Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: neck99 »

Dobra juz mam jasność. Rozmawiałem z znajomym z ASO. Opcji jest kilka dwie najlepsze to :

1. Wymiana oleju przy 15 tyś. I zmiana VAG-iem ustawienia LL Min 13 tyś Max 15 tyś. Wtedy mamy pewność ze komputer nie wskaże więcej jak 30 tys i nie mniej jak 18 tyś.
2. Po ok 5-10 tyś skasować z poziomu kierownicy informacje o serwisie olejowym. Wtedy mamy mamy pewność ze nie zapali sie wcześniej jak za 15 tyś i nie później niz 30 tys. Dla osób które jeżdżą autem juz łatwy jest to obliczyć. bo wiedza co ile mniej więcej ich auto wzywa. Mi będzie na razie ciężko obliczyć więc będę sprawdzał na bieżąco i ustawie kasowanie do swoich warunków.

Z dodatkowych pytań jakie mnie dręczyły tez jest spokuj gdyż :

- wystarczy pilnowac by nie przeciagnąc za bardzo poza 30 tys ani tez nie przekroczyć 2 lat
- może się świecić serwis NOW ile się chce. Np przy 20 tyś. A do serwisu przyjechać na 30 tys nic się nie dzieje. Serwis nie wie kiedy wyskoczyło serwis NOW. Ale tu uwaga: Jak sie świeci serwis NOW a będzie jakis problem z autem moga sie przyczepić.
- serwis nie ma daty ostatniego kasowania
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: Big »

neck99 pisze:Big - no to było by najprostsze - ale tu pojawia sie pytanie. Jak bym tak zrobił to może się okazać ze samochód wypluje ze mam jechać na olej do aso za 25 tyś czyli wypadło by to na 40 tys km. Nie będzie to dziwne dla ASO ze przyjadę na olej po licznikowych 30 tyś a komputer twierdzi że olej przy 40 tyś ? I czy oni widzą gdzieś w logu datę ostatniego kasowania ?
A co to ich obchodzi ??? Zgodnie z dyrektywą GVO możesz przeglądy robić poza ASO i nie tracisz uprawnień wynikajacych z gwarancji, byleby tylko utrzymać jakość części. A filtry przecież możesz kupić i w ASO ;) Olej i tak z reguły kupuje się na własną rekę (nawet gdy na przeglądy jedzie się do ASO).
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: neck99 »

Big pisałem do SAP w sprawie GOV. I oczywiście zapomnij :) jak cos się sypnie w aucie zapomnij o gwarancji. Na własna rękę musisz wykazać ze części które użyłeś każda z osobna musi mieć homologację, procedura wymiany/naprawy musi być udokumentowana oraz sporządzony protokół jakimi narzędziami, z jakimi momentami dokręceń oraz wydruki z komputerów diagnostycznych potwierdzających w/w. Dodatkowo musi być dodana lista kontrolna sprawdzania i kontroli wszystkiego ...
Generalnie jest tak ze można - ale prawda jest taka, że SAP podważy każdą reklamację. Takie można było powiedzieć było ich podsumowanie. Szkoda ze nie zachowałem linka do tego. Bym wam wysłał. Może jeszcze znajdę.

będę robił opcje 2 :-)

Dzis potestuje na octavce :)

BTW: BIG znalazłem :)

]Witam serdecznie. Planuję zakup nowego samochodu. W kręgu zainteresowania jest kilka marek. Jako, że do Skody jestem najbardziej przywiązany (posiadam już dwie) zastanawiam się nad zakupem SuperB 2.0 TDI CR DPF 170KM. Wraz z zakupem planuje od razu wykupić pakiet Skoda Life Plus na dodatkowe 2 lata gwarancji bądź 120tyś km w zależności co nastąpi pierwsze. Pytanie mam natury technicznej. Jako, że mój krewny prowadzi warsztat samochodowy zawsze u niego serwuję samochody, dzięki temu mam pewność starannej i fachowej obsługi. Czy powołując się na rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 461/2010 z dnia 1 czerwca 2010 popularnie zwane w Polsce „GVO” biorąc pod uwagę, że serwis olejowy wykonywany był by częściej czyli co rok lub 15 tyś km, w zależności co nastąpi pierwsze, a oryginalne części (filtry, klocki, tarcze, płyny eksploatacyjne etc.) kupowane były by tylko w autoryzowanym serwisie ASO Skoda na fakturę VAT, gwarancja producenta została by zachowana tak jak nakazuje w/w rozporządzenie Komisji Europejskiej ? Dodam, iż każdy serwis został by odnotowany w książce serwisowej wraz z pieczęcią warsztatu. Dodatkowo dołączona zostałaby kserokopia faktury zakupionych oryginalnych części.
Na koniec dodam, iż moje pytanie nie jest związane z zaoszczędzeniem pieniędzy lecz z chęcią zadbania o samochód. Niestety Polskie serwisy ASO nie posiadają wypełni wykwalifikowanej kadry. Mechanicy często są zmieniani i nie posiadają odpowiednich umiejętności. Często serwisy robione są na „odczepnego”. Wymiany są wykonywane niestarannie, a niejednokrotnie (czego sam doświadczyłem) klient jest oszukiwany. Informuje się go o wymianie oleju i filtrów po czym okazuje się ze nic w samochodzie nie zostało zrobione. A klient zapłacił za robociznę i materiały.
Bardzo proszę o ustosunkowanie się do mojego zapytania. Na pewno ta odpowiedź będzie miała kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji. Na koniec dodam, że taką samą informację wysłałem do producentów konkurencyjnych marek i otrzymałem pozytywną informację zwrotną .

Z poważaniem




Odpowiedź Škoda Info
[2012-04-10 11:42:01]

Szanowny Panie.

Istotnie, w myśl postanowień dyrektywy unijnej GVO, można zlecać wykonanie okresowych przeglądów auta wyznaczonych harmonogramem Producenta, poza siecią Autoryzowanych Partnerów Serwisowych Škoda Auto, nie tracąc przy tym - z definicji - gwarancji auta (także tej przedłużonej na powłokę lakierniczą, perforację nadwozia, czy instalacji LPG), jednak taka decyzja jest obarczona pewnym ryzykiem.

Otóż zgodnie z treścią „Warunków gwarancji na nowe samochody, oryginalne części zamienne i akcesoria Škoda Auto”, rozdz. II (Nowe samochody) pkt. 1, Podstawowej gwarancji udziela się przy jednoczesnym i nieprzerwanym spełnianiu następujących warunków:
- do napraw gwarancyjnych są używane wyłącznie oryginalne części Škoda. W przypadku, gdy przeglądy serwisowe i naprawy będą wykonywane w warsztatach nieposiadających autoryzacji Škoda, a powstanie w związku przyczynowym z wykonywanymi w ten sposób czynnościami serwisowymi oraz w ich ramach użytymi częściami usterka lub dojdzie do innych uszkodzeń samochodu, wówczas tego rodzaju usterki nie obejmie gwarancja udzielona przez Sprzedawcę. Warunki gwarancji otrzymał Pan wraz z innymi dokumentami pojazdu (jest to czterostronicowa broszura).

Ponadto należy zauważyć, że Klienci, którzy nie serwisują samochodu u Autoryzowanych Partnerów Serwisowych Škoda Auto, z przyczyn oczywistych, nie mogą skorzystać z wykonywanych akcji warsztatowych, up-date’ów układów elektronicznych, w tym układów sterowania silnikiem itp.

Nie może Pan w takim przypadku liczyć na ewentualną pomoc Producenta po wygaśnięciu gwarancji auta (co bywa niejednokrotnie praktykowane), ponieważ ewentualność uruchomienia wsparcia finansowego naprawy samochodu będącego poza gwarancją Producent kategorycznie warunkuje regularnym serwisowaniem auta (wykonywaniem przeglądów) w placówkach Autoryzowanych Partnerów Serwisowych Škoda Auto.

Zatem Škoda Auto Polska SA zaprasza Pana jednak do korzystania z usług Autoryzowanych Partnerów Serwisowych Škoda Auto.

Oczywiście wybór należy ostatecznie do Pana.

Z wyrazami szacunku,
Zespół Škoda INFO
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: neck99 »

A jeszcze ostatnie pytanko. Jak wam komputer wskaże np. serwis za 20 tyś to ta wartość zmienia się juz normalnie co kilometr czy jest tak ze skacze ?
Np. pokaże ze do serwisu za 20 tys a tydzień później po pokonaniu w trudnych warunkach 1000km pokaże do serwisu np. za 15 tyś (czyli przeskok o 4 tyś) ?
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
przem00
Posty: 628
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 15:15
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: KWI

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: przem00 »

Nie interesue mnie to szczerze mówiąc i nie zaglądałem tam od zakupu.
Jak trzeba będzie jechać na serwis da sama znać :)
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: neck99 »

neck99 pisze:A jeszcze ostatnie pytanko. Jak wam komputer wskaże np. serwis za 20 tyś to ta wartość zmienia się juz normalnie co kilometr czy jest tak ze skacze ?
Np. pokaże ze do serwisu za 20 tys a tydzień później po pokonaniu w trudnych warunkach 1000km pokaże do serwisu np. za 15 tyś (czyli przeskok o 4 tyś) ?

Zacytuje sam siebie. Dziś sprawdzając w VAG-u znalazłem kanały odpowiadające za wartości obciążenia termicznego i sadzy oleju. Jeżeli jest tak, że serwis sie na bieżąco zmienia a nie leci od pokazania co kilometr w dół to manipulując wartościami w tych 2 blokach można by wydłużyć bądź skrócić wskazania. Ot taka ciekawostka :)

Tak, że czekam na info od kogoś kto to u siebie sprawdził.
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: Big »

Neck, spodziwałem sie że otrzymasz taka a nie inną odpowiedz. Najdziwniejsze jest to, że nie ustosunkowali się do Twoich zarzutów pod adresem ASO ;)
Poza tym zauważ jedną, acz baaardzo wazą rzecz. Sama SAP powołuje sie na związek przyczynowo skutkowy pomiedzy zaistniałą awarią, a nieumiejętną obsługa w nieautoryzowanym warsztacie. Zgodnie z polskim parwem ciężar dowodu (a więc udowodnienie owego zwiazku przyczynowo skutkowego) spoczywa na tym kto twierdzi (wywodzui z tego twierdzenia skutki prawne), a wiec w tym przypadku na ASO Skoda/SAP, które odmówi uprawień wynikajacych z tytułu gwarancji. Nie wyobrażam sobie aby po pokazaniu faktury zakupu oryginalnych części (filtra oleju ) w ASO Skoda oraz faktury zakupu oleju spełniajacego normę VW, można było udowodnić związek pomiedzy wystąpieniam awarii, a obsługa w nieautoryzowanym warsztacie. Spuszczenia oleju i jego ponowwne wlanie oraz wykręcenie i wkręcenie filtra oleju nie wymagają chyba specjalnych szkoleń i cetryfikatów ;)
P.S.
Neck, nie ma w gamie Skody takiego modelu jak, SuperB ;) Jest co najwyzej Superb, od ang. wspaniały, znakomity, fenomenalny. Zresztą dlaczego "B" ma być bardziej super od "A" czy "G" :D
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: Misiek Fisiek »

Ale wez pod uwage, ze dla Sap to kluczowa sprawa i niezaleznie od tego na kim bedzie spoczywal ostatecznie ciezar dowodu (o czym zdecyduje sad) Sap i tak w przypadku przegranej pociagnie Cie Necka przez obie instancje.

Zanim zobaczy kase minie kilka lat i wyda pieniadze na pelnomocnikow, bo nikt nie bedzie robil za ustawowa stawke.

Chyba lepiej juz wymienic w polowie okresu olej z kolega w warsztacie i nic nie mowic w Aso. Na pewno wyjdzie taniej.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
MASA
Posty: 27
Rejestracja: 9 lip 2010, o 13:02
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Moskwa

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: MASA »

...a tak z innej beczki. Mój SuperB kąpie się w Mobilu 1 (5W30) zmieniany co 30 tys. Ostatnio słyszałem dobre opinie o naszych filtrach FILTRONA, podobno Opel stosuje je już na pierwszy montaż (również na przedłużone okresy przeglądów). Czy myślicie, że nasze SuperBy są wstanie je tolerować?

pozdrawiam
MASA
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: Big »

MASA pisze:Mój SuperB
Nie ma takiego modelu w ofercie Skody ;)
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: neck99 »

MASA pisze:...a tak z innej beczki. Mój SuperB kąpie się w Mobilu 1 (5W30) zmieniany co 30 tys. Ostatnio słyszałem dobre opinie o naszych filtrach FILTRONA, podobno Opel stosuje je już na pierwszy montaż (również na przedłużone okresy przeglądów). Czy myślicie, że nasze SuperBy są wstanie je tolerować?

pozdrawiam
MASA
IMHO nie wlał bym nigdy Mobila ani też nie zastosował bym nigdy filtrona.

Byłem raz na targach dla warsztatów i mechaników - był test. Wielgachny mikroskop i pod nim filtry. Knecht Bosch Filtron i inne. Pod mikroskopem dziurki w filtrze w przypadku Knechta i Boscha były mniej więcej jak główka od szpilki. Filtron miał dziurki wielgachne jak łebek od pinezki - największe z wszystkich. Nawet od jakiś no name których nie znałem.
Co do mobila widziałem kilkakrotnie, że się zważył i był problem z zlaniem tej galarety. Bez środków płukających się nie obyło. Pewnie stary jakiś ktoś kupił na allegro i to dlatego. Ale mnie to skutecznie wyleczyło. Poza tym jakoś mam wrażenie ze wszystkie mobile sa podrobione :) może głupie ale tak mam. Dla swojego spokoju bym nie wlał. Ja ufam głównie LiqyMoly, Fuchs. Fuchsa biore z Gliwic czyli bezpośredniego dystrybutora a LiqyMoly też bezpośrednio.
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: dato »

Jeszcze taki mały skromny producent jak Motul jest Necku na rynku ;)
I mniej się grzeje od LM, sprawdzone :)
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: Misiek Fisiek »

Ale jest częściej podrabiany.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
dato
Posty: 3479
Rejestracja: 1 mar 2012, o 00:33
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: Było: 207,4@419,2Nm
Imię: Darczysław...
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: dato »

I dlatego w intercar da się kupić drożej niż na Allegro ;)
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Olej ASO a poza ASO - zachowanie gwarancji

Post autor: Misiek Fisiek »

A myślisz, że w Intercars mają pewne oleje? Pytam serio bez żadnych podtekstów. Bo jeśli tak to może faktycznie warto rozejrzeć się za czymś innym. Mi zależy nie tyle na obniżeniu temperatury co zużycia oleju. LM + Cerateca schodziło więcej niż wcześniej zalanego Castrola. Aktualnie odstawiłem Cerateca i zobaczę jak efekty.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
ODPOWIEDZ