wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Adrian
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2015, o 07:58
Samochód: Superb I
Silnik: 2.8 V6 AMX (193KM)
Imię: Adrian

wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: Adrian »

Witam, mam pytanko panowie, czy może wiecie jak jest z wymianą oleju w S1 w automacie z 2002r. Przebieg 245000. Pytałem się iw servisie skody powiedzieli że trzeba, pytałem sie jednego mechanika to powiedział ze jeśli nic sie nie dzieje to nie trzeba, inny natomiast że tak,znowu inny znajomy znajomego sprawdzał po nr.vinu w skodzie i vw powiedzieli że niby dożywotni sam już niewiem co mam robić, niechce żeby mi skrzynia padła może ktoś z was już miał podobny dylemat i go rozwiązał. Z góry dziękuje za odpowiedzi :D
radoslawk
Posty: 49
Rejestracja: 9 sty 2015, o 19:51
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Podłęże/Kraków

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: radoslawk »

Większość producentów aut uważa, że się nie wymienia, natomiast producenci skrzyń (w Twoim przypadku ZF )mają na ten temat inne zdanie. Jeżeli będziesz wymieniał olej zrób to u kogoś kto się na tym, łatwo uszkodzić skrzynię. Są dwa rodzaje wymiany oleju w skrzyni: dynamiczna i statyczna.
poso
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2015, o 17:33
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: UK/Szczecin

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: poso »

Postanowiłem wymienić olej w serwisie. W jednym zakupiłem części ale mieli takie terminy że się odechciało, więc pojechałem do drugiego serwisu zmienić. Okazało się, że z zakupionych 9 l oleju atf użyli tylko 6. Stąd pytanie jak było u was? Oczywiście po wymianie śmiga jak należy.
Superb I 2006 r. 1.8t
Mercedes 300 CE 87r.
Mercedes 500 SE 93r.
poso
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2015, o 17:33
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: UK/Szczecin

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: poso »

Niby dynamicza robili(albo ściemniali) i weszło 6, a walić to jak coś to będą poprawiać. Na całe szczęscie serwis w uk jest troche bardziej odpowiedzialny za swoją robote niż w Polsce
Superb I 2006 r. 1.8t
Mercedes 300 CE 87r.
Mercedes 500 SE 93r.
radoslawk
Posty: 49
Rejestracja: 9 sty 2015, o 19:51
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Podłęże/Kraków

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: radoslawk »

U mnie coś koło 6 weszło na statyczną, także coś kręcą.
Adrian
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2015, o 07:58
Samochód: Superb I
Silnik: 2.8 V6 AMX (193KM)
Imię: Adrian

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: Adrian »

Witam. Na poczatek powiem tak, wymieniłem olej było ciężko ale wymieniłem. Miałem wiele obaw co do tego naczytałem sie dużo opini, jedni pisali ze wymienic inni ze się nie wymienia, miałem mętlik w głowie, ale podołalem i to zrobiłem. Brzmi to pewnie dziwnie ale kilka nocy nie przespałem z pytaniem czy dobrze zrobiłem bo różne opinie krążą na ten temat,m ksiżke mozna pisać. Więć z dużym bólem zrobiłem to i o dziwo jest ok jak na razie przejechałem dopiero 1000 km ale jest ok. Olej który widziałem nie przypominał oleju raczej jakiś taki niewiem jak to opisać, był ciemny był osad na dole miski taki mół nie przypominał oleju. Zdałem się na fachowca co do oleju, gość specjalizuje się wymianie i naprawie skrzyń więć zaufac w jakimś stopniu musiałem. Po wymianie różnicy jakby nie zauważyłem może jakby lepiej się zbierała,ale raczej to mi się wydaje ( zapewne w jakiś sposób to sposób tłumacze sobie wydatek) nie odczuwam z bytniej zmiany tak więc uważam że jest ok bo wymianą oleju nie zamierzałem jej naprawiać. W zakładzie powiedzieli mi że wymianę oleju należy robić co 50000 tyś jak to będzie czas pokaże jak narazie jestem zadowolony a co do dalszej explatacji skrzyni po wymianie oleju to napisze za jakis czas, gdyż czytałem że różne cuda się dzieją, mam tylko nadzieję że będzie ok pozdrawiam. Cała operacja kosztowała tysiaka :)
poso
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2015, o 17:33
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: UK/Szczecin

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: poso »

Panowie mam problem. Po wymianie oleju w serwisie po gwałtownym hamowaniu następuję drżenie lub szarpnięcie. Nie zauwazyłem tego wcześniej gdyż gwałtownie nie hamowałem. Myslicie że może być to wina za małej ilości oleju>?
Superb I 2006 r. 1.8t
Mercedes 300 CE 87r.
Mercedes 500 SE 93r.
radoslawk
Posty: 49
Rejestracja: 9 sty 2015, o 19:51
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Podłęże/Kraków

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: radoslawk »

Jaki olej zalałeś ?
poso
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2015, o 17:33
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: UK/Szczecin

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: poso »

Orginał. Filtr i uszczelka także. Kupione w serwisie.

Rece opadają z tym serwisem. Mówią że nie ma czegoś takiego jak dynamiczna wymiana, a oleju wcale nie powinno sie ruszać. Szkoda że zwykła ksiażka serwisowa mówi co innego. Mają wymienic raz jeszcze. Z takich obiawów które zauważyłem po wymianie to szarpnięcie po zmianie z R na D i na odwrót było mocniejsze.
Superb I 2006 r. 1.8t
Mercedes 300 CE 87r.
Mercedes 500 SE 93r.
synus7
Posty: 20
Rejestracja: 24 paź 2013, o 12:06
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AJM (115KM)
Kontakt:

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: synus7 »

@poso mógłbyś napisać jaki olej zalałeś? Mam dosyć dobrą opcję dostać Motul Multi DCTF za przyzwoitą kwotę (o taki http://www.iparts.pl/czesc/olej-do-prze ... 34558.html ) od znajomego, on twierdzi że będzie OK ale ja nie do końca się na tym znam i chciałbym się upewnić, wiem jedynie że Motul robi dobre oleje ale czy akurat ten konkretny będzie odpowiedni?
radoslawk
Posty: 49
Rejestracja: 9 sty 2015, o 19:51
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Podłęże/Kraków

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: radoslawk »

Ja leje Ravenol 5/4 hp i jestem zadowolony.
poso
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2015, o 17:33
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: UK/Szczecin

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: poso »

Auto odebrane z serwisu. Poprawili sie chłopaki i problem zniknął. Fachowość i ogólne ogarnięcie serwisu w uk 2/10, ale robote zrobili. Oczywiscie jak na żlość szlak podnośnik szyby, ale nie cholery nie dojde czy to oni popsuli bo sam nie używałem jeszcze, ale to w osobnym temacie.
Superb I 2006 r. 1.8t
Mercedes 300 CE 87r.
Mercedes 500 SE 93r.
radoslawk
Posty: 49
Rejestracja: 9 sty 2015, o 19:51
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Podłęże/Kraków

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: radoslawk »

Podnośnik szyby to norma w tych autach.
gsroka
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2016, o 17:41
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AVB (100KM)
Imię: Grzegorz

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: gsroka »

Witajcie, jak pomogę to super, co do wymiany oleju w automacie to bezwzględnie należy go wymieniać, ja wymieniałem przy 180 000km, nie wiem czy wcześniej był wymieniany. Ilość serwisowa to 3l ale to ściema, ja zdejmowałem dekiel/miskę pod skrzynią bo ciekła uszczelka, wymieniłem uszczelkę i filtr w skrzyni (koniecznie wymieniajcie) olej i filtr był strasznie zasyfiony. Na dnie miski dużo osadu który wymyłem i oczyściłem mocno oklejone magnesy. Wlałem 6l oleju bo tyle wchodzi przy takiej wymianie. Proponuję zlać olej przy nagrzanej skrzyni a uzupełnić przy zimnej. UWAGA - olej uzupełniamy do poziomu przelewania się przez korek a następnie uruchamiamy silnik _skrzynia na "luzie" i uzupełniamy do ponownego przelewania się. Pierwsze wejdzie wam około 3l a później po uruchomieniu silnika kolejne około 3l.
W sklepie pierwsze też sprzedali mi 3l serwisowe ale jak zobaczyłem ile zlałem dokupiłem kolejne 3l i nic się nie pomyliłem.
Powodzenia ;)
ManiekSWA
Posty: 64
Rejestracja: 26 maja 2011, o 22:29
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AVF (130KM, tiptronic)
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Jaworzno

Re: wymiana oleju w skrzyni automatycznej w S1

Post autor: ManiekSWA »

Olej jak każdy inny wraz z biegiem czasu starzeje się i trzeba go wymienić. Producent przewidział wytrzymałość skrzyni na 200kkm bez wymian oleju. Przy regularnej wymianie oleju można tą żywotność zwiększyć dwukrotnie więc chyba warto. Olej jaki kupiłem to Esso/mobil oraz filtr/uszczelka Meyle.
ODPOWIEDZ