Czujnik ciśnienia w oponach

Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: kamracik »

Dla mnie czujniki ciśnienia to zbytek, luksus, aby nie trzeba było sobie rąk brudzić :) Generalnie i tak raz na dwa tankowania podjadę pod kompresor jak akurat jest wolny i sprawdzę ciśnienie, bezkosztowo i wiarygodnie :mrgreen:
montego
Posty: 20
Rejestracja: 28 paź 2014, o 23:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: W-wa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: montego »

Misiek Fisiek pisze:Jak działa skodzianowy to się przekonałem jak miałem gwoździa w oponie. Sam się zorientowałem, pojechałem do wulkanizacji, opona została naprawiona, nowe ustawienia zapisane i ... przejechałem jeszcze 300 km. I po tych 300 km system się obudził.
System monitorowania ciśnienia w autach z grupy VW korzysta z czujnika ABS-u. Czyli mierzy prędkość obrotową kół. I dopiero na tej podstawie wylicza ciśnienie w oponie. Aby ten system zadziałał to ciśnienie w oponie musi być mniejsze o conajmniej 0.5 bar w stsounku do zapamiętanego i z tak obniżonym ciśnieniem trzeba przejechać conajmniej kilka kilometrów (bodajże 5).
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Misiek Fisiek »

Pudło. Miałem prawie flaka jak dojechałem do wulkanizatora a system nic nie pokazał.

Raz działa, innym razem nie. Czujniki działają zawsze.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Enriquez »

nie da się ukryć, że jest mniej wiarygodny od zainstalowanych czujników w kołach - coś za coś
dodatkowo aby zadziałał musi się po takim resecie skalibrować - to znaczy trzeba trochę pojeździć z różnymi prędkościami, również odpowiednio szybko
dopóki nie będzie skalibrowany nie będzie działał w ogóle

u mnie działa bez problemu - ciśnienie normalnie mam około 2.4 i od 1,8 sygnalizował (bo akurat złapałem gwoździa - myślałem, że dopompowanie pomoże, ale po kilku dniach znowu to samo)
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
montego
Posty: 20
Rejestracja: 28 paź 2014, o 23:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: W-wa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: montego »

kamracik pisze: wiarygodnie :mrgreen:
I tu bym polemizował. Jak kiedyś jeździłem ciągle na ten sam Orlen to poznałem pracowników i oni też mnie już kojarzyli. Jak któregoś razu musiałem sprawdzić ciśnienie w kole, bo wizualnie wydawało się małe, to podjechałem na ten Orlen i sprawdziłem ciśnienie. Jakie było moje zdziwieni jak kompresor pokazał 2.5 bar a ja zawsze pompowałem 2.4. Poszedłem się spytać na stację czy ten pistolet nie jest uszkodzony. Pan, jako że mnie kojarzył, to się uśmiechnął i spod lady wyciągnął pistolet do pompowania i powiedział abym teraz dobrze napompował koła.
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Misiek Fisiek »

To jeszcze pół biedy ;) Ktoś opisywał na forum jak napompował na stacji wszystkie kółka na tą samą wartość (np. 2.3 Bara) a potem zmierzył wiarygodnym sprzętem ile rzeczywiście miał ciśnienia i różnica między kołami wyszła jakaś abstrakcyjna, rzędu 1 bara. Trzeba kupić manometr i tyle. Kosztuje grosze.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: kamracik »

Czynnika ludzkiego i awarii nigdy się nie wykluczy w 100%, można jedynie próbować :)
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Camillinhio »

Mej pisze:Raczej coś się faktycznie zmieniło z ciśnieniami po tych 1500 km, a nie jak piszesz.
Od momentu "alarmu" przejechałem już 2500 km i nie zauważyłem żadnych zmian w zachowaniu auta, także obstawiam "leniwy" czujnik :). Niemniej nikomu nie życzę, żeby mu się uruchamiał (zwłaszcza jeśli się nie myli).
Obrazek
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Mej »

Camillinhio pisze:
Mej pisze:Raczej coś się faktycznie zmieniło z ciśnieniami po tych 1500 km, a nie jak piszesz.
Od momentu "alarmu" przejechałem już 2500 km i nie zauważyłem żadnych zmian w zachowaniu auta, także obstawiam "leniwy" czujnik :). Niemniej nikomu nie życzę, żeby mu się uruchamiał (zwłaszcza jeśli się nie myli).
Po prostu któreś koło jest w granicy adaptacji i dlatego alarm pojawił się sporadycznie. Nie jest tak, że sterownik raz uznaje a raz nie uznaje "przekroczenia" tej granicy, ale mniejsza z tym.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Camillinhio »

Informował raz. Jakby był na granicy, to jest szansa na częstsze pikanie. Podjadę jutro sprawdzić ciśnienia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Mej »

Camillinhio pisze:Informował raz. Jakby był na granicy, to jest szansa na częstsze pikanie.
Widać dopuszczalna różnica została przekroczona tylko jeden raz. Nic nadzwyczajnego.
Camillinhio pisze: Podjadę jutro sprawdzić ciśnienia.
Prócz kontroli ciśnienia zresetuj TPMS. W przeciwnym razie, pomimo prawidłowego ciśnienia, "pikanie" może się powtórzyć i będzie mylące.
Pozdrawiam.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: sko89 »

Macie problemy z TPM bo kalibrujecie system statycznie a nie dynamicznie. U mnie działa doskonale. Po zmianieopon wywalił ostrzeżenie po przejechaniu 1-2 km od wulkanizatora.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: rezon »

cieszmy się TPMS'em. Cyrki z czujnikami przy wymianie opon to średnia przyjemność. nie mówiąc już o współpracy z kompem pokładowym więcej niż jednego kompletu czujników czy rzeźbieniu nieszczęśników za dodatkowe czujniki do drugiego kompletu kół
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: Camillinhio »

Byłem sprawdzić ciśnienia w oponach. Wszędzie równo. Dla pewności ustawiłem raz jeszcze TPM (w ruchu). Kupiłem też manometr, więc przez najbliższe tygodnie będę sprawdzał opony co chwilę :)
Obrazek
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Czujnik ciśnienia w oponach

Post autor: szms »

Ja mam manię, sprawdzam raz w tygodniu. :D
ODPOWIEDZ