AFS - o co chodzi?

fist4sz3k
Posty: 68
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 23:26
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Legnica

AFS - o co chodzi?

Post autor: fist4sz3k »

Na wstępnie witam wszystkich, jestem tutaj nowy:) Od niedawna jestem w posiadaniu Skody Superb II i póki co jestem z niej bardzo zadowolony. Nurtuje mnie jednak jedna rzecz - działanie reflektorów adaptacyjnych AFS. Opiszę swój problem: samochów po uruchomieniu robi test reflektów góra, później na boki i powrót do góry, natomiast wydaje mi się, że opcja ze srętną soczewką nie do końca działa. W opcjach "Automatic lights" mam do wyboru dwie opcje "RH drive" i "LH drive". Rozumiem, że chodzi tutaj o ruch lewo lub prawo stronny i tak: przy wyborze "LH drive" soczewki podczas jazdy nie poruszają się w żadną ze stron i dodatkowo na zegarach przez 5sekund mruga kontrolka spalonej żarówki, po czym gaśnie i już więcej się nie zapala. Po wyborze "RH drive", kontrolka spalonej żarówki nie mruga i podczas jazdy lewy reflektor do prędkości 50km/h doświetla lewą stronę pobocza (prawy stoi w miejscu). Wiecie może w czym jest problem? Mam wrażenie, że nie działa mi do końca adaptacja relfektorów. Proszę o jakieś wskazówki.
Pozdrawiam
jjumbo
Posty: 538
Rejestracja: 26 mar 2011, o 03:15
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: KOL

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: jjumbo »

funkcja AFS chodzi tylko i wyłącznie wówczas , gdy światła są ustawione w pozycji AUTO
fiat cinquecento , polonez caro , citroen xsara ,skoda octavia I , fiat seicento , citroen c8 , skoda octavia II , yamaha fz6 s fazer , ford transit , skoda superb II
fist4sz3k
Posty: 68
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 23:26
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Legnica

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: fist4sz3k »

Mam włączone AUTO i objawy jak wyżej.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: rezon »

wszystko jest OK. LH to ruch lewostronny i wtedy nie działa AFS. Miganie kontrolki to prawdopodobnie sygnalizacja takiego ustawienia. Poniżej 50km/h włączonby jest tzw. tryb miejski - światła świecą szerzej - również po lewej stronie, ale niżej. Prawy reflektor doświetla pobocze w każdym trybie. Lewy tylko w tym. Po dojechaniu do poprzedzającego samochodu zobaczysz, że jak się zatrzymasz to lewy wraca do świecenia na wprost. Gdzieś czytałem w necie o trybach - miejski, autostradowy, opady, mgła itd. Przy każdym była nieco inna charakterystyka wiązki światła. miejski miał krócej ale szerzej.
znalazłem taki opis "Skoda jako pierwsza marka w obrębie Grupy Volkswagen oferuje system AFS z rozszerzonym zakresem funkcji. Przy prędkości od 15 do 50 km/h, wiązka światła zostaje rozszerzona tak, by zapewnić lepsze oświetlenie krawędzi drogi, działa także znana już z innych modeli funkcja doświetlania zakrętów Corner. Przy wyższej prędkości (powyżej 90 km/h) elektroniczny układ sterowania ustawia światła w taki sposób, by doświetlony został także lewy pas. Ponadto wiązka światła zostaje lekko uniesiona, by oświetlić dłuższy odcinek drogi. Trzeci tryb systemu AFS działa podobnie do funkcji świateł mijania – jest uruchamiany podczas jazdy z prędkością od 50 do 90 km/h. W systemie AFS wykorzystane jest również specjalne ustawienie przeznaczone do jazdy podczas deszczu, ograniczające odbijanie się światła od kropel wody.

Czytaj więcej na: http://www.autocentrum.pl/prezentacje/n ... z2Q2wDgJMg"

i jeszcze video Skody http://www.youtube.com/watch?v=DSzR_Sa7ydI
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
fist4sz3k
Posty: 68
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 23:26
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Legnica

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: fist4sz3k »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, z której jak rozumiem wynika, że w trybie "LH drive" nie ma możliwości jeszcze większego doświetlenia prawego pobocza. Wracając jeszcze do funkcji "Corner" - u mnie działa, ale włączają się halogeny tylko (soczewka stoi w miejscu). Da się to jakoś zmienić?
Pozdrawiam
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: rezon »

Na postoju stoi, ale jak jedziesz też? U mnie w czasie jazdy wyraźnie chodzą.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
fist4sz3k
Posty: 68
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 23:26
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Legnica

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: fist4sz3k »

Jeszcze to sprawdzę. Na razie z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że zapalają się wyłącznie halogeny, a soczewki stoją w miejscu.
piotrus_pan

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: piotrus_pan »

Bo soczewki ruszają się wyłącznie od jakiejś prędkości. Chyba od 20 km/h.

Więc tak: od 1 do 20km/h same halogeny, od 20 do 40 halogeny+soczewki, od 40 soczewki. W instrukcji obsługi na pewno jest to lepiej opisane.
fist4sz3k
Posty: 68
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 23:26
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Legnica

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: fist4sz3k »

Dziękuję Wam za informacje. W końcu mogłem sobie spokojnie sprawdzić jak to wszystko funkcjonuje. Rzeczywiście reflektory podążają za ruchem kierownicy. Świetny wynalazek;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: Enriquez »

E, tam świetny wynalazek - w Insignii mojej kobity światła chodzą o wiele bardziej dynamicznie niż w SII, poza tym chodzą oba a nie tylko to, w którego stronę się skręca. Generalnie Superb może się schować z ksenonami w porównaniu z Insignią, poza tym te ledy w DRL... mniam.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: Big »

Enriquez pisze:Generalnie Superb może się schować z ksenonami w porównaniu z Insignią, poza tym te ledy w DRL... mniam.
E, tam świetny wynalazek - w Insignii mojej kobity światła chodzą o wiele bardziej dynamicznie niż w SII, poza tym chodzą oba a nie tylko to, w którego stronę się skręca. Generalnie Superb może się schować z ksenonami w porównaniu z Insignią, poza tym te ledy w DRL... mniam.
Czy ja wiem. NIe powiedziałbym że Superb moze sie schować. Jeździłem Insygnią z ksenonami w nocy i jakoś specjalnej różnicy nie widzę. Faktycznie ładniej wyglądaja w Insygni dzienne - strzałki - na LED-ach. Ale zarówno w Insygni jak i w SII system AFL sprawdza sie tak samo dobrze. Zarówno w Insygni jak i w S II soczewski są skretne w pełnym zakresie prędkosci. W S II dodatkowo doświatlanie zakrętów poniżej 40 km/h realizowane za pomocą świateł przecimgielnych.
Ja tam nie widzę przewagi ksenonów Insygni nad ksenonami S II.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: Enriquez »

Może i nie widzisz, ale ja tak, bo mam oba samochody na co dzień do dyspozycji i mogę sobie porównać. AFS działa bardziej dynamicznie i światła świecą mocniej - w sumie te same palniki, ale jest lepiej. Poza tym przy AFS chodzą obie lampy a nie tylko ta po tej stronie, w którą się skręca. No i doświetlanie zakrętów jest nie przez halogen, tylko przez specjalną żarówkę w reflektorze głównym. Daje to po prostu kąt doświetlenia 90 stopni a nie jakąś protezę jak w SII.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: grzesiu26 »

Enriquez pisze:E, tam świetny wynalazek - w Insignii mojej kobity światła chodzą o wiele bardziej dynamicznie niż w SII, poza tym chodzą oba a nie tylko to, w którego stronę się skręca. Generalnie Superb może się schować z ksenonami w porównaniu z Insignią, poza tym te ledy w DRL... mniam.
Może i te światła w Insigni są nie dobre. Nie wiem, nie jeździłem - nie widziałem.
Ale nawet zakładając, że tak jest - to są one świetne chyba tylko dla kierowcy.
Mogę powiedzieć, że więcej niż połowę tras robię w nocy i Insignię już rozpoznaję z daleka.
Walą te światła po oczach niemiłosiernie. I nie może to być przypadek źle wyregulowanych świateł, bo powtarza się to nagminnie.
Moim zdaniem światło z reflektora jest zbyt rozproszone. Widać to szczególnie w deszczu.
Ale ledy jak to ledy. Fajne.
piotrus_pan

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: piotrus_pan »

W oplach od chyba 2010r jest już to poprawione. System samopoziomowania był niewłaściwy.

A co do porównania Insignia vs. Superb to chyba remis. Automat w Oplu bardzo słaby, wnętrze kilka razy lepiej wykonane niż w skodzie. Na korzyść superba ilość miejsca.

A ktoś wie jak wygląda porównanie awaryjności tych dwóch modeli?
U mnie za awaryjność skoda ma wielkiego minusa. Przy przebiegu 20km dziurawy zbiornik spryskiwaczy, 20k km rozwalony EGR ( jako zastępczy aso w Niemczech proponowało fabie sedan :D- 5 osób jadących na narty).
Najlepsze jest to co dzieje się już po gwarancji: turbo puszcza olej, pompa wody się rozszczelniła, czujniki parkowania nie działają, antena od navi popsuta, tydzień temu osłona tarczy hamulcowej się urwała, dwumasę już słychać
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: AFS - o co chodzi?

Post autor: rezon »

NIe przesadzałbym z tą jakością wykonania w Insigni. Jest ładniejsza wzorniczo, ale jakość tworzyw S2 nie ustępuje Insigni.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
ODPOWIEDZ