Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wstecznego

Awatar użytkownika
Arok
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2016, o 13:56
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa

Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wstecznego

Post autor: Arok »

Cześć,
problem tkwi w lusterku wstecznym po zmroku. Jeżdżę po mieście, gdzie po zmroku jest sporo świateł pojazdów za mną. Problem tkwi w tym że lusterko wsteczne nie zawsze się przyciemnia. W ciągu jazdy potrafi się "odciemnić" i ponownie zaciemnić , mimo że ilość świateł za mną się nie zmieniła. Przyciemni się na minutę lub dwie. Wydaje mi się że czujnik pomiaru światła (czy jak to się zwie) nie zawsze potrafi dobrze obliczyć kiedy się ma przyciemnić lusterko.
Brakuje mi standardowego ręcznego przełączenia lusterka na odbicie od sufitu (starsze auta I ręczny prztyczek).

Czy ktoś ma patent jak poprawić przyciemnianie lusterka aby było trwałe? Może jakiś ręczny włącznik?
Obrazek
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13601
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wsteczneg

Post autor: Enriquez »

w Superbie 2 jest od spodu włącznik. Jak się świeci zielona dioda, to znaczy, że jest ta funkcja włączona.
Inna sprawa jest taka, że czujnik znajduje się na dole lusterka a np. w Insignii na górze. I niestety jest on czasami zasłonięty przez zagłówek środkowy.
Zrób sobie taki test, czy wszystko będzie w porządku jak pojeździsz ze złożoną kanapą.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Arok
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2016, o 13:56
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wsteczneg

Post autor: Arok »

Masz rację czujnik jest. Po zmroku lampka jest zapalona na zielono. Obok niej jest dodatkowa lampka zawsze wyłączona, podejrzewam że to jest właśnie ten czujnik.
Za parę godzin zrobię jeszcze testy.
Obrazek
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wsteczneg

Post autor: Sebastian_M26 »

Poświeć na czujnik, zaraz lusterka sciemnieją. Czujnik zbyt słabo reaguje na światło, nie wiem czy to można ustawić z vcds
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Awatar użytkownika
Arok
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2016, o 13:56
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wsteczneg

Post autor: Arok »

Z tyłu lusterka jest wnęka, a w niej czujnik. W ciągu dnia jak zakryjesz palcem, lusterko ciemnieje. Rozwiązanie dla mnie na obecną chwile to zaklejenie tego czujnika czarną taśmą. A przyciemnienie lusterka uzyskam włącznikiem pod lusterkiem. On włącza/wyłącza czujnik (zielona lampka).
Przynajmniej tyle :)
Obrazek
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wsteczneg

Post autor: jarkow »

czujnik z tyłu lusterka w tej wnęce służy do porównywania stopnia zaciemnienia z czujnikiem koło lampki z przodu lusterka. Chodzi o to, że jeżeli z tyłu samochód cię oślepia a z przodu jest ciemno to lusterko przyciemnieje, ale jeżeli z przodu będzie widno (np. inny samochód z naprzeciwka, lub oświetlenie ulicy) to przyciemnienie będzie mniejsze. Tak to działa. Zaklejenie czujnika z tyłu lustra, czyli od przodu auta spowoduje maksymalne przyciemnienie lusterka nawet w dzień - różnica jasności przód - tył.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Automatyczne przyciemnianie (lub nie) lusterka wsteczneg

Post autor: sko89 »

To sobie w dzień wyłączy ręcznie sciemnianie. Też mam ten problem i chyba zakleje przedni czujnik taśmą ale nie czarną tylko nieco bardziej przepuszczajacy światło. W Superbie dziala to sciemnianie za słabo. Tylne zagłówki nie mają na to większego wplywu. U mnie przy złożonych tez kiepsko sciemnia. Moze z po podlaczeniu kompa mozna ustawić poziom sciemniania?
ODPOWIEDZ