Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
Abraham
Posty: 17
Rejestracja: 26 lip 2013, o 07:24
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Kontakt:

Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Abraham »

Jakie macie odczucia o samochodach elektrycznych? Wiadomo że Tesla i BMW mocno poszły w elektryczne auta, a co będzie z innymi? Polecam fajny artykuł o autach elektrycznych https://blog.ucando.pl/samochody-elektr ... toryzacji/ Coś też kiedyś znalazłem o hybrydach Skody, ale nie mogę teraz tego znaleźć...
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Sebastian_M26 »

Zaś reklama
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
alexyn
Posty: 367
Rejestracja: 26 kwie 2017, o 12:18
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Alexyn
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: alexyn »

To nie jest prosty temat :) ekologia ekologią, ale w PL takie auto to tylko problem i "sztuka dla sztuki". Zbyt mała sieć punktów ładowania, zbyt długi czas ładowania, zbyt mało przywilejów, poza tym Polska węglem i kominami stoi więc produkcja prądu jest mało ekologiczna w naszym kraju, itd...z drugiej strony 1/4 nowych aut rejestrowanych w Norwegii to elektryki (przeważnie Tesle) ale Norwegia to także 90% produkcji prądu ze źródeł odnawialnych. Podsumowaując za i przeciw, ja na chwile obecną jestem sceptyczny...

...i tak zaleje nas niedługo fala staroci z dieslem z Europy zachodniej...
Awatar użytkownika
Abraham
Posty: 17
Rejestracja: 26 lip 2013, o 07:24
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Kontakt:

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Abraham »

Sebastian_M26 pisze:Zaś reklama
No chyba ty... :P
alexyn pisze: ...i tak zaleje nas niedługo fala staroci z dieslem z Europy zachodniej...
No niby tak, ale patrząc na to że teraz policja mocniej trzepie auta które "kopcą" to z dieslami może być ciężko. Z resztą chyba u niemców już wprowadzili zakaz jazdy dieslami...
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Camillinhio »

A co to za plotki?
Obrazek
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Misiek Fisiek »

Na razie jedynie powoli przestają je produkować. Nie od razu Rzym zbudowano :)

Ale pewnie jak za pięć lat będzie się furę zmieniać to na elektryka. Za to ceny ładowania mają być całkiem wysokie w tych szybkich ładowarkach. Równowartość 4l wachy na 100 km.

Wysłane z telefonu
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
bogge
Posty: 515
Rejestracja: 18 lis 2010, o 14:21
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: VW Phaeton, VolvoV70
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: bogge »

Tylko jestem ciekaw jak sobie nasz kochany kraj poradzi, skoro infrastruktury nie mamy, a prąd mamy z węgla ; -)
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Misiek Fisiek »

Infrastrukturę do ładowania muszą zbudować wszystkie kraje. Infrastruktura wytwórcza już jest, a jeszcze ma być jądrówka (potrzeba uchwalenia ustawy o rynku mocy nie wzięła się znikąd). Infrastrukturę przesyłową się zbuduje a koszty przeniesie w rachunkach na odbiorców.

A że z węgla to samochodom różnicy nie robi.

Żaden problem :)

Wysłane z telefonu
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
Łuki_ssuperb
Posty: 5377
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:56
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzić...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Łuki_ssuperb »

Znów zaczną wiatraki stawiać
Wilki nie przejmują się tym co sądzą o nich barany...
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Misiek Fisiek »

Zobaczymy. Niedługo ets rozstrzygnie sprawę:

https://wysokienapiecie.pl/6634-ustawa- ... unal-tsue/

Wysłane z telefonu
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
marcin wroclaw
Posty: 1975
Rejestracja: 3 sty 2014, o 16:24
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: marcin wroclaw »

Akurat rozbudowa sieci eN/eS do ładowania to light. To nie wodociągi czy tymbardziej kanalizacja.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
Marcin
Obrazek
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Big »

Raz, że 90% energii w naszym kraju mamy z węgla, więc elektryczny samochód w Polsce NIE jest ekologiczny.
Dwa, że wyobrażacie sobie nas krajobraz z setkami tysięcy stacji do ładowania pojazdów?? Wyobraźcie sobie blok w którym mieszka 200 rodzin. Każda ma przyjemniej jedno auto (choć większość pewnie po 2) i przynajmniej połowa z tych rodzin chce naładować swoje auto przed kolejnym dniem. Gdzie pomieścić te punkty ładowania dla wszystkich i jak będzie wyglądała przestrzeń publiczna z taką infrastrukturą?
Jaki wielkie będzie obciążenie sieci elektoroenergetycznych przy masowym rozwoju motoryzacji elektrycznej? Obecne sieci nie są do tego przygotowane a ich przebudowa to gigantyczne koszty.
Skąd wziąć tak wielką ilość energii elektrycznej, kiedy obecnie już zaczyna nam jej brakować i musimy ją kupować np. od Białorusi?

Jak dla mnie elektryczna motoryzacja to ślepa uliczka. Ani to ekologiczne, ani fajne, ani na dużą skalę, proste do wdrożenia.
Jeśli już mówimy o przyszłości motoryzacji i alternatywnych napędach, to ja zdecydowanie stawiałbym na wodór który jest naprawdę ekologiczny. NIe wymaga dużej ilości czasu przy tankowaniu a i zasięg pojazdów napędzanych tym paliwem jest o wiele, wiele większy niż pojazdów elektrycznych.
bogge
Posty: 515
Rejestracja: 18 lis 2010, o 14:21
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: VW Phaeton, VolvoV70
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: bogge »

Właśnie o tym pisałem kilka postów wcześniej. Atom to u nas pieśń mega dalekiej przyszłości, o ile w ogóle patrząc na "rządzących.. Ja tak się zastanawiałem jak miałyby wyglądać typowe stacje paliw (w tym przypadku ładowania), nawet te po 8 "dystrybutorów" to aktualnie jeśli wyposażone byłyby w szybkie ładowarki minimum 15 minut ładowania/samochód. Powodzenia na trasie z oczekiwaniem na "zatankowanie" prądu. Ja wiem, że technologia idzie do przodu i zapewne w niedalekiej przyszłości będą zupełnie nowe ogniwa i możliwości szybkiego doładowania, ale na to w PL zaczekamy zapewne o wiele dłużej od naszych sąsiadów z zachodu.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: Enriquez »

Co do stacji ładowania - można zastosować akumulatory wymienne - podjeżdżasz, wymieniasz, płacisz i już. Teoretycznie wykonalne. Praktycznie - zaraz będzie lament, ze dostałem akumulator z za małą pojemnością. Idealny to byłby napęd atomowy w aucie. Raz zatankowany do końca życia samochodu.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
xtremesystems
Posty: 350
Rejestracja: 17 sie 2011, o 06:19
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: EL

Re: Auta elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Post autor: xtremesystems »

nie masz racji. reaktor atomowy musiał by miec wymiar łebka od zapałki. ostatnio ogladałem program o lodzi podwodnej z napedem atomowym...pływa 30 lat na 3 albo 4 kg uranu czy plutonu i nadal nie wymaga zadnej wymiany paliwa

wiec albo napedy by musiały by być mikroskopijne albo przezywaly by auta kilkaset razy
ODPOWIEDZ