Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Tadek
Posty: 41
Rejestracja: 3 lut 2018, o 14:40
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Tadek »

Witam. Posiadam superb fl 4x4, koła 225/40/18. Uszkodzilem ostatnio jedną opone na przodzie o krawężnik (wszystkie opony takie same, przód bieżnik 3.5 tyl 4.5, zapas 205/55/16) i mam teraz dylemat ponieważ mam 2 opcje:
Opcja nr 1
Wymienić sam przód na dokladnie takie same. Czy różnica w biezniku nie wpłynie na haldex?
Opcja nr 2
Że względu że na 40 profilu trochę twardo pomyślałem żeby wymienić na 45 wszystkie (wiem będzie oszukiwał licznik) tylko co wtedy z zapasem? Czy ktoś orientuje się ile jest dozwolone różnica w kołach w % żeby nie narobić szkód w haldex? W razie jak złapie kapcia i założę zapas. Jak będę musiał wymienić zapas to żeby był ten sam obwód musiał bym wsadzić 195/65/16 tylko teraz pytanie czy wejdzie w otwór na koło zapasowe.

Różnica w srednicy między 225/40/18 A zapasem 205/55/16 wynosi 5.3mm (0.8%). Nigdy nie jechałem na zapasie i tak naprawdę niewiem czy jest sens go wozić:D. Co byście poradzili? Czy macie jakieś doświadczenie z haldexem i jazda na zapasie?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, mam nadzieję że zrozumiałe napisałem;)
Pozdrawiam
P.S. teraz zauważyłem że dałem post w złym dziale i niewiem jak to przenieść
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: maureliusz »

Ja bym wolał mieć 4 kapcie takie same... nie kombinować
jak chcesz 45 i mieć super tip top to przecież możesz wziąść 215 bodajrze i będzie OK / a jak nie to przekłamanie lekkie licznika - tylko uwaga będziesz miał kapcie nie homologowanego...to już ostawiam 4 YOU.
Dojazdówka - Nie sądzę aby coś miało się uszkodzić... w zakręcie różnica prędkości jest znacznie większa i jakoś haldex nie wymiękka
A generalnie ja wożę... spray + mam fulll wykupione assistance :-) - to odstrasza wszelkie kapcie ;-)
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Zapp »

Tadek pisze: 12 maja 2020, o 11:19 ...
Opcja nr 1
...
Opcja nr 2
...Czy macie jakieś doświadczenie z haldexem i jazda na zapasie?
Ad.:
1. Kup takie same, i bez obaw - to nie ten rząd wartości różnic.
2. Macie, niestety. Jeździ nadal.

Jak Ci za twardo, to wymień wszystko na 17" 225/45.

Jak przeżyjesz nadal na 225/40 18", to jak w 1. powyżej, + kup jakaś odpowiednią używaną felgę 18", pozostałą dobrą oponę z przodu załóż na tę 18", i będziesz miał zapas dokładnie jak koła na aucie.

Obecny zapas sprzedaj komuś z SIII, bo tam chyba większy nie wchodzi.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
Tadek
Posty: 41
Rejestracja: 3 lut 2018, o 14:40
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Tadek »

Dzięki za odpowiedzi :) pytałem ponieważ znalazłem kilka postów że zalecają wszystkie 5 kół tych samych parametrów. Dużo osób ma 16' na zapasie (przy 18') ale nikt nie wypowiedział się czy można na niej jeździć. Nawet znalazłem jeden post na angielskim forum że po założeniu zapasu 16 wydobywaly się zgrzyty z okolic haldex. Niechce zmieniać na 17' ponieważ w zeszłym roku odnowilem moje 18' i nie chciałem znowu wydawać kasy na fele a po drugie 18' to 18' 😂 ładnie wygląda. Dziś dla testów założę mój zapas i przejade się po mieście. Różnica między 225/40/18 i 205/55/16 wynosi 0.8% A między 225/45/18 i 215/60/16 wynosi 0.7%. Więc jak będzie wszystko ok to zamawiam 4szt 225/45/18 i do tego zamówię opone na zapas 215/60/16.
fabek
Administrator
Posty: 1227
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: fabek »

Przy haldexie 4 koła muszą być identycznego rozmiaru. Awaryjnie jak założysz zapas z tak małą różnicą nic mu się nie stanie.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: rezon »

Tadek pisze: 12 maja 2020, o 11:19 ....Różnica w srednicy między 225/40/18 A zapasem 205/55/16 wynosi 5.3mm (0.8%). Nigdy nie jechałem na zapasie i tak naprawdę niewiem czy jest sens go wozić:D. Co byście poradzili? Czy macie jakieś doświadczenie z haldexem i jazda na zapasie?
co prawda w poprzedniku Superba, ale jazda na zapasie mniejszym niż ori nie powodowała żadnych negatywnych oznak ze strony Haldexu. Tyle tylko, że z uwagi na dojazdówkę - jechałem po prostu wolniej.
IMO nie ma sensu wozić zapasu - dopóki nie będziesz go potrzebował ;) . Oczekiwanie 1,5h czy więcej na asistance nie jest moim marzeniem, a nie każdą dziurę załatasz zestawem. BTW złapanie zwykłego gwoździa najczęściej pozwala na jazdę bez natychmiastowej reakcji - powietrze schodzi do ok. 1 bara i takie ciśnienie się utrzymuje nawet miesiąc, po dopompowaniu spada ponownie do 1bara - sprawdzone kiedyś w realu. Zawsze dopłacam do zapasowego koła zamiast zestawu naprawczego i wożę ;)
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Zapp »

Jak jeździsz wkoło komina, to możesz mieć i dojazdówkę.
Gdy wybierzesz się jednak dalej, albo poza granice, i jesteś w środku niczego, w burzy, w niedzielę, a guma jest przecięta z boku - to się optyka nt. mniejszych dojazdówek, assistance, zestawów naprawczych, ... szybko zmienia 8-), i chciałbyś jednak mieć w zapasie koło pełnowymiarowe.
Niestety, sprawdziłem sam.

I natychmiast zorganizowałem pełną 18" na zapasowe.
Nawet mam dwie: jedne z letnią, druga z zimówką :) , i wymieniam razem ze zmianą kół.

I to nie chodzi tylko o różnicę średnic, tylko również o szerokość - żeby np. w deszczu na rondkach nie driftować bez sensu z jedną węższą. No i jak złapiesz kapcia z przodu, to najpierw będziesz przekładał dobre tylne na przód, potem mniejszy zapas na tył.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2020, o 11:49 przez Zapp, łącznie zmieniany 2 razy.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: rezon »

są samochody, w których nie masz wyboru i musisz mieć dojazdówkę albo zestaw naprawczy, bo normalne koło po prostu nie wchodzi. Wolę mieć dojazdówkę niż nic, a i tak ostatni raz z koła zapasowego korzystałem jakieś 300kkm temu ;)
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Zapp »

Ten temat jest o SII, a tam wchodzi pełny wymiar.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: rezon »

Pytanie było o to czy można jeździć z mniejszym rozmiarem - można. Nikt nie pytał czy pełnowymiarowe koło jest lepsze, czy wchodzi, czy nie wchodzi, itd....
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Zapp »

Ja p......ę :lol: , koniecznie musisz?

Wątek jest w dziale SII, pytający ma uszkodzone koło w SII, itd., nie trzeba Einsteina, żeby domyśleć się, że pytającemu chodzi doświadczenia z SII.

To jest pytanie o to czy wchodzi inny rozmiar:
...Jak będę musiał wymienić zapas to żeby był ten sam obwód musiał bym wsadzić 195/65/16 tylko teraz pytanie czy wejdzie w otwór na koło zapasowe.


A ten post:
rezon pisze: 13 maja 2020, o 11:26 są samochody, w których nie masz wyboru i musisz mieć dojazdówkę albo zestaw naprawczy, bo normalne koło po prostu nie wchodzi. Wolę mieć dojazdówkę niż nic, a i tak ostatni raz z koła zapasowego korzystałem jakieś 300kkm temu ;)
nie ma nic wspólnego z tym, czy można jeździć na mniejszym w SII.

I ch.. kogo obchodzi w niniejszym temacie, że być może w Twoim Volvo nie wchodzi pełny wymiar. Jest multum samochodów, w którym nie wchodzi (nawet w SIII, żeby trzymać się forum), ale nikt inny nie odczuwał tu potrzeby zaistnienia taką informacją.

Przewidując jakieś następne elokwencje (jak zwykle), zawczasu napiszę: resztę dyskusji prowadź sobie z tym, u którego jesteś w stopce. 8-)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2020, o 15:40 przez Zapp, łącznie zmieniany 1 raz.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: rezon »

w tym całym swoim wywodzie odpowiedziałeś pytającemu o to czy może jeździć z mniejszym rozmiarem koła
Tadek pisze: 13 maja 2020, o 09:53 Dużo osób ma 16' na zapasie (przy 18') ale nikt nie wypowiedział się czy można na niej jeździć.
? Nie zauważyłem merytoryki. Ale gratuluję bogatego słownictwa, no,no... Widzę, że teraz nowe standardy wchodzą na forum Superba. Gumofilce i kakakakask mam przygotować? :lol: :lol: :lol:
Nie tylko w Volvo nie wchodzi pełne koło - jest trochę samochodów z dojazdówkami. Akurat poprzednik Superba był z kraju kwitnącej wiśni - to w nim jechałem na kole o mniejszych wymiarach bez negatywnego odzewu ze strony haldexa i to doświadczenie przytoczyłem, ponieważ Tadek o to pytał. Jeśli posiadanie dwóch kół zapasowych ma być powodem do lepszego samopoczucia - to się czuj lepiej :lol: :lol: :lol: Bo burza, bo śnieg, bo do domu daleko.....Ale nie o to pytano :lol: :lol: :lol:
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Zapp »

Głupiś.
Zapp pisze: 13 maja 2020, o 08:42 ...
2. Macie, niestety. Jeździ nadal.

...
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
Tadek
Posty: 41
Rejestracja: 3 lut 2018, o 14:40
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Tadek »

Więc wracając do mojego tematu sprawa wygląda następująco. Założyłem 4x 225/45/18 i powiem wam że czuje różnie z porównanie do profilu 40, nie jest to jakieś wow ale na dziurach czuć lepsze tłumienie (niewiem jak to opisać 😂). Nic nigdzie nie obciera (mam założone dystanse). Jeśli chodzi o zapas to kupiłem oponke 215/60/16 bo jest najbardziej zbliżona do obwodu 225/45/18 i wchodzi... na szerokość wchodzi na styk, sądzę że już nic większego tam nie wejdzie ( chodzi mi o szerokośc wnęki czyli wysokość kola) ale jeśli chodzi o głębokość to już d*pa bo wystaje około 0,5cm (koło jest za szerokie) może zrobię jakiś dystans pod całą podłogę w bagażniku żeby równo leżało lub spuszcze powietrze 😂😂😂. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi bardziej lub mniej bardziej związane z moim tematem. Pisze to wszystko tutaj bo może ktoś też będzie miał taki problem jak ja. Pozdrawiam 👋
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Haldex a wymiana opon. Pomóżcie:)

Post autor: Zapp »

Koło o oryginalnym rozmiarze 225/40-18 wchodzi we wnękę bez problemu:

Obrazek

To, że u Ciebie 215/60-16 nie wchodzi, wynika pewnie z tego, że tak znacznie większa średnica powoduje, że koło opiera się we wnęce już na części wyoblonej - więc jest "podniesione".
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
ODPOWIEDZ