Jaki olej?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
jedrek1980
Posty: 460
Rejestracja: 17 sie 2017, o 19:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 217/430 Compsport
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Jaki olej?

Post autor: jedrek1980 »

Ją od siebie mogę polecić Penrite.Zauważyłem że silnik łagodniej pracuje na nim.
Fafik
Posty: 40
Rejestracja: 10 wrz 2017, o 21:09
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Aktualnie: 293KM 400Nm

Re: Jaki olej?

Post autor: Fafik »

Ja za namową znajomego sprzedawcy, który odradzał mi Castrola, zakupiłem ROWE HIGHTEC MULTI SYNT DPF SAE 5W-30.
W testach praktycznych wypadł bardzo dobrze:
https://www.youtube.com/watch?v=eXLtkGS8vEQ

Dla porównania inne oleje:
https://www.youtube.com/watch?v=IssMBaBmpI0
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Z całym szacunkiem ale te testy to sobie można ... Tzn one nic nie wnoszą bo nie oddają w najmniejszym stopniu rzeczywistych warunków pracy oleju w silniku.
Eurol w testach na Ruskim forum wypadł ogólnie dobrze i na pewno warto bliżej przyjrzeć się temu produktowi.
Bardzo dobrym olejem za bardzo dobre pieniądze jest natomiast Specol Spec Premium c3 VW 504/507 5W30. Na forum OCP jest analiza tego oleju.
Z wyższej półki polecam Millers, Neste, Penrite i Amsoil.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Dziś wymieniałem olej w swoim CFGB. Po płukaniu AR2820 wlałem opisywany tu olej :
http://forum.octaviaclub.pl/forum/motor ... iew=stream
Rożnica w pracy silnika na zimnym mocno odczuwalna (oczywiście na plus). Wiem nowy olej :D . Plan jest taki, że pojeżdżę na tym z 2 tys razem z Archoilem AR2300 a potem docelowo olej+ archoil AR9200V2. Tylko jeszcze nie wiem jaki olej :D
Awatar użytkownika
jedrek1980
Posty: 460
Rejestracja: 17 sie 2017, o 19:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 217/430 Compsport
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Jaki olej?

Post autor: jedrek1980 »

No ciekaw jestem jaki podobno Penrite jest ok ;)
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Zgadza się Penrite Enviro+5W30 jest bardzo dobrym olejem i ogólnie w wielu silnikach VAG-a się bardzo dobrze sprawdza. Jest jeszcze Enviro+ EU 5W30 bez oficjalnej aprobaty ale jest troszkę uboższy i chyba ciut gorszy.
Awatar użytkownika
CzarnePaliwo
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:37
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Tomasz
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: CzarnePaliwo »

tomek evo pisze:Z wyższej półki polecam Millers...
Wejdź na oficjalną stronę Millers Oils i zobacz jak na dzień dzisiejszy prezentują parametry swoich olejów: http://www.millersoils.co.uk/automotive ... ls/premium

Przykład: XF Longlife 5w40, jeden z popularniejszych na rynku olejów tej marki. Karta danych technicznych:
http://www.millersoils.co.uk/source/dat ... e-5w40.pdf

Nie podaje się:
- HTHS,
- liczby zasadowej oleju (TBN),
- odparowalności (Noack),
- punkt zapłonu podany jest jako zakres większy od danej wartości, nie wiadomo ile dokładnie wynosi,
- pompowalność podana jest jedynie jako maksimum ustanowione przez SAE dla lepkości 5w40 tj. 6600cP, nie wiadomo ile dokładnie wynosi.

Kart MSDS także nie publikuje się. Jak dla mnie to jak zakup kota w worku. Zupełny brak transparentności.
tomek evo pisze:Jest jeszcze Enviro+ EU 5W30 bez oficjalnej aprobaty ale jest troszkę uboższy i chyba ciut gorszy.
Nie, to nie jest prawda. Nie jest ani uboższy, ani ciut gorszy. Wystarczy przecież wejść na http://www.penriteoil.com.au/ żeby wiedzieć o co chodzi...

Enviro+ EU 5w30 nie posiada oficjalnej aprobaty VW 504.00/507.00. Względem Enviro+ 5w30 charakteryzuje go większy "luz", jeśli chodzi o popiołowość. E+ 5w30 zawiera 0,70% SA, E+ EU 5w30 0,83% SA. Przekłada się to na wyższy TBN E+ EU 5w30 (8,7mg KOH/g) w porównaniu do E+ 5w30 (6,62mg KOH/g). E+ EU 5w30 ma także wyższy indeks lepkości oraz zawiera od 15 do 20% PAO, które nie zostało użyte do formulacji E+ 5w30 z oficjalną aprobatą.
Awatar użytkownika
jqr
Posty: 206
Rejestracja: 23 sie 2014, o 14:45
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 211KM & 321Nm
Imię: Janusz
Lokalizacja: far far away

Re: Jaki olej?

Post autor: jqr »

.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2020, o 20:02 przez jqr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
CzarnePaliwo
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:37
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Tomasz
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: CzarnePaliwo »

jgr, pytasz o olej do CDAA z profilu? Czy na SSO 0w30 odnotowujesz jakieś ubytki? Jeśli tak to jakie to są ilości? Jak zazwyczaj użytkujesz samochód - w mieście, w trasie czy w trybie mieszanym?
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki olej?

Post autor: skipper »

jaki olej do mojego? za 1500 km mam zmianę, pół na pół trasa - miasto
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
Awatar użytkownika
CzarnePaliwo
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:37
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Tomasz
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: CzarnePaliwo »

skipper, napisz proszę na jakiej lepkości obecnie pracuje silnik, czy odnotowujesz ubytki, jeśli tak to jakiej wielkości. Czy trwa okres gwarancyjny, w związku z którym samochód jest serwisowany w ASO?
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki olej?

Post autor: skipper »

gwarancja, pierwsza wymiana po 22 tys., castrol standardowy w skodzie, ubytków brak,
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
Awatar użytkownika
CzarnePaliwo
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:37
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Tomasz
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: CzarnePaliwo »

skipper, komputer jest ustawiony na stałe tryby wymiany oleju co maksymalnie 15 tys. km czy na zmienne (LL)? Jeśli na LL to czy dopuszczasz opcję przestawienia go w stały tryb serwisowania? Mógłbyś wtedy stosować oleje z aprobatą VW 502.00, które nie mają obniżonej popiołowości tak jak VW 504.00, które jest tożsame z VW 507.00, które zaś przeznaczone jest do silników diesla z DPF. Obniżona popiołowość wiąże się z niższą zawartością dodatków przeciwzużyciowych cynkowych (ZDDP) po to aby nie wzrastała częstotliwość wypalania się DPF. Unifikacja w tym przypadku tj. oleje VW 504.00/507.00 niekoniecznie są najlepszym wyborem dla silników benzynowych. ASO bezpłatnie dokonuje takiej zmiany trybu serwisowania.
Awatar użytkownika
jqr
Posty: 206
Rejestracja: 23 sie 2014, o 14:45
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 211KM & 321Nm
Imię: Janusz
Lokalizacja: far far away

Re: Jaki olej?

Post autor: jqr »

.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2020, o 20:02 przez jqr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
CzarnePaliwo
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:37
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Tomasz
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: CzarnePaliwo »

jgr, to faktycznie pomijalny pobór oleju. Jeśli chodzi o wygrzanie oleju to połowa Twojego dystansu to jest normalna wartość. Pomyśl jakby się miała sprawa, gdybyś miał do pracy np. 8km w warunkach miejskich. Czasem to wydaje się niejasne, dlaczego to miejskie warunki eksploatacji uznaje się za najcięższe. Częste rozruchy, dylucja paliwem, niedogrzanie itd.

Zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad lepkością 0w40. M.in. ze względu na modyfikacje i sporadyczne sprawdzanie maksymalnych osiągów. Możesz wziąć pod uwagę Ravenola SSL 0w40: http://www.ravenol.de/uploads/tx_raveno ... 0W40_0.pdf
Ma niższy CCS w -35'C od SSO o ponad 1000 mPa*s. Wyższy jest także indeks lepkości o 9 jednostek. Jeśli chodzi o Noack i TBN to są to wartości zbliżone.
ODPOWIEDZ