Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Awatar użytkownika
radzyku
Posty: 64
Rejestracja: 19 sie 2015, o 21:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: EBE / DW / DE

Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: radzyku »

Witam,
2 dni temu podczas jazdy - ostatnie 100km z 1000km trasy, usłyszałem nienaturalne szumienie/hałasowanie podczas hamowania. Z racji tego, że byłem już zmęczony i jechałem w nocy, dojechałem do celu, auto zgasiłem i poszedłem spać. Z samego rana poszedłem sprawdzić jak wyglądają moje hamulce. Poniżej krótki opis ze zdjęciami.

Auto: Skoda Superb
Rok Produkcji: 2016
Przebieg : 32 500km
Ostatni przegląd : 22 grudzień 2017, klocki i tarcze wg protokołu OK

Stan na 1 kwiecień:
1) Przednie tarcze i klocki hamulcowe - OK
2) Tył prawy - OK
3) Tył lewy - brak klocków hamulcowych, uszkodzona/zjechana tarcza hamulcowa
Obrazek



Obrazek




Jakby obrazki nie działały -
https://ibb.co/c8QWEn
https://ibb.co/buVL77

Jako, że auto na gwarancji, zadzwoniłem do Skody. Przyjechał ekspert, ocenił, że auto nie nadaje się do jazdy i auto zostało zabrane.
Uznał, że doszło do usterki/uszkodzenia cylinderka i zalecił wymianę klocków i tarcz z tyłu - po obu stronach.

Zaznaczył, że serwis może próbować różnych sztuczek, żeby zwalić winę na eksploatacje/użytkownika, co w tym wypadku nie miało by żadnego sensu jako:
1) Doszło do usterki z jednej strony
2) Auto ma przejechane 32 000km
3) Najpierw zużywają się przednie klocki (zaznaczył, że w przypadku automatu, jest to jeszcze bardziej nasilone)

Bardzo prosiłbym Was o opinię w razie jakichkolwiek kłopotów z serwisem, żebym mógł się odpowiednio przygotować.

Za wszelkie sugestie bardzo dziękuje.
Pozdrawiam
Radek
jdef90
Posty: 409
Rejestracja: 30 kwie 2017, o 08:37
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: jdef90 »

Jesteś odpowiednio przygotowany. Świętuj święta i jak będą próbowali w serwisie coś kręcić, wtedy dawaj znać na forum. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: Enriquez »

To naturalna usterka dla tego pojazdu. Ekspert widocznie ma małe doświadczenie. Internet aż huczy od narzekań na tył w Superbach i Passatach. Serwis nic Ci nie wymieni, natomiast zacisk z cylinderkiem jest całkowicie sprawny. Myślę, że taki kubeł zimnej wody pozwoli Ci się przygotować na najgorsze. Podsumowując - hamulce tylne w Superbie III to po prostu jakaś kpina. U mnie zaczęło się przy 25.000 km i skończyło na wymianie kilku kompletów tarcz i klocków oraz swapem zacisków do większej tarczy, a i to nie jest do końca doskonałe.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
radzyku
Posty: 64
Rejestracja: 19 sie 2015, o 21:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: EBE / DW / DE

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: radzyku »

Jakbyś wytłumaczył zjechanie klocków do 0 po jednej stronie auta? Wada fabryczna/wada/jakość materiału/nie oczyszczenie układu przy montażu?
Mając zerowe klocki po dwóch stronach być może wskazywało by na eksploatacje co i tak dla mnie byłoby nie do pomyślenia biorac pod uwage przebieg.
Przy swojej starej A3 klocki wymieniłem przy 115tys. Styl jazdy identyczny jak przy Superbie.
Do tego dochodzi fakt, że 3 miesiące temu auto było sprawdzone w autoryzowanym serwisie. Wg protokołu wszystko w normie, nikt nie zasugerował wymiany.

Nie to, że sie pocieszam, ale próbuje zrozumieć istotę problemu z technicznego punktu widzenia. Nie chce po prostu dać się wyr***ac ;)
Argument, że ten typ tak ma nie przekonuje mnie biorąc pod uwagę powyższe argumenty - nie w sensie rozmowy na forum ale w sensie potencjalnej rozmowy w serwisie.

Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: CLO27 »

Argument jest jeden za małe tarcze tył do wagi wozu. Wszystko. Nie do udowodnienia.
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
gachul
Posty: 3888
Rejestracja: 16 paź 2010, o 11:35
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: CS rullez :P
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Limanowa/Łódź
Kontakt:

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: gachul »

no to czekam jak sie skonczy... daj znac
...prawdziwy mężczyzna nie je miodu...prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły...
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: yaro_1 »

w moim starym Toledo miałem kiedyś sytuację, że odkleiła się okładzina z jednego z klocków z tyłu, jak dobrze pamiętam to od zewnątrz, na klocku od środka było wszystko ok, drugie koło też
zrobiłeś zdjęcia chyba tylko zewnętrznych klocków, jak wewnętrzny jest ok to spotkało ciebie to samo co mnie
kamikazzepl
Posty: 71
Rejestracja: 28 lip 2017, o 06:18
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Swiss

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: kamikazzepl »

Skontrolowałem u siebie i wygląda to gorzej niż u przedmówcy.
Aktualny przebieg 34 000,auta jest na gwarancji
Przód ma minimalne ślady zużycia, tarcza gładka jak pupa niemowlaka
https://zapodaj.net/db7798ab8f8b4.jpg.html

Za to tył tragiczny, głębokie rysy przy takim przebiegu to raczej nie powinno mieć miejsca. Na poniedziałek umówiony serwis.
https://zapodaj.net/a32c91bad91e8.jpg.html
https://zapodaj.net/aed8934fa3355.jpg.html
Awatar użytkownika
qrwde
Posty: 183
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 225KM 460Nm
Lokalizacja: SRC Śląsk

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: qrwde »

Ja tam nie wiem ale od znajomych słyszałem o jakiejś akcji serwisowej dotyczącej tylnych zacisków w Superbach.
Obrazek
Magic
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2017, o 18:59
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: Magic »

W moim aucie w ramach akcji wymieniono wadliwe tylne klocki hamulcowe
Awatar użytkownika
radzyku
Posty: 64
Rejestracja: 19 sie 2015, o 21:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: EBE / DW / DE

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: radzyku »

Witam ponownie,
I stało się, auto odebrałem - wymienione tarcze i klocki po obu stronach z tyłu. Problem polega na tym, że producent wykluczył wadę/usterkę jakiegokowiek produktu i koszty zostały poniesione przeze mnie ~1760zł
Powód:
Skorodowana zewnętrzna powierzchnia lewej tylnej tarczy hamulcowej - to jest wg nich źródło problemu. Poprosiłem aby również napisali na fatkurze zmierzoną grubość klocków z tyłu:
Tył Prawy: 8,5mm na zewnątrz, 8,5 wewnątrz
Tył lewy : 0mm na zewnątrz 7.5 wewnątrz
8.5mm różnicy pomiędzy lewym a prawym kołem!


Przeprowadziłem dośc długą rozmowę z kierownikiem salonu, który nie był wstanie odpowiedzieć na pytanie ale jak to... 3miesiace temu (4000km temu) inspekcja przeszla pomyślnie, grubość klocków w normie.
Dodatkowo sam przyznał, że gdyby widoczne były ogniska rdzy serwis powinien zasugerować wymianę lub oczyszczenie tarcz.

Wychodzi na to, że przez 4000km starłem klocki do 0 z powodu korozji jednej tarczy. Interwał inspekcji przewiduje, iż klocki w normie powinny wytrzymać przynajmniej 30 000 do następnej inspekcji.

Jestem w kropce. Na powyższych zdjęciach nie powiedziałbym, że tarcza była skorodowana - traktuje to również jako dowód.

Tarcze oraz klocki otrzymałem jako " Materiał dowodowy" Wg serwisu moje auto nie podlega żadnej akcji serwisowej.

@kamikazzepl widok jednej z tylnych tarcz jest bardzo podobny do mojego, sprawdziłbym wizualnie klocki.

Biorąc pod uwagę zainstniałą sytuacje widze 3 opcje:
1) Inspekcja nie została poprawnie przeprowadzona - już 3 miesiące temu powinnni dac znak ostrzegawczy
2) Doszło do usterki/wady jakiegoś elementu - wg Skody wszystko smiga jak nalezy :)
3) Tarcza skorodowała po 22 grudnia i przez 4000km starła kompletnie lewy klocek hamulcowy

Ktoś coś? Jakies porady? Jestem w stanie zrobić cokolwiek, żeby się odwołać? Jest sens? Jakie prawdopodobieństwo? Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
gachul
Posty: 3888
Rejestracja: 16 paź 2010, o 11:35
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: CS rullez :P
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Limanowa/Łódź
Kontakt:

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: gachul »

hm... za 1760 zł to miałbys poza ASO złote tarcze i diamentowe klocki

jak też sie z kpałem z ASO przez pół roku... po 10 tys km klocek wytarł rów w tarczy ... tylko wymiana. Gwarancji nie uznali

ogólnie ori tarcze i ori klocki to jeden wielki shit
...prawdziwy mężczyzna nie je miodu...prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły...
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: Enriquez »

Najlepiej jeździć 100 na godzinę. Uwierz, bie chciałem być złym prorokiem.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
jdef90
Posty: 409
Rejestracja: 30 kwie 2017, o 08:37
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: jdef90 »

Gwarancja to umowa nabywcy z gwarantem, może warto zobaczyć jakie są tam formy odwołania od decyzji gwaranta przewidziane (ja nigdy warunków gwarancji nie widziałem).

Najprawdopodobniej można tutaj pociągnąć serwis z tytułu błędnego wykonania przeglądu, czyli rękojmi za usługę:
1) Inspekcja nie została poprawnie przeprowadzona - już 3 miesiące temu powinnni dac znak ostrzegawczy
zrąbali sprawę, powinni Ci dać 100% upustu na robociznę i jakiś mega rabat na części.

Oczywiście mogą negować ten fakt, więc warto powołać biegłego, który napisze jakąś ocenę techniczną. Dobrze wcześniej go zapytać jak to widzi, bo w sumie klocek można zajechać w 4k km, ale to raczej w przypadku zastanego tłoczka, nie wiem jakby to miało się stać w przypadku tarczy skorodowanej? Jeździłem SII ze skorodowanymi tarczami i 40k km zrobiłem, potem się wszystko dotarło i śmigało jak należy (tak, hamulca używam raczej nieczęsto i nie mocno).

Warto jeszcze pamiętać, że przysługująca rękojmia to już odpowiedzialność ustawowa. Obowiązuje w przypadku konsumentów i przedsiębiorców (choć dla tych drugich jest nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją). Ta rękojmia obowiązuje zarówno w przypadku samochodu, jak i wykonanej usługi (przeglądu). Więc wbrew pozorom punktów zaczepienia jest sporo. Pytanie tylko czy chce Ci się szarpać.
jarzyn
Posty: 92
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 15:47
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Silesia

Re: Usterka tylnych hamulców - proszę o pomoc

Post autor: jarzyn »

Tak w temacie, to mam przejechane 5000 km i zaczyna mi coś szumieć przy hamowaniu, wydaje się że z tyłu.. Jak czytam Wasze posty to aż mi się odechciewa.
ODPOWIEDZ