Turbina (ciśnienie doładowania wartość przekroczona )

Dyziek
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2011, o 12:19
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Polska

Turbina (ciśnienie doładowania wartość przekroczona )

Post autor: Dyziek »

Witam podczas jazdy zauważyłem że po przekroczeniu 3000 obrotów odłącza mi się turbina.
Po zgaszeniu silnika i odpaleniu go ponownie turbina chodzi normalnie ale też do 3000 obrotów.
Mechanicy twierdzą że wystarczy tylko przeczyścić turbinę gdyż są tam łopatki o zmiennej geometrii i mogą być zapieczone
czy wyczyszczenie turbiny zlikwiduje ten problem czy też mogą być inne przyczyny występowania tej usterki ?
Lukaszos

Re: Turbina (ciśnienie doładowania wartość przekroczona )

Post autor: Lukaszos »

Może tak być że zacina się geometria, trzeba będzie ją wyjąć rozkręcić i czyścić, bo poruszanie samą sztangą może przynieść tylko chwilową porawę. Sprawdź też wężyki czy nie mają jakichś nieszczelności.

http://www.youtube.com/watch?v=7v94DGI2h7I" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
eX
Posty: 823
Rejestracja: 21 lut 2010, o 08:34
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 192
Lokalizacja: GD

Re: Turbina (ciśnienie doładowania wartość przekroczona )

Post autor: eX »

znajdz sobie dlugi odcinek, i wciskaj gaz na 2s i pusc na 2s (gaz pusc gaz pusc gaz pusc gaz pusc..), przejedz tak dluzsza chwile i zobacz czy sie cos zmienilo, jezeli tak to turbo faktycznie do czyszczenia.
2.0TDi, CBBB, CR170KM, 4x4
Obrazek
Awatar użytkownika
Iron
Posty: 277
Rejestracja: 5 maja 2010, o 11:46
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: WA (SK)
Kontakt:

Re: Turbina (ciśnienie doładowania wartość przekroczona )

Post autor: Iron »

Dyziek pisze:Witam podczas jazdy zauważyłem że po przekroczeniu 3000 obrotów odłącza mi się turbina.
Po zgaszeniu silnika i odpaleniu go ponownie turbina chodzi normalnie ale też do 3000 obrotów.
Mechanicy twierdzą że wystarczy tylko przeczyścić turbinę gdyż są tam łopatki o zmiennej geometrii i mogą być zapieczone
czy wyczyszczenie turbiny zlikwiduje ten problem czy też mogą być inne przyczyny występowania tej usterki ?
Klasyczny notlauf
Przyczyny jakie znam:
1. Łopatki turbo zapieczone - to co pisali koledzy wcześniej
2. Puszka sterowania turbo uszkodzona tzw. gruszka - ja to miałem dwa razy.
Obrazek

Obecnie:
Superb III L&K 2.0 TSI 280KM 4x4 DSG
Fabia III 1.0 TSI DGS Style
Kymco AK550
Awatar użytkownika
maclan
Posty: 76
Rejestracja: 18 paź 2010, o 13:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Maciek
Lokalizacja: Rumia

Re: Turbina (ciśnienie doładowania wartość przekroczona )

Post autor: maclan »

Jednym słowem PSJ :) . Aby temu zapobiec jak już motor odpowiednio nagrzany zawsze muszę dobrze przepałować maszynę, bez tego to bym chory chyba był. A tak to sobie zawsze poczuję koniki i łopatki turbiny ruszą się.

A wracając do tematu i pytania, najczęściej są to zapieczone łopatki, ale może to być też sterownie trzaśnięte, wężyki od sterowania przetarte, N75 - zawór elektromagnetyczny ograniczenia ciśnienia doładowania walnięty.
grzegorz
Posty: 36
Rejestracja: 15 lis 2010, o 18:19
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AVB (100KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Turbina (ciśnienie doładowania wartość przekroczona )

Post autor: grzegorz »

Witam
u siebie zauważyłem podobny problem tyko że mi powiedziano żebym sprawdził zawór N75 i wszystkie przewody podciśnienia czy nie są pęknięte lub przetarte a dopiero potem zabierał się za TURBO. Problemu jeszcze nie rozwiązałem czekam na lepszą pogodę :) więc jeśli uda się tobie go rozwiązać wcześniej to daj znać co było;)
ODPOWIEDZ