Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2010r

Awatar użytkownika
Radek5252
Posty: 24
Rejestracja: 1 sie 2014, o 20:00
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Kraśnik

Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2010r

Post autor: Radek5252 »

Witam. Czy da się wyjąć EGR do czyszczenia bez zdejmowania kolektora ssącego w Superbie 2.0 TDI z 2010r, 170KM, silnik CBBB?
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: Mej »

Jeżeli jest to silnik I generacji, to poniższy tekst nie jest dedykowany dla Ciebie.

Jeśli II generacja, to zawór EGR znajduje się pod drugiej stronie ("z tyłu") silnika niż kolektor ssący.

Ten stan rzeczy generuje jednak inne, IMO większe problemy, ponieważ zawór EGR jest bardzo skutecznie osłonięty kolektorem wydechowym (wraz z turbiną), o DPF już "nie mówiąc".
W samochodach z napędem 4x4 poważnym utrudnieniem jest przekładnia kątowa, której teoretycznie nie trzeba ruszać ale są sytuacje, w których jednak byłoby wygodniej też i ją wybudować 8-) (ale to już zasiewanie defetyzmu).
No i jeszcze ta prawa półośka ... :P .

Chyba, ze Ty wcale nie dopytujesz o EGR, tylko o przepustnicę przykręconą bezpośrednio do kolektora ssącego ?? W tym układzie wystarczyłoby poluzować dwie obejmy, wykręcić 4 (3 + 1) śrubę oraz odpiąć wtyczkę (razem jakieś 15 minut roboty).

A w ogóle można wiedzieć co Cię popycha do czyszczenia EGR ??
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
przem00
Posty: 628
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 15:15
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: KWI

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: przem00 »

Czyszczenie Egr u mnie nic nie dało. Trzeba było wymieniać

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Radek5252
Posty: 24
Rejestracja: 1 sie 2014, o 20:00
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: Radek5252 »

U mnie egr jest z przodu silnika przykręcony do plastikowego kolektora ssącego na (chyba ) 3 śruby. 2 widać a ta trzecia jest gdzieś od spodu i nie ma do niej dostępu na pierwszy rzut oka. Nie chcę wszystkiego rozpinać i po rozebraniu dowiedzieć się, że jednak nie da się go odkręcić i trzeba zdjąć kolektor ssący. Przyglądałem się na kolektor niby przykręcony jest od góry, nic prostszego ale nad śrubami z tyłu kolektora jest szyna CR. Więc aby go wyjąć pewnie trzeba wszystko porozkręcać. Więc pytam, bo może ktoś wyjmował jednak EGR bez ściągania kolektora.
Wyświetla mi się jakiś błąd(kontrolka pomarańczowy silnik) komputer nie wyświetla żadnych komunikatów o serwisie, nie ma żadnej odczuwalnej różnicy podczas jazdy. Byłem u elektryka sprawdził błędy (był jakiś komunikat o recyrkulacji spalin) twierdzi, że trzeba wyczyścić lub wymienić egr. Wykasował błędy ale po przejechaniu około 20 km ponownie świeci się kontrolka. EGR już się "poci" potocznie mówiąc :)
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: Mej »

Radek5252 pisze:U mnie egr jest z przodu silnika przykręcony do plastikowego kolektora ssącego
W takim razie nie jest źle (I generacja). Wyjmiesz EGR'a bez odkręcania kolektora.

[+]
Sprawdziłem. CBBB zawsze jest I generacji, więc całkiem niepotrzebnie narobiłem zbędnego szumu w poprzednim poście.
Sorry.
Pozdrawiam.
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: jarkow »

Dasz radę bez wyjmowania kolektora. (swoją drogą nie wszystkie śruby trzymające kolektor widać). Wykręć razem z przepustnicą, tak jest łatwiej. Na stole, prócz czyszczenia wnętrza EGR odkręć plastikową klapkę, pod spodem jest elektronika i koła zębate, sprawdź czy nie ma tam oleju, jeżeli jest, to uszczelnienie ośki poszło i czyszczenie niewiele da.
Awatar użytkownika
Radek5252
Posty: 24
Rejestracja: 1 sie 2014, o 20:00
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Radek
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: Radek5252 »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. W dniu dzisiejszym zacząłem rozbierać EGR i nie uwierzycie co się okazało. Pod uszczelką między egrem a rurką z chłodnicy spalin znalazłem małą blaszkę. Okazało się, że mechanik, który szukał awarii turbo zaślepił mi egr i sobie zapomniał o tym. Więc przykręciłem rurkę i nawet nie zdążyłem dojechać na komputer a błąd sam się skasował po jakiś 5 km. Teraz jest ok :)
kedarnok
Posty: 24
Rejestracja: 9 paź 2014, o 11:18
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Aktualnie: 180KM 400NM
Imię: Konrad
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: kedarnok »

Czy EGR w silniku CFFB jest tak samo umiejscowiony jak w CBBB czy niestety już z tyłu i nie dostanę się do niego aby go wyczyścić?
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: jarkow »

Niestety, z tyłu razem z chłodnicą recyrkulacji spalin. Można ją wymontować, ale jest dużo więcej roboty niż w CBBB. Dlaczego uważasz że musisz go wyczyścić? SA jakieś błędy?
kedarnok
Posty: 24
Rejestracja: 9 paź 2014, o 11:18
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Aktualnie: 180KM 400NM
Imię: Konrad
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: kedarnok »

Tak p0403. Podczas jazdy zaczęła mrugać kontfolka świec i ubyło mocy. Po włączeniu i wyłączeniu silnika problem zniknął po czym pojawił się ponownie po przejechaniu ok 5km jazdy w korkach po mieście. Zapalił się również konttolka check engine. Ponowne wyłączenie i włączenie przywróciło moc ale kontrolka check engine została. W ASO u Zimnego zdiagnozowali EGR z chłodnicą do wymiany, koszt ok 2700 z wymianą. Skasowali błędy a był to błąd sporadyczny, wystąpił 2 razy. Wieczorem ponownie check engine. Kontrolka sama przestała świecić dzisiaj podczas powrotu z pracy. Czy niewymienienie tego ustrojstwa może spowodować jakieś uszkodzenia dodatkowe? Jaki kabel kupić coby 100 w ASO za każde podłączenie nie wydawać?
Awatar użytkownika
zlaskovik
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2010, o 13:42
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: zlaskovik »

Mam dokładnie takie same objawy. Znajomy mechanik skasował mi błąd, kazał pojeździć i zobaczyć co się będzie działo. Niestety problem pojawia się juz teraz dosyć systematycznie wiec szukam czasu żeby sie umówić na wymianę egr. Mi powiedział około 1400 zł.
jarkow
Posty: 469
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Jarek
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: jarkow »

zlaskovik - masz CBBB, tam zawór EGR jest bez chłodnicy spalin i kosztuje połowę tej kwoty. W ASO ok. 1000 przed rabatami.
Awatar użytkownika
elmi_k
Posty: 2548
Rejestracja: 9 sty 2014, o 20:06
Samochód: Toyota Hilux
Silnik: 3.0 D-4D (171KM)

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: elmi_k »

X
panki888
Posty: 560
Rejestracja: 31 sty 2015, o 09:47
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Dawid
Lokalizacja: Włocławek

Re: Czy da się wyjąć EGR bez zdejmowania kolektora 2.0 TDI 2

Post autor: panki888 »

Witam

Poda ktoś jaki to ma być dokładnie EGR do CFGB.
Chcę kupić poza aso ale jest trochę innych wersji i
nie wiem dokładnie który.
ODPOWIEDZ