bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

adi-wawa
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2011, o 21:24
Samochód: Superb I
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piaseczno

bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: adi-wawa »

Panowie mam problem
1. Pojawiło się od jakiegośczasu bulgotanie pod deską rozdzielczą na wysokości środkowych nawiewów.
2. Podczas ostatnich upałów żona zauważyła wydobywający się z nawiewów biały dym (podczas używania klimy)
3. Dzisiaj kiedy na dworze nie było już tak ciepło w aucie chodził wentylator na ok 21 stopni. Pojawił się biały dymek z nawiewu, wydawało mi się że im więcej gazu wcisnąłem tym więcej było dymu. Towarzyszył temu dziwny zapach. Od razu pojawiło się zamglenie,szyby tak jakby tłuste.

Co to może być...nagrzewnica??
Czy jest sposób abym sam to,sprawdził i ewentualnie,coś poradzil?
motogold
Posty: 286
Rejestracja: 22 paź 2012, o 19:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 163/370
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rumia

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: motogold »

Nieszczelność w układzie klimatyzacji zapewne.
Awatar użytkownika
JanuszSz
Posty: 1024
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:17
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 150
Lokalizacja: Lublin

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: JanuszSz »

Biały dym i tłusty osad na szybie może być objawem rozszczelnienia się nagrzewnicy.
Sprawdź szybko ile masz płynu w zbiorniku wyrównawczym.
Obrazek
adamekx89
Posty: 20
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:34
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: adamekx89 »

Bulgotanie moze być ten objawem uszkodzonej uszczelki pod głowicą, ubywa płynu chłodniczego ?
adi-wawa
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2011, o 21:24
Samochód: Superb I
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piaseczno

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: adi-wawa »

A wiec, płyn chłodzący uzupełniony było go na minimum. Mam wrażenie że bulgotanie ustało ale dymienie z nawiewów niestety jest nadal. Wyczyściłem od razu odpływ pod akumulatorem oraz zdemontowałem obudowę filtra kabiny i tam też wszystko wyczyściłem. Czy przy okazji mogę coś w tej okolicy jeszcze udrożnić?

Co do dymienia to podstawowe pytanie jakie mam czy to na krótką metę bezpieczne i nieszkodliwe? Pytam bo żona jeździ na razie z 3msc córką moim autem.
2007 rok produkcji i mogła polecieć nagrzewnica-auto krajowe przelot ok 186tys.
Koszty robocizny tzn wymiany nagrzewnicy to ok 600zl. Może da się to inaczej rozwiązać?
Jesli nagrzewnica jest nieszczelna to niewiem ile w tym prawdy ale słyszałem o różnych wynalazkach uszczelniajacych.....?
adi-wawa
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2011, o 21:24
Samochód: Superb I
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piaseczno

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: adi-wawa »

Uprzedzając pytanie czy plynu ubywa... Byl na minimum ale baaardzo dawno nie zaglądałem pod maskę
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: kamracik »

Środki, które uszczelniają chłodnicę, nagrzewnicę id. bym sobie odpuścił, nie jest to metoda naprawy godna polecenia. Równie dobrze możesz za McGuyverem iść i wrzucić jajko do chłodnicy, tak samo zadziała :)

Nie wiem jak to jest na 100% ze szkodliwością, ale nie powinno być źle, to w sumie tylko glikol z dodatkami, który szybko paruje (ten dym), a reszta się osadza w postaci tego tłustego nalotu.
adi-wawa
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2011, o 21:24
Samochód: Superb I
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piaseczno

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: adi-wawa »

Witam ponownie.
Niestety objawy nie ustały. Z racji tego że jeszcze jakiś czas temu po większych opadach miałem wodę w nogach u pasażera zająłem się sprawą wyczyszczenia odpływu drzwi oraz ich uszczelnieniu. Efekt zadowalający nic nie cieknie i woda nie dostaje się do auta .
Jak to w sobotę małe sprzątanie a pod wykładziną gnój. Znalazł się uciekający od jakiegoś czasu płyn chłodzący!!
Z racji tego że wymiana nagrzewnicy to koszt ok 700 a ja lubię sam dłubać przy aucie podejmę się wyzwania i sam wymienię nagrzewnicę. Czy podobny zabieg wykonywał któryś z kolegów?? Będę wzorował się na kolegach z forum vw ponieważ jest to bardzo zbliżona kontrukcja.
Mam tylko pytanie czy orientuje się ktoś jak wypiąć poduszkę pasażera??
adamekx89
Posty: 20
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:34
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: adamekx89 »

Powodzenia :)
adi-wawa
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2011, o 21:24
Samochód: Superb I
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Adrian
Lokalizacja: Piaseczno

Re: bialły dym, bulgotanie, parujace,szyby

Post autor: adi-wawa »

Prace zakończone!!;DD
W sumie zajęło mi to około 1.5 tygodnia ale przy poświęcaniu zaledwie ok 1-2 h dziennie czas ograniczała mi praca oraz 3msc bobas.. no i żona:P.
Pracy przy wymianie nagrzewnicy w pojedynkę oraz przy piwku był naprawdę sporo-NA PEWNO we dwie osoby było by zdecydowanie łatwiej i szybciej. Gdyby nie ograniczenia czasowe obstawiam ok 1 do 1.5 dnia pracy. Teoretycznie wszystko jest na logikę bo śrubek i różnego rodzaju mocowań trochę jest. Ale nie spieszyłem się za bardzo aby czegoś czasem nie urwać albo nie uszkodzić. Przyznam szczerze że pomógł mi schemat od chłopaków z forum passata. Moim zdaniem najwięcej czasu i roboty było z odkręceniem wszystkich mocowań od metalowego stelaża pod konsolą środkową. Są dwie śruby na wysokości podszybia pod belką. tj niedaleko wylotu powietrza na szybę. Wykręcić to cholerstwo to jakaś masakra. Jedyny błąd jaki zrobiłem to nie oddałem wcześniej auta na odciągnięcie klimy. Sprawę z tego błędu zdałem sobie dopiero jak zacząłem odpinać węże od nagrzewnicy w komorze. Było jedno wielkie sssSSSssSssSss... ale cóż .. koszt nabicia od nowa to coś ok 130 zł. Sama nagrzewnica po rabatach w Inter Carsie wyniosła mnie niespełna 50 zł!!!! :evil:
W sobotę wszystko złożyłem do kupy, w niedzielę sprzątanie i testy. Deska nie skrzypi elementy są spasowane równo. Wentylacja zostanie załączona dopiero po uzupełnieniu czynnika. Aby niczego nie pouszkadzać.

Składanie moim zdaniem był o dużo prostsze ponieważ robieranie było całkowicie w ciemno i jak mówiłem na logikę.
Zrobiłem parę zdjęć ale nie mam pojęcia jak je wstawić....
ODPOWIEDZ