Webasto nie grzeje

Gieno100
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:19
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Webasto nie grzeje

Post autor: Gieno100 »

Witam,

Jako że zaczyna się robić chłodno sprawdziłem działanie Webasto i niestety przy pierwszej próbie po lecie na wyświetlaczy pojawiła się awaria ogrzewania postojowego. Podłączyłem się i było to przegrzanie. Wykasowałem błędy uruchomiłem ponownie i tym razem Webasto działało do czasu gdy temperatura płyny chłodzącego nie wzrosła powyżej 86 st. potem układ przeszedł w tryb IDLE czyli bezczynności a palnik został wyłączony. Status systemu był IDLE ale kontrolka na panelu Climatronik pokazywała że pracuje. Nagrałem filmik z działanie układu:
https://www.youtube.com/watch?v=XwMYkc8_Ta4
Czas więc dobrać się do pompki. Pytanie czy da się dobrać do niej inaczej niż przez ściągnięcie przedniego zderzaka? Może ktoś już to robił?
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: jarkow »

Można. Z kanału lub podnośnika. Ale szybciej i łatwiej pójdzie ci po odkręceniu zderzaka. Kilkanaście minut i zderzak zdjęty a dostęp dużo łatwiejszy.
oderman24
Posty: 17
Rejestracja: 9 wrz 2016, o 20:42
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Lokalizacja: szczecin

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: oderman24 »

hej będziesz szukał pompki napisz. ale ja bym sprawdził najpierw styki i ewentualnie ja obstukal mogła się po lecie poprostu zawiesić. jak będziesz miał widok na pięć spr dokładnie jaki masz piec i wejścia do pompy. myślę że to będzie thermo top v
Gieno100
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:19
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: Gieno100 »

Więc dobrałem się do pompki i wystarczyło odkręcić 1000 śrubek zdjąć nadkole po stronie pasażera a pompka jest pod zderzakiem. Urządzenie jest firmy Webasto model Thermo Top V. Niestety obudowa pompki jest cała plastikowa i nie da się w łatwy sposób rozebrać a już na pewno po rozebraniu nie poskłada się jej szczelnie. Numer część zgodnie z ASO to 7N0965561B a koszt 580 zł na pompce jest oznaczenie Webasto 9021575A oraz 7.02671.33.0. W necie udało mi się kupić za 290 plus przesyłka. W weekend ją wymienię i zobaczę co stało się ze starą.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: kamracik »

Pompkę mogłeś najpierw sprawdzić po prostu zanim kupiłeś nową, po prostu odpiąć wężyk i zobaczyć czy pompuje.
Gieno100
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:19
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: Gieno100 »

Pompkę sprawdziłem podłączając do niej napięcie i mierząc rezystancję. Przy podłączeniu do niej napięcia nic się nie dzieje a omomierz przejścia elektrycznego też nie pokazuje. Dodatkowo przy starcie pieca i pomiarze napięcia na kostce wypiętej z pompy napięcie jest. Co ciekawe odpięcie kostki od pompki i uruchomienie układu nie powoduje błędu w systemie. Jestem ciekaw co mogło się z nią stać. Na pewno ją rozbiorę, ale jak wspominałem jest zgrzewana lub klejona.
Obrazek
oderman24
Posty: 17
Rejestracja: 9 wrz 2016, o 20:42
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Lokalizacja: szczecin

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: oderman24 »

rozkręcić ja można od góry ściągając przyłącza wody i dostać się do wirnika i to wszystko :( reszta zalana
Gieno100
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:19
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: Gieno100 »

Ok udało mi się wymienić pompkę i Webasto grzeje :D

Paczka już przyszła czas to zamontować:
Obrazek

Po zdjęciu nadkola od razu widać piecyk:
Obrazek

A od spodu jest nasza pompka:
Obrazek

wymiana prosta: wypinamy wtyczkę zaciskamy węże z płynem, demontujemy starą pompę wkładamy nową i tyle.

Zobaczmy co jest w starej uszkodzone.
Po odkręceniu górnej obudowy i zdjęciu jej widać wirnik na ośce i nic więcej tam nie ma. Wirnik obracał się lekko:
Obrazek

Z drugiej strony jest już ciekawiej. Po zdjęciu tylnej obudowy od razu widać co uległo uszkodzeniu. Przyczyną jest płyn lub woda która się dostała do części elektroniki i spowodowała spalenie elementów na płytce:
ObrazekObrazek


Podsumowując, wymiana jest mało skomplikowana, trzeba mieć szczypce do zaciśnięcia węży gumowych oraz podstawowe narzędzia, płyn na dolewkę, uciekło może 150 ml i godzinkę czasu. Po poskładaniu wszystkiego webasto działało chwilę żeby odpowietrzyć układ i wszystko gra. Silnik jest bezszczotkowy więc teoretycznie bezawaryjny ale jak widać czasami coś innego się zdarzy.
_MA_KO_
Posty: 35
Rejestracja: 2 paź 2016, o 12:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opole

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: _MA_KO_ »

Witam,
Podłączę się do wątku. Dzisiaj po południu chciałem uruchomić Webasto, żeby po pracy wsiąść do ciepłego auta. Po próbie włączenia pilotem dioda mrugała szybko (czyli pilot nie włączył ogrzewania). Poszedłem do samochodu i spróbowałem włączyć ręcznie na panelu komfortu. Dioda Webasto zapaliła się i od razu zgasła. Ogrzewanie postojowe nie działa.

Jakieś 2 godziny wcześniej myłem samochód myjką ciśnieniową. Nie wiem, czy może to mieć jakikolwiek związek, ale skoro Gieno100 miał zalany układ pompki, to nasunęła mi się taka myśl, że może ja też gdzieś przesadziłem z myciem...

Moje pytanie brzmi, czy jest taka fizyczna możliwość, aby uszkodzić Webasto w opisany przeze mnie sposób. I czy w ogóle takie objawy (brak włączania się ogrzewania) może mieć związek z wątkiem, który opisał powyżej Gieno100. Czy raczej szukać przyczyny gdzieś indziej?

Acha - nadmienię jeszcze, że w piątek (czyli raptem 5 dni temu) odebrałem auto z ASO po wymianie nagrzewnicy. Czy ewentualnie można tutaj doszukiwać się jakiejś zależności?

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: jarkow »

Przy uszkodzonej pompce uruchomisz webasto, tylko dość szybko się przegrzeje i wyłączy, natomiast podczas pracy silnika będzie pracować prawidłowo. Możliwe też że się zablokowało. Podepnij pod vcds auto, sprawdź błędy webasto (uszkodzonej pompki najczęściej nie sygnalizuje)
Gieno100
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:19
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: Gieno100 »

U mnie przy pierwszej próbie uruchomienia na chwilę się uruchomiło webasto ale później wyłączyło z błędem z powodu przegrzania i zablokowało. Przy zablokowanym układzie jest taki objaw jak u Ciebie czyli na chwilkę dioda zapala się i po sekundzie gaśnie, jednocześnie na wyświetlaczu między zegarami miałem informację o uszkodzeniu piecyka. U Ciebie też wygląda na zablokowane webasto i bez podłączenia VCDS ciężko będzie to potwierdzić.
_MA_KO_
Posty: 35
Rejestracja: 2 paź 2016, o 12:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opole

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: _MA_KO_ »

jarkow pisze:Możliwe też że się zablokowało
Da się to odblokować? :)

Postaram się jutro podjechać i sprawdzić te błędy.
Gieno100
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:19
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: Gieno100 »

Przegrzało się bo pompka nie działała i nie było chłodzenia. Normalnie webasto przy wzroście temperatury zmniejsza moc a po przekroczeniu pewnej ustawionej w sterowniku temperatury przełącza się w tryb "Idle" - oczekiwania a sam palnik wyłącza się i czeka aż temperatura spadnie aby załączyć się ponownie. U mnie z powodu braku chłodzenia tak szybko się nagrzewało że zanim wyłączył palnik to zdążyło się przegrzać.

Procedura odblokowywania jest prosta ale wymaga VCDS lub innego ustrojstwa żeby podłączyć się do sterownika ogrzewania postojowego i w którymś z kanałów adaptacyjnych chyba jest funkcja odblokowywania, oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu błędów i przyczyny zablokowania oraz ich usunięciu.

Raz wcześniej miałem też zablokowane webasto z powodu przerwy w obwodzie czujnika temperatury ale wtedy po wykasowaniu błędów udało się odblokować układ.
_MA_KO_
Posty: 35
Rejestracja: 2 paź 2016, o 12:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opole

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: _MA_KO_ »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź i pomoc.
Liczę, że jutro sobie z tym poradzę...
_MA_KO_
Posty: 35
Rejestracja: 2 paź 2016, o 12:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opole

Re: Webasto nie grzeje

Post autor: _MA_KO_ »

Sytuacja wygląda następująco. Podpiąłem dzisiaj VCDS i wyskoczyły następujące błędy:

Friday,09,December,2016,18:10:41:05031
VCDS -- Windows Based VAG/VAS Emulator
VCDS Version: 14.10.2.0
Data version: 20150311
www.Ross-Tech.com


VIN: TMBNF73T4C9047387 License Plate:
Mileage: 245690km-152664mi Repair Order:



--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------


Address 18: Aux. Heat Labels: 1K0-815-007.clb
Control Module Part Number: 7N0 963 272 A
Component and/or Version: Standheizer 043 4730
Software Coding: 0021012
Work Shop Code: WSC 33361 790 00058
VCID: 336287E35226CFB9A3D-8066
3 Faults Found:

01489 - Over-Temp Sensor (G189)
010 - Open or Short to Plus
Freeze Frame:
Fault Status: 01101010
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 1
Reset counter: 9
Time Indication: 0

Freeze Frame:
Start
Temperature: 95.0C
Temperature: -48.0C
Voltage: 12.00 V

01411 - Temperature Sensor (G18)
007 - Short to Ground - Intermittent
Freeze Frame:
Fault Status: 00100111
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 1
Reset counter: 49
Time Indication: 0

Freeze Frame:
Malfunction
Temperature: 205.0C
Temperature: -48.0C
Voltage: 12.21 V

02251 - Heater Unit Locked
000 - -
Freeze Frame:
Fault Status: 01100000
Fault Priority: 2
Fault Frequency: 1
Reset counter: 9
Time Indication: 0


Domyślam się, że pierwszy dotyczy webasto, ale nie jestem w stanie tego potwierdzić.

Może ktoś z forum jest w stanie pomóc w rozszyfrowaniu tych kodów?

I czy w związku z tym, że po wykasowaniu błędów webasto nadal nie działa, to oznacza, że coś jest uszkodzone?
ODPOWIEDZ