S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Awatar użytkownika
ZooM
Posty: 6
Rejestracja: 1 maja 2013, o 20:12
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: Vtech RedBOX 195km
Imię: Dominik
Lokalizacja: Bydgoszcz

S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: ZooM »

Witam koledzy. Mam nowe aku superba mam od Kwietnia. Nie zauważyłem takiego tematu wiec chcę zapytać.

1.Jaki prąd macie na akumulatorze np po 1 dniu wzwyż ?

2. Jaki macie ładowanie akumulatora po intensywnej jeździe?

Pytam ponieważ zauważyłem że przy pełnym włączeniu (nawiewy full, ogrzewanie tylnej szyby, ksenony, halogeny, długie i radio z dwoma wzmacniaczami) ładowanie mam na poziomie 13,2V a tylko przy dziennych mam 13,8-14V

A jeszcze jest śmieszna sprawa że gdy mierze prąd przymkniętym samochodzie a otwartej masce po 3-4dniach pokazuję mi prąd 12V ( i tak pokazuje na kondensatorze od wzmacniaczy który widzę przez szybę) gdzie zamknę maskę prąd skacze z 12V na 12,4V gdy zgaśnie wyświetlacz pomiędzy zegarami.

pobór prądu w stanie spoczynku mam 0,01 (alarm doga)

Dziwne zjawisko. Proszę o wypowiedz w tej sprawie ;) POZDRO !
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Enriquez »

ja wczoraj mierzyłem u siebie i wynik jest zły - 80mA poboru po zamknięciu auta i uspokojeniu się CANa - pozostaje mi wykryć winowajcę
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Sebastian_M26 »

Jeśli włączysz wszystko, alternator na nie ma mocy na "luzie", dopiero przy ponad 2000 obr. osiąga pełną wydajność. Dodatkowo kable mają za małe przekroje, następuje spadek napięcia, sprawdź napięcie na alternatorze.

A tak w ogóle o napięciu decyduje sterownik w zakresie 13,6 do 14,9V, w zależności od stopnia naładowania akumulatora, temperatury, czasu itd. itp. wg. ustalonego programu. Jest to normalne, że po długiej jeździe, w lato, napięcie będzie wynosiło 13,6V bez jakiegokolwiek obciążenia, a w zimę po starcie będzie 14,8V.

Przy nowym aku. napięcie spoczynkowe po 1 dniu to 12,4 - 12,5V, przy padającym aku. spadało do 12V.

Bardzo częsta wada współczesnych akumulatorów po 1-2 latach to szybkie somorozładowywanie, w ciągu 2 tygodni potrafi odłączony rozładować się do zera, użytkowany ciągle działa jeszcze długo.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Awatar użytkownika
pstrykacz
Posty: 202
Rejestracja: 23 mar 2013, o 22:06
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Marek
Lokalizacja: Tychy ST

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: pstrykacz »

Zamontowałem nowy akumulator po siedmiu latach używania oryginalnego - fabrycznego. Przy sprawdzaniu ładowania zwykłym woltomierzem okazuje się, że na wolnych obrotach bez obciążenia pokazuje mi max 13,8V, a przy 2000obr. i obciążeniu światłami i dmuchawą spada mi napięcie ładowania nawet do 13,5V. Czy to sugeruje uszkodzony alternator czy jakiś inny problem :|
Marek.
Wojti2
Posty: 357
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 12:49
Samochód: Superb III
Rocznik: 2021
Silnik: Inny
Aktualnie: 200 KM
Lokalizacja: Pyskowice

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Wojti2 »

Regulator napięcia powinien utrzymywać napięcie pod obciążeniem np włączone światła w zakresie 13,9 V - 14,5 V, jeżeli napięcie jest niższe to dochodzi do niedoładowania a jak wyższe to do przeładowania co w obu przypadkach jest szkodliwe dla akumulatora. Tak przynajmniej byłem szkolony przez fachowców z dawnej Centry obecnie Exide.
Skoda Superb Combi 2016 2.0 TDI 190 KM - była
Skoda Superb Liftback 2018 2.0 TDI 190 KM - była
Skoda Superb Liftback 2021 2.0 TDI 200 KM - jest
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Sebastian_M26 »

Stare szkolenie, stare zasady. Ówczesny alternator jest sterowany wg. warunków i może podawać od 0 do 15V.
Wystarczy zapoznać się z BSS czy LIN.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: rezon »

pstrykacz pisze:Zamontowałem nowy akumulator po siedmiu latach używania oryginalnego - fabrycznego. Przy sprawdzaniu ładowania zwykłym woltomierzem okazuje się, że na wolnych obrotach bez obciążenia pokazuje mi max 13,8V, a przy 2000obr. i obciążeniu światłami i dmuchawą spada mi napięcie ładowania nawet do 13,5V. Czy to sugeruje uszkodzony alternator czy jakiś inny problem :|
Nie, zwiększ obroty i wróci na wyższy poziom. 13,5V to i tak wciąż więcej niż nominalne 12V czyli ładuje akumulator. A poniżej nominalnego odetnie ładowanie.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Wojti2
Posty: 357
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 12:49
Samochód: Superb III
Rocznik: 2021
Silnik: Inny
Aktualnie: 200 KM
Lokalizacja: Pyskowice

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Wojti2 »

Sebastian_M26 pisze:Stare szkolenie, stare zasady. Ówczesny alternator jest sterowany wg. warunków i może podawać od 0 do 15V.
Wystarczy zapoznać się z BSS czy LIN.
Fakt szkolenie odbyłem w 2001 roku, więc trochę wody już upłynęło. A tak z ciekawości co to jest BSS czy LIN?
Skoda Superb Combi 2016 2.0 TDI 190 KM - była
Skoda Superb Liftback 2018 2.0 TDI 190 KM - była
Skoda Superb Liftback 2021 2.0 TDI 200 KM - jest
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Sebastian_M26 »

Protokół magistrali, stosowany w zarządzaniu alternatorem.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Picasso
Posty: 42
Rejestracja: 17 lut 2021, o 22:51
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Picasso »

Podłączenie się pod temat z pytaniem.
Mam rozgałeziacz w zapalniczke ze wskaźnikiem napięcia. Ostatnio zupełnie przypadkowo podczas trasy obserwowałem co się dzieje w instalacji i tak:
po dwóch dniach postoju auta po odpaleniu napięcie 14,6-14,8. Po przejechaniu 150 kilometrów tylko na dziennych światłach spada do 12,8 -13,1 w czasie jazdy. Włączę trochę odbiorników wskoczy na chwile na 14 by po chwili znowu spaść do 13.
Pytanie czy to normalne zjawisko?
fabek
Administrator
Posty: 1227
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: fabek »

Generalnie tak. Masz start stop?
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
Picasso
Posty: 42
Rejestracja: 17 lut 2021, o 22:51
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Paweł

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Picasso »

Tak mam Start-Stop i aku AGM.
Awatar użytkownika
krzynol
Ekspert
Posty: 422
Rejestracja: 4 gru 2019, o 07:56
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 170KM
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: krzynol »

tak jest ok, auto wyczuwa poziom napięcia i naładowania aku i jak ma dość, to odpala tryb float czyli podtrzymanie
ik26
Posty: 213
Rejestracja: 19 wrz 2013, o 11:33
Samochód: Superb II
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Lokalizacja: Małopolska

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: ik26 »

Picasso pisze: 6 paź 2021, o 17:01 Podłączenie się pod temat z pytaniem.
Mam rozgałeziacz w zapalniczke ze wskaźnikiem napięcia. Ostatnio zupełnie przypadkowo podczas trasy obserwowałem co się dzieje w instalacji i tak:
po dwóch dniach postoju auta po odpaleniu napięcie 14,6-14,8. Po przejechaniu 150 kilometrów tylko na dziennych światłach spada do 12,8 -13,1 w czasie jazdy. Włączę trochę odbiorników wskoczy na chwile na 14 by po chwili znowu spaść do 13.
Pytanie czy to normalne zjawisko?
A jakie masz napięcie aku. rano bez odpalania?
Praefectus
Posty: 6
Rejestracja: 1 lut 2022, o 10:49
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: S2 Napięcie ładowania akumulatora ?

Post autor: Praefectus »

Witajcie koledzy. Podłączę się do pytania bo nie daje mi to spokoju.
Skoda Superb II 2012 2.0 TDI CR DSG bez start stop
Nowa bateria EFB wkodowana.napiecie baterii z rana 12.6v-12.7v.
Po otworzeniu auta bateria pokazuje 12.4v.
Po włączeniu zapłonu, 11.8v - 12v.
Przy rozruchu przez sekundę widać napięcie ~9.5v - 9.8v.

Po odpaleniu bez włączonych odbiorników i świateł dostaje 14.1v

Po włączeniu świateł mamy ok 13.8v podczas jazdy.
Po włączeniu tylnego ogrzewania szyby it'd spada do 13.5v - 13.6v.

Czasami w bardzo wilgotne wieczory kiedy jest wysoka kondensacja od samego początku na starcie podaje ok 13.3v a podczas jazdy średnio 13.5v. :|

Czy tak powinien się zachowywać alternator w tym aucie? :|

Pomiary odczytuję poprzez miernik w gnieździe 12v który podaje takie samo napięcie jak na klemach oraz przed OBDeleven.

Po zgaszeniu silnika napięcie mamy 13v przez kilka sekund po czym spada na 12.8v i zostaje na 12.7v.-12.6v
ODPOWIEDZ