Czarny plyn (olej) ? na silniku przy wtryskach ?

dekiello
Posty: 18
Rejestracja: 30 sie 2014, o 22:59
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Cork, Ireland

Czarny plyn (olej) ? na silniku przy wtryskach ?

Post autor: dekiello »

Ponieważ z konstrukcji silnika jestem tak dobry jak z fizyki kwantowej załączam zdjęcia.
Tak czy inaczej dzisiaj postanowilem zmienić filtr paliwa i powietrza (się udało , zobaczyłem na jutubach jak to zrobić) ale po zdjęciu osłony silnika zauważyłem małe "kalużki" płynu który jest po prostu czarny i generalnie bez zapachu...wygląda trochę jak zużyty olej silnikowy. Czy to jest normalne ? Samochód był dopiero co serwisowany w ASO ale przy cenach jakie mi zaśpiewali za wymianę filtrów postanowiłem zrobic to sam z czego jestem niezwykle dumny :)
Wracając jednak do meritum sprawy...co to jest i czy jest to normalne ? Zaznaczylem na czerwono gdzie zbiera sie lub zebral sie i jest tam od dawna plyn.

Obrazek
Obrazek
dekiello
Posty: 18
Rejestracja: 30 sie 2014, o 22:59
Samochód: Superb II
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Cork, Ireland

Re: Czarny plyn (olej) ? na silniku przy wtryskach ?

Post autor: dekiello »

Na prawdę ? Nikt , nic ? Czyli normalne to jest ?
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Czarny plyn (olej) ? na silniku przy wtryskach ?

Post autor: Mej »

A po Twojej interwencji wciąż się zbiera ?
Pytam ponieważ warto ustalić czy ten resztkowy olej to pozostałość po niechlujnej wymianie (dolewkach?) oleju, czy jednak potrzebna będzie interwencja.
Pozdrawiam.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarny plyn (olej) ? na silniku przy wtryskach ?

Post autor: sko89 »

Jeżeli jest kompletnie bezzapachowy to raczej wskazuje na olej silnikowy ale raczej rozlany przez mechanika w trakcie dolewki czy wymiany. Nie wiem co było robione. Jeżeli olej dawno nie był dolewany a ma to zapach podobny jak przy tankowaniu paliwa to raczej olej napędowy. Wyczyść to wszystko najdokładniej i uruchom silnik i zobacz czy coś się pojawi nowego, potem sprawdź ponownie po 100 km. Jak będzie sucho to po problemie. Wówczas to mechanik rozlał olej. Jak pojawi się nowy płyn to napisz ponownie:) Niekiedy w czasie przeglądu plastikowe maskownice silnika są czyszczone specjalnym płynem. Jest jeszcze możliwość, że koleś nie żałował płynu i część spłynęła. Ale raczej powinien odparować. Nie ma innej rady. Tylko wyczyścić i sprawdzić czy są nowe ślady.
Goat
Posty: 11
Rejestracja: 4 mar 2014, o 09:25
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: śląsk

Re: Czarny plyn (olej) ? na silniku przy wtryskach ?

Post autor: Goat »

Mam nadzieję, że to niedbałość mechanika jak pisze sko89 jednak ... miałem podobny przypadek w Fordzie C-Max 1,6 TDCI. Wyglądało to praktycznie identycznie (nie mogę zdjęcia teraz znaleźć bo to parę lat temu było) - czarny płyn pod wtryskami. Sprawa się ciągła z serwisem około roku więc w skrócie:
1 - wylany olej przez mechanika przy sprawdzaniu stanu - :roll:
2 - źle dokręcony przewód paliwowy doprowadzający paliwo do wtrysku - a to czarne to ropa - wymieniono przewód, dokręcono
3 - źle osadzony wtrysk (wymieniono)
4 - wkładając wtrysk uszkodzono (nie znam się na tym więc proszę bez zrypki) tuleje w której on jest wsadzany - ogólnie to to coś w co się wsadza wtrysk w głowicy pękło
5 - wymiana głowicy (i tu problem się skończył) - nie mogę się powstrzymać i dodać, że na kolejnym przeglądzie coś majstrowali i ubili aluminiowy kawałek głowicy więc wymieniali ją ponownie :shock:

Co się dokładnie lało i skąd to nie wiem ale jak pisałem na starcie wyglądało to identycznie jak u Ciebie i nie miało zapachu lub miało śladowy zapach ropy - no ale ropa jako paliwo nie jest taka czarna.

Znalazłem fotki - tu wyraźnie widoczny "czarny wyciek"
http://imageshack.com/a/img537/8817/VojTUP.jpg
ODPOWIEDZ