wyczuwalne. W środę jestem umówiony na weryfikacje w ASO ale pewnie jak do nich dojadę to ciężko będzie to im pokazać bo ustępuje to z czasem.
Może ma ktoś podobne objawy lub sugestie co może być powodem.
Zastanawiam się czy coś z sprzęgłem, dociskiem lub dwumasą. Jak pisałem żadnych odgłosów nie ma, a w czasie jazdy też jest wszystko ok nic się nie ślizga ani nie szarpie pomiędzy biegami.
A mam jeszcze pytanie jak jest u Was z autami zastępczymi. Bo mi powiedziano że nawet jak zatwierdzą do naprawy gwarancyjnej (o ile stwierdzą usterkę) to przy pojawieniu się autem o własnych siłach w ASO nie przysługuje auto zastępcze. Wg Skody zastępcze jest tylko jak auto zostanie unieruchomione w trasie.
viewtopic.php?f=18&t=7254 - SIII 1.4TSI Szary business
Awatar użytkownika
Łuki_ssuperb
Posty: 5377
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:56
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzić...
Lokalizacja: Warszawa

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: Łuki_ssuperb »

Jakiś mało ogarnięty masz ten serwis. Ja zostawiałem auto i odbierałem zastępczy po wcześniejszym umówieniu i nigdy problemu nie było...
Wilki nie przejmują się tym co sądzą o nich barany...
JacekZ
Posty: 57
Rejestracja: 12 mar 2018, o 18:45
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Jacek

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: JacekZ »

polrob pisze:Ja mam trochę inny problem z swoim sprzęgłem. Odgłosów żadnych nie słyszę ale od jakiegoś czasu pojawia się szarpanie przy ruszaniu. I najgorsze jest to że występuje to po porannym rozruchu lub po postoju auta na deszczu. Odczucie jest taki jakby sprzęgło nierówno brało (bicie) i w skrajnych przypadkach szarpie całym autem. Po kilku kilometrach jest to praktycznie nie wyczuwalne. W środę jestem umówiony na weryfikacje w ASO ale pewnie jak do nich dojadę to ciężko będzie to im pokazać bo ustępuje to z czasem.
Może ma ktoś podobne objawy lub sugestie co może być powodem.
Zastanawiam się czy coś z sprzęgłem, dociskiem lub dwumasą. Jak pisałem żadnych odgłosów nie ma, a w czasie jazdy też jest wszystko ok nic się nie ślizga ani nie szarpie pomiędzy biegami.
Widzę, że mamy podobną wersję auta. Opisywałem mniej więcej bliźniacze zachowanie sprzęgła. Podczas zmiany biegów w momencie kiedy słychać stuknięcie sprzęgła występuje nienaturalne szarpnięcie samochodem. Nie występuje to zawsze - może to kwestia "rozgrzania" ale nie zwróciłem na to uwagi. Ja mam jeszcze efekty dzwiękowe - tak jak opisywałem przy zakładaniu wątku.

Jutro mam wizytę w ASO.
piecu
Posty: 432
Rejestracja: 17 wrz 2015, o 21:17
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: piecu »

Łuki, który to serwis?
apm16
Posty: 333
Rejestracja: 18 gru 2011, o 15:45
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Aktualnie: 175/310
Imię: Andrzej
Lokalizacja: WWL

Re: strzelające sprzęgło

Post autor: apm16 »

JacekZ pisze:
polrob pisze:Ja mam trochę inny problem z swoim sprzęgłem. Odgłosów żadnych nie słyszę ale od jakiegoś czasu pojawia się szarpanie przy ruszaniu. I najgorsze jest to że występuje to po porannym rozruchu lub po postoju auta na deszczu. Odczucie jest taki jakby sprzęgło nierówno brało (bicie) i w skrajnych przypadkach szarpie całym autem. Po kilku kilometrach jest to praktycznie nie wyczuwalne. W środę jestem umówiony na weryfikacje w ASO ale pewnie jak do nich dojadę to ciężko będzie to im pokazać bo ustępuje to z czasem.
Może ma ktoś podobne objawy lub sugestie co może być powodem.
Zastanawiam się czy coś z sprzęgłem, dociskiem lub dwumasą. Jak pisałem żadnych odgłosów nie ma, a w czasie jazdy też jest wszystko ok nic się nie ślizga ani nie szarpie pomiędzy biegami.
Widzę, że mamy podobną wersję auta. Opisywałem mniej więcej bliźniacze zachowanie sprzęgła. Podczas zmiany biegów w momencie kiedy słychać stuknięcie sprzęgła występuje nienaturalne szarpnięcie samochodem. Nie występuje to zawsze - może to kwestia "rozgrzania" ale nie zwróciłem na to uwagi. Ja mam jeszcze efekty dzwiękowe - tak jak opisywałem przy zakładaniu wątku.

Jutro mam wizytę w ASO.
Witajcie
moja kurka ma 50 kkm po wizycie w zasypanym Lublinie w lutym podczas to której moje sprzęgło dostało mocno w d....ę mam podobne objawy jednak tylko przy podjeździe do garażu i czasem podczas ruszania w korku.
Szarpanie w trybie 2 cylindrowym jest troszkę wyczuwalne - podejrzenie pada na : tarcza , sprężyny tarczy , dwumasa .
ODPOWIEDZ