webasto - nie startuje nawiew (climatronic)

shapeshifter
Posty: 80
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 21:12
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Olsztyn

webasto - nie startuje nawiew (climatronic)

Post autor: shapeshifter »

Czy możecie mi pomóc w zlokalizowaniu miejsca instalacji przekaźnika ogrzewania dodatkowego zabezpieczonego bezpiecznikiem nr 40
(Wentylator klimatyzacji, przekaźnik ogrzewania dodatkowego)?
Wyjeżdżałem na kilka miesięcy , samochód był garażowany i w wyniku tego przestał mi działać nawiew po uruchomieniu webasto. Sam piec działa prawidłowo przez cały cykl. Niestety nie startują wentylatory w kabinie. Skan vcds-em nie wykazuje żadnych błędów. Co ciekawe wentylatory co pewien czas (raz na kilka włączeń webasto) ruszają i pracują prawidłowo.
Podejrzewam, że problem leży we wspomnianym przekaźniku. Przeglądałem etkę online ale nie udało mi się znaleźć jego lokalizacji.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2018, o 12:27 przez shapeshifter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13577
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: lokalizacja przekaźnika ogrzewania dodatkowego ???

Post autor: Enriquez »

Przekaźniki masz na listwie pod bordnetzem. Organoleptycznie - nad pedałem sprzęgła mniej więcej.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: lokalizacja przekaźnika ogrzewania dodatkowego ???

Post autor: jarkow »

Masz climatik? Bo przy climatroniku dmuchawa nie jest sterowana przekaźnikiem, tylko sterownikiem dmuchawy, a sterownik dmuchawy zasilany jest bezpiecznikiem C22. Dmuchawa kabiny przy włączonym webasto włącza się po osiągnięciu przez podgrzewaną ciecz odpowiedniej temperatury. I myślę że tu jest problem. Rozumiem że przy włączonym zapłonie dmuchawa pracuje? Jeżeli jednak masz climatik to przekaźnik dmuchawy znajduje się w skrzynce bezpieczników "B" nad BCM pod poz. 1, a przekaźnik webasto znajduje się obok, pod poz.2.
shapeshifter
Posty: 80
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 21:12
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Olsztyn

Re: lokalizacja przekaźnika ogrzewania dodatkowego ???

Post autor: shapeshifter »

jarkow pisze:Masz climatik? Bo przy climatroniku dmuchawa nie jest sterowana przekaźnikiem, tylko sterownikiem dmuchawy, a sterownik dmuchawy zasilany jest bezpiecznikiem C22. Dmuchawa kabiny przy włączonym webasto włącza się po osiągnięciu przez podgrzewaną ciecz odpowiedniej temperatury. I myślę że tu jest problem. Rozumiem że przy włączonym zapłonie dmuchawa pracuje? Jeżeli jednak masz climatik to przekaźnik dmuchawy znajduje się w skrzynce bezpieczników "B" nad BCM pod poz. 1, a przekaźnik webasto znajduje się obok, pod poz.2.
Tak mam climatronica. Przy włączonym zapłonie wszystko jest ok.
Masz rację, to faktycznie nie jest związane ze sterowaniem bezpośrednim dmuchawami. W trybie przewietrzania wentylatory startują zawsze bez problemu od razu. Gdy płyn chłodzący jest podgrzany w pracy ogrzewania (nawiewów) też jest wszystko ok. Pomiary temperatur z czujników też są ok. Muszę podłączyć vcdsa przy zimnym silniku i zobaczyć jak to wszystko wygląda krok po kroku.
Jak wygląda cykl grzania w szczegółach.
Na pewno gdy przychodzę do samochodu po ok 30 minutach pracy webasta, wentylatory nie pracują, ale piec normalnie pracuje.
W tym momencie temperatura płynu na wskaźniku dochodzi do ok 90 stopni , po uruchomieniu zapłonu wentylatory ruszają samochód nagrzewa się bardzo szybko (wiadomo - piec działa). Temperatura na wskaźniku po uruchomieniu silnika spada i po chwili szybko rośnie do normalnej .

Dzięki za odpowiedź na temat przekaźniów. :)
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: lokalizacja przekaźnika ogrzewania dodatkowego ???

Post autor: jarkow »

Po 30 minutach to normalne że wentylator już nie pracuje. Po osiągnięciu we wnętrzu samochodu zadanej temperatury sterownik webasto wyłącza nadmuch do wnętrza i dogrzewa dalej sam silnik. Sprawdź pracę wentylatora po ok. 10-15 minutach a później przyjdź do samochodu po 30 - wentylatory przestaną pracować.
shapeshifter
Posty: 80
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 21:12
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Olsztyn

Re: lokalizacja przekaźnika ogrzewania dodatkowego ???

Post autor: shapeshifter »

Nawiew po prostu się nie włącza wcale, do momentu gdy włożę kluczyk do stacyjki. Po uruchomieniu zapłonu i wyjęciu kluczyka uruchamiam webasto z pilota , czy przycisku i nawiew startuje normalnie.
Nie miałem jeszcze czasu by prześledzić na vcdsie cały cykl, ale wiem ,że po prostu wentylator nie startuje. Stojąc przy samochodzie słychać ,że piec pracuje po starcie normalnie. Wentylator zwiększa obroty , węże się nagrzewają. Piec pracuje i nie wyłącza się przedwcześnie.
Jedyne co zauważyłem i na razie mogę stosować jako obejście problemu , to pozostawienie climatronica z włączonym maksymalnym nawiewem szyby. W tym przypadku nawiew startuje, z obrotami "na trzech ledach".
shapeshifter
Posty: 80
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 21:12
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Olsztyn

Re: webasto - nie startuje nawiew (climatronic)

Post autor: shapeshifter »

Przyczyną moich problemow jest chyba termostat. Wgląda na to, że się zacina (zaciął) i silnik chodzi na tzw "dużym obiegu".
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: webasto - nie startuje nawiew (climatronic)

Post autor: jarkow »

Chyba nie do końca. webasto grzeje płyn i pompka pcha go do nagrzewnicy, wracając z nagrzewnicy wraca do bloku silnika. Po 30 min. pracy webasto mam temp. silnika pokazywaną na zegarach w okolicach 70 stopni. Sprawdziłbym najpierw czujnik temperatury cieczy. Oczywiście nie twierdzę że masz dobry termostat.
ODPOWIEDZ