klimatyzacja - Superb 2.5

pepro
Posty: 4
Rejestracja: 3 lip 2012, o 14:49
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Michal
Lokalizacja: Gdansk

klimatyzacja - Superb 2.5

Post autor: pepro »

Problem z klimą.
Mianowicie, czasem działa a czasem nie.
Odpala się podczas jazdy, czasem po 10 min., czasem po dłuższym czasie a czasami w ogóle.

Sprawdzałem dziś tak:
czynnik chłodzący jest
bezpiecznik jest (sprawny i napięcie do niego dochodzi)
dalej niestety nic więcej nie sprawdziłem bo nie bardzo wiem co i jak.
Aha, wentylator się nie kręci (wbiłem dwie igiełki w przewody i sprawdziłem - napięcia brak!)

W jednym z tematów na tym forum przeczytałem coś o czujniku, że jest przed chłodnicą i czasem wystarczy nim poruszać, ale jak on nie działa to na panelu sterowania są dwie kreseczki (- -) zamiast temperatury zewnętrznej. U mnie temperaturę zewnętrzną pokazuje prawidłowo.

Czy macie jakiś pomysł co sprawdzić i gdzie? Dodam, że aktualnie jestem za granicą i ewentualna wizyta w warsztacie może pociągnąć mi ostro z portfela (a to pieniądze na wypoczynek przeznaczone). Upał straszny i chciałbym w miarę możliwości sprawdzić wszystko sam.

Dzięki wszystkim, którzy podpowiedzą mi co i jak mogę zrobić.
Qba30
Posty: 101
Rejestracja: 17 paź 2011, o 21:58
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Katowice

Re: klimatyzacja - Superb 2.5

Post autor: Qba30 »

Dwa lata temu przerabiałem podobny problem. Klima pracowała jak chciała, wentylator też się nie kręcił- ASO oczywiście mówiło, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Po wymianie wentylatora problem znikł, z tym że napięcie do niego dochodziło...
pepro
Posty: 4
Rejestracja: 3 lip 2012, o 14:49
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Michal
Lokalizacja: Gdansk

Re: klimatyzacja - Superb 2.5

Post autor: pepro »

Jak zasilanie w kabelkach jest to znaczy, ze się układ włącza, jak klima wyłączona to wentylator nie ma potrzeby się kręcić, więc u mnie z jakiegoś powodu się nie włącza.
A ten czujnik przy chłodnicy to po co on jest? Jakie jest jego zadanie w całym układzie?
Gieno100
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, o 19:19
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Poznań

Re: klimatyzacja - Superb 2.5

Post autor: Gieno100 »

Ja w Superbie I miałem tak że jak klima chodziła to nie ważne czy silnik był ciepły czy nie wentylator zawsze pracował, a jak klimę wyłączyłem to wyłączał się wentylator. Znowu w innym aucie klima nie chciała pracować bo nawalił czujnik ciśnienia czynnika (presostat). Powinno się to dać sprawdzić podpinając się do kompa.
pepro
Posty: 4
Rejestracja: 3 lip 2012, o 14:49
Samochód: Superb I
Silnik: 2.5TDI V6 BDG (163KM)
Imię: Michal
Lokalizacja: Gdansk

Re: klimatyzacja - Superb 2.5

Post autor: pepro »

Gieno100 pisze:Ja w Superbie I miałem tak że jak klima chodziła to nie ważne czy silnik był ciepły czy nie wentylator zawsze pracował, a jak klimę wyłączyłem to wyłączał się wentylator.
Bo tak jest czyli zdrowy obiaw.

Gieno100 pisze:Powinno się to dać sprawdzić podpinając się do kompa.
Tak też zrobiłem, diagnoza jest taka, że gdzieś zanika prąd, prawdopodobna przyczyna na na jakimś łączeniu instalacji elektrycznej jest "luz" lub gdzieś się kabelek przełamał. Będzie elektryk szukał.
Awatar użytkownika
damian1975
Posty: 30
Rejestracja: 13 lut 2012, o 11:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Lokalizacja: Podaj lokalizację

Re: klimatyzacja - Superb 2.5

Post autor: damian1975 »

Właśnie dzisiaj wymieniłem wentylator(ten mniejszy)bo też były problemy z klimą,szczególnie podczas stania w korkach,wymiana i problem zniknął jak ręką odjął :mrgreen:
Historia:kaszlak,fiat125p(kredens)kolejny kaszlak,tico,skoda octavia1,9TDI 90KM,aktualnie skoda superb 1,9TDI 130 KM 2003r.
ODPOWIEDZ