Przednie zawieszenie

panki888
Posty: 560
Rejestracja: 31 sty 2015, o 09:47
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Dawid
Lokalizacja: Włocławek

Przednie zawieszenie

Post autor: panki888 »

Witam

Panowie Podczas skręcania kierownicą okazało się że to nie magiel a odgłos skrzypienia dochodzi z
kielicha z lewej strony.
Moje pytanie brzmi bo zamiar mam jutro rozebrać całą lewą stronę czy tam jest jakieś łożysko czy coś innego?
Chyba że jestem zbyt wymagający to jakąś fotkę z ETKI bym poprosił z tego przedniego zawieszenia.
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Przednie zawieszenie

Post autor: jarkow »

Tak,. jest tam łożysko oporowe nr 6NO412249C. Częsta przyczyna skrzypienia zawieszenia w pasacie, octavii, touranie itd.
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Przednie zawieszenie

Post autor: Mej »

panki888 pisze:Moje pytanie brzmi bo zamiar mam jutro rozebrać całą lewą stronę czy tam jest jakieś łożysko czy coś innego?
Jak już napisano skrzypienie może pochodzić zarówno od uszkodzonego łożyska ale też z powodu pękniętej sprężyny lub z obu przyczyn jednocześnie.

Żeby dostać się do łożyska i/lub sprężyny musisz zdemontować całą kolumnę resorującą.

Na poniższych zdjęciach (poklikaj na foty to otworzą się w znacznie większym rozmiarze) - kolumna z Passata B6. Bardzo podobna do tej z Superba.
W tym przypadku uszkodzona jest zarówno sprężyna jak i górne łożysko kulkowe, o którym wspominał Kolega jarkow :

Obrazek

Obrazek

Ceny łożysk w ASO - niecałe 100 zł.- za sztukę plus ok. 150 za element gumowo-metalowy, w którym łożysko jest osadzone.

Powyższy komplet w zamiennikach (np. z FEBI) - ok. 80 zł.- .

Niezbywalną zasadą jest żeby łożysko ZAWSZE wymieniać wraz z elementem w którym jest osadzone.
Pozdrawiam.
panki888
Posty: 560
Rejestracja: 31 sty 2015, o 09:47
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Dawid
Lokalizacja: Włocławek

Re: Przednie zawieszenie

Post autor: panki888 »

Wyjąłem cały amor ze sprężyną i łożysko kulowe uszkodzone.
Element w którym jest osadzone łożysko jest dobre tzn. nie widać żadnych uszkodzeń.
Zastanawiałem się nad tym elementem ale widzę że doradzacie aby też wymienić mimo
wszystko.
panki888
Posty: 560
Rejestracja: 31 sty 2015, o 09:47
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Dawid
Lokalizacja: Włocławek

Re: Przednie zawieszenie

Post autor: panki888 »

Jeszcze mam takie pytanie jaki to rozmiar musi być dokładnie tego klucza trzpieniowego
od tej śruby co trzyma amora przy zwrotnicy. 12kątny.
Musiałem improwizować mniejszym przy odkręcaniu.
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Przednie zawieszenie

Post autor: jarkow »

Amortyzator do zwrotnicy jest mocowany śrubą M12 typu torx. I klucz też się tak nazywa torx M12.
ODPOWIEDZ