Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

LazyWhiteBoy
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2011, o 20:21
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Michal
Lokalizacja: Wrocław

Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: LazyWhiteBoy »

Witam wszystkich użytkowników forum,

Zauważyłem dzisiaj, że w mojej superb na jałowym biegu silnik pracuje trochę głośniej, wydając przy tym odgłosy "klekotania". Dodatkowo co jakieś 5 - 10 sekund można usłyszeć inne, nieregularne, pojedyncze stuknięcia. Po otwarciu maski dźwięk ten jest bardziej intensywny, ale trudno zdiagnozować jego źródło. W momencie, kiedy dodaję delikatnie dodaję gazu i silnik wchodzi na wyższe obroty dźwięk zanika/przestaje być słyszalny.

Inną rzeczą, którą zauważyłem podczas użytkowania auta w ostatnich miesiącach to to, że 2 - 3 razy stojąc na światłach wydawało mi się, że silnik przestaje pracować równo, obroty bez zmian, ale tak jak gdyby drgania zmieniały częstotliwość. Jeszcze wcześniej drań mi na światłach po prostu zgasł [również pracując na jałowym biegu], a w końcu to diesel więc chyba nie powinien :(

Zdaję sobie sprawę, że po przeczytaniu takiego opisu nikt nie jest wstanie zdiagnozować usterki, ale za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam użytkowników SB!

Superb z przebiegiem 180 000km; 1.9 TDI 130KM AWX; 2002 - rok produkcji;
Autem jeżdżę 2 lata. Bezpośrednio po zakupie [155 000km] został wymieniony pasek rozrządu i rolka napinacza. Olej, filtry, płyny itd na bieżąco
Pawel_ch
Posty: 24
Rejestracja: 9 lis 2010, o 07:16
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: Pawel_ch »

Na objawy i przebieg to na moje wykształcenie to dwumas mówi że ma dosyć i prosi się o wymianę.
LazyWhiteBoy
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2011, o 20:21
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Michal
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: LazyWhiteBoy »

Dzięki za szybką odpowiedź,

Odwiedziłem rano mechanika i zdiagnozował zatarte koło pasowe alternatora. Czy wg waszej wiedzy objawy, które wcześniej opisałem mogą byś spowodowane problemem z alter?
Do objawów, które zaobserwowałem dziś rano dodam, że podczas skręcania w lewo/prawo przy bardzo małych prędkościach odgłos stukotania nasila się i jest wyraźnie słyszalny.

Pawel_ch -> jak sprawdzić dwumas?
ja456
Posty: 343
Rejestracja: 21 lut 2010, o 22:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: ja456 »

Dwumas się kończy jak na na postoju na biegu jałowym czuć wstrząsy całego samochodu. Kolega mi mówił, że u niego było też słychać stuki.
frytol
Posty: 346
Rejestracja: 29 lip 2010, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Aktualnie: 267, 351
Lokalizacja: Płock/Warszawa

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: frytol »

LazyWhiteBoy, bardzo możliwe, że tak jak zdiagnozował to Twój mechanik będzie to koło pasowe alternatora, a konkretnie jego łożysko. Głośniejsza praca przy skręcaniu bierze się stąd, że pompa wspomagania napędzana jest z tego samego paska. W momencie kiedy przy niewielkiej prędkości skręcasz kierownicą pompa bardziej obciąża pasek klinowy, a co za tym idzie mocniej pracuje uszkodzone łożysko w kole pasowym alternatora.
Lukaszos

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: Lukaszos »

Jest to bardzo prawdopodopne że padła Ci rolka na alternatorze, przy skręceniu kół odgłos się nasila a po dodaniu gazu jest OK. Ja wymieniałem ją tydzień temu, objawy miałem identyczne. A to że zauważyłeś wcześniej kilka razy że auto zaczyna chodzić nierówno na wolnych obrotach to była informacja że rolka zaczyna padać. W tej rolce jest sprzęgło jednokierunkowe które się zaciera i trzeba całą rolkę wymieniać. Rolka w oryginale czyli INA + wymiana 250 zł i około 40 minut na wymianę oczywiście poza ASO.
Pozdrawiam
LazyWhiteBoy
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2011, o 20:21
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Michal
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: LazyWhiteBoy »

Witam wszystkich i serdecznie dziękuję za odpowiedzi,

Przyczyną rzeczywiście okazała się rolka sprzęgła jednokierunkowego alternatora.
Po wymianie opisany problem zniknął.

Lukaszos -> 40min + 230PLN, z tym że poza Wrocławiem.

Inna sprawa, że na biegu jałowym znów /już po wymianie rolki/ dało się wyczuć lekkie drgania. Nie jest to mocno wyczuwalne i raczej sporadyczne /dzisiaj 160km i zauważyłem to tylko raz/, ale jednak.
Czy źródłem problemu może być koło dwumasowe? Na co dzień sporo jeżdżę autem, i zastanawiam się czy ewentualna awaria może być groźna dla innych podzespołów i jak takowa wygląda, jakie są objawy?

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi
Pzdr,
LWB
Lukaszos

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: Lukaszos »

Sory ale z dwumasą Ci nie pomogę, nie miałem z tym podzespołem żadnych problemów w poprzednich autach, stąd brak doświadczenia w tej kwestii.

Pozdrawiam
Pawel_ch
Posty: 24
Rejestracja: 9 lis 2010, o 07:16
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: Pawel_ch »

Dwumas nie siądzie tak z dnia na dzień, najpierw będzie telepać autem, będziesz słyszał metaliczne odgłosy, mój znajomy kupił passata okazało się ze ma dwumas do wymiany ale jeździ już ze 2 miesiące i prócz nasilającego się trzęsienia nic innego nie występuje.
LazyWhiteBoy
Posty: 4
Rejestracja: 21 cze 2011, o 20:21
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Michal
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne dzwięki silnika [1.9 TDI 130KM AWX] na jałowym biegu

Post autor: LazyWhiteBoy »

Witam,

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za cenne informacje.
Usterka /dzięki waszej pomocy/ zdiagnozowana i naprawiona więc temat uznaję za zamknięty.

Jeśli chodzi o dwumasę, to obym nie musiał zakładać nowego wątku ;)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ