Czyszczenie lamp xenon

fist4sz3k
Posty: 68
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 23:26
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Legnica

Czyszczenie lamp xenon

Post autor: fist4sz3k »

Witam serdecznie,
przeszukałem forum, ale nic nie znalazłem. Chcę wyczyścić lampy od środka, a właściwie soczewki, gdyż zaszły już co nieco mgłą. Powiedzmy, że wiem jak zdemontować reflektory. Teraz chodzi mi o samą lampę. Jaki jest dostęp do soczewki? Próbował już ktoś takich zabiegów? A może możecie polecić jakiś zakład na terenie Dolnego Śląska, specjalizujący się w czyszczeniu?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: Enriquez »

Ja czyściłem soczewki w SII i w Passacie. Oczywiście najwygodniej zdemontować lampy. Nie mniej jednak wewnętrzną powierzchnię soczewki da się w przypadku SII wyczyścić bez zdejmowania lampy. Potrzebny będzie spirytus, drut 2,5mm2 i coś miękkiego. Robisz z tego wycior, wyjmujesz palnik i czyścisz. Ostrożnie, uważając na przysłonę - choć ona w zasadzie jest pancerna. Ważne, żeby tam nic nie zostało. W ten sam sposób czyścisz odbłyśnik - odpowiednio doginasz drut. Niestety zewnętrzna strona soczewki i dokładne oczyszczenie odbłyśnika to już tylko rozklejenie lampy.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
fist4sz3k
Posty: 68
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 23:26
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Paweł
Lokalizacja: Legnica

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: fist4sz3k »

Dzięki za informację. Rozumiem, że nie da się zdemontować samego mechanizmu z soczewką i pozostaje tylko rozklejanie? Pamiętam jak jeszcze w Fabii czyściłem soczewkę i odbłyśnik. Wystarczyło odkręcić 4 śrubki i całą soczewka wraz z odbłyśnikiem była już na dłoni.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
neck99
Posty: 1442
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 10:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: neck99 »

Chcesz potestowac na oryginalnej lampie do s2 mam taka nowa za dobry trunek. Szczegoly w dziale sprzedam
Superb Kombi 2.0 TDI 170KM CR My2012 (Platinium+) Brąz magnetic - Z D J Ę C I A

Obrazek
tomaszszszsz
Posty: 24
Rejestracja: 9 sie 2016, o 10:47
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: wrocek

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: tomaszszszsz »

Temat slabych xenonow przerobilem dosc gruntownie.
Od zakupu (auto z 2008) soczewka byla z zewnatrz normalnie mega szara. W nocy strach jechac. Przeciwmgielne dawaly go wiecej niz xenon! Ba, golf 3 mial wiecej swiatla przed soba (bez kitu). Auta za mna sprawialy, ze rzucalem cien przed siebie :D

IMHO problem jest nie tyle, ze soczewka jest brudna (chociaz na pewno to tez przeszkadza swiatlu), ale sprawdzilbym odblysnik. Zeby swiecilo jak fabryka dala (czyli okolice 3000lumenow), odblysnik musi sie lsnic jak psu jaja. Inaczej lumeny spadaja w dol... dla porownania, ja mialem 600lumenow xD Dowolne auto z halogenem zapodaje 1500lumenow, takze tego..

Ogolnie tak:
- we wroclawiu nikoog nie znajdziesz. dzwonilem do "Dr Xenon" ale Pan sie poddal jak uslyszal, ze reflektor ma AFS (nie odbieral wiecej telefonow)
- jest firma Vacmet Sp. z o.o. zajmujaca sie metalizacja prozniowa, wiec i regenracja odblysnikow. bylem, rozmawialem - chetnie zmetalizuja Ci wszystko co im dasz w specjalnej maszynce ktora mi pan pokazal, JESLI zdemontujesz se odblysnik i im go dasz - erog: rozkliesz reflektory.

Pojechalem zatem do Poznania, spedzilem tam 1 noc w hostelu, wyblagalem Pana z xenon-serwis F.H.U. Rafał Matuszczak zeby nie robil tego 5 dni (jak zazwyczaj to trwa) tylko 2 i sie udalo. W koncu swiatlosc za 500zl!!!!! Zostaly wymienione soczewki razem z oblysnikami. Reflektory daja teraz jakies 1800lumenow na droge. Jest to duuuzo wiecej niz bylo i niz moze mi zaoferowac halogen wiec sie ciesze.

Ogolnie soczewki tez nie sa jakies nowe i najnowsze auta swieca mocniej, ale jest naprawde extra.

Co do czysczenia:
- na jakims amerykanskim forum gosciu zrobil video tutorial gdzie rozklejal refeltkory itd. ogolnie tak: 300 stopni pierrnik nastaw na max 3 minuty. rozpuszcza sie klej butylowy i nozykiem objezdzasz. wazne: reflektor nie moze dotykac blachy piekarnika xD
- sklejasz smarujaca ciemnym silikonem. ja mam to teraz tak u seibie zrobione, jezdze z pol roku, deszcz, brud itd. i nic, wszystko szczelne.
Foton

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: Foton »

Zmien ksywe na ksenon albo cos w stylu mojej:)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: Enriquez »

Te odbłyśniki w S2 są metalowe, polerowane, więc najpierw spróbowałbym sam to wyczyścić jakimś wacikiem na drucie i do tego soczewkę. Dostęp jest może i kłopotliwy, ale na pewno nie niemożliwy. Co innego jak odbłyśnik jest uszkodzony, to faktycznie rozbiórka albo zakup nowych lamp. Osobiście raczej bym kupił nowe - w sensie używane. A to, że jest AFS, to co to szanownemu Panu zmienia? Przecież konstrukcja jest taka sama jak zwykłej lampy.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
tomaszszszsz
Posty: 24
Rejestracja: 9 sie 2016, o 10:47
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: wrocek

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: tomaszszszsz »

No wlasnie nie wiem :) Wg mnie nie chcialo mu sie robic...

Zeby uswiadomic o jakiej skali problemu mowimy, przed wymiana odblysnikow tak to wygladalo:
Obrazek

Obrazek

soczewka:
Obrazek
Obrazek

Po wymianie:
Obrazek

Obrazek

soczewka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: into »

Czy ktos montowal inne soczewki do s2 ?
I'm the man on the silver mountain
haesbe
Posty: 125
Rejestracja: 3 wrz 2018, o 21:26
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Gdańsk (Południe)

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: haesbe »

Efekt na pierwszy rzut oka piorunujacy, to co wzbudza moje pytanie to podłoże.
Jasny piach i asfalt inaczej pokaze snop światła jak trawiaste podloze i czarny asfalt.
Zwłaszcza że na płocie widać ładna kreche A na ziemi nic..
Szkoda że nie zrobiłeś w dwóch tych samych miejscach.
Moje Xenony mają 4 lata i świeca ładnie Ale ciekaw jestem jak odnośniki wyglądają.. może też się kwalifikują do regeneracji..

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: into »

Ja mam odblysnik na pewno do regeneracji. W s2 byly soczewki hella pewnie te classic. Ktos sie orientuje czy p&p pasuje hella z lancera ? Japonczyki zawsze dobrze swieca bo maja rewelacyjna optyke w lampie i chcialbym ten sam efekt uzyskac.
I'm the man on the silver mountain
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1815
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: marioti »

a nie taniej po prostu zregenerować. Przy lampach AFS w Touaregu ludzie polecali mi firmę tmcmc spod Poznania. Jak w zeszłym roku pytałem u nich o regenerację to powiedzieli 180zł od sztuki + przesyłka do nich
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: into »

Swiatla w Skodach nie swieca rewelacyjnie, dlatego po regeneracji nadal bedzie "tak o". Jesli bylaby mozliwosc wymiany soczewki na lepsza to chetnie bym to zrobil. Sprawdz na drodze jak swieca ksenony w japonczykach :)
I'm the man on the silver mountain
apm16
Posty: 337
Rejestracja: 18 gru 2011, o 15:45
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Aktualnie: 175/310
Imię: Andrzej
Lokalizacja: WWL

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: apm16 »

witaj
już raz opisywałem mój sposób na oczyszczenie soczewki.
z klamotów kobitki dobrałem taki pędzelek/ od makijażu/ z włosem o długości około 35 mmm średnica rękojeści taka aby weszła w otwór po zdemontowanym palniku.
Pędzelek ubierałem w taki "kondonik" z czystego płótna lub pieluszki zamoczony w alkoholu /spiryt/ wsuwamy do reflektora dociskamy do soczewki pędzelek się rozkłada i takim wyciorem ruchem obrotowym myjemy soczewkę .
Czynność powtarzamy następnie polerujemy na sucho czystą szmatką nanizaną na ten pedzel.
U mnie była duża poprawa .
wszystko max 30-40 min roboty .
powodzenia
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Czyszczenie lamp xenon

Post autor: into »

Mnie interesuje czy jest mozliwosc wymiany soczewki na taka

https://hidretrofit.pl/sklep/hella-evox-r-2-0-bi-xenon/

Fajna linia odciecia. Z pewnoscia daje lepsze swiatlo od tych co sa w s2 montowane
I'm the man on the silver mountain
ODPOWIEDZ