uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Casa
Posty: 108
Rejestracja: 25 cze 2011, o 22:11
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów

uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: Casa »

Witam, mam taki problemik i temat do dyskusji, zdarzylo mi sie dwa razy nie wychamowac do zera przed progiem zwalniajacy (te hopki z kostki ukladane) i przeleciec przez nie z predkoscia z ~20km/h moglo byc. Przy przyspieszonym zaliczeniu progu zwalniajácym z tego co pamiétam to dal sie uslyszec odglos "uderzenia".

Jezdzac po miescie nie zauwazylem zadnej roznicy, natomiast przy wyjechaniu na trase i przy predkosciach juz 100-120 km/h i minimalnych nierownosci na drodze strasznie nim rzuca oraz podrzuca, wogole nie kleil sie do jezdni. Strach przekraczac owe predkosci.

Moje pytanko, co Waszym zdaniem moglo sie sypnac i czy majac nowa superb na gwarancji, ew. prace serwisowe sa w takim przypadku wykonywane na poczet gwarancji czy jednak z wlasnej kieszeni trzeba pokrywac (bo wplyw mial uzytkownik, a nie wady eksploatacyjno- fabryczne), w przypadku drugiej opcji (2miesieczne auto) raczej wymyslenie czegokolwiek "ze samo sie zrobilo" nie przejdzie?

Do tego w takim przypadku jezdzac po miescie czy dobijam auto bardziej, czy jezdzac z rozsadkiem nic sie nie pogorszy? oraz czy w opisanym przypadku, przy oddaniu auta do serwisu przysluguje cos takiego jak auto zastepcze?
Awatar użytkownika
AdamK
Posty: 247
Rejestracja: 29 sty 2011, o 09:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 216KM/314Nm
Imię: Adam
Lokalizacja: TarnoVWskie Góry

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: AdamK »

Pewnie masz pokrzywione felgi a nie zawieszenie.
SII Elegance 1.8TSI czarny
New Beetle 1.9 TDI 125KM CHIP
bogge
Posty: 515
Rejestracja: 18 lis 2010, o 14:21
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: VW Phaeton, VolvoV70
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: bogge »

Zacznij od wyważenia kół. Możliwe, że spadły ciężarki. Ja kiedyś zimą miałem taki efekt jak do felg przykleiła się i zmroziła breja z dróg - fakt, że było zimno, do tego jakaś zamieć i mnóstwo szadzi na drodze. Efekt był taki, że mało mi d... nie spadła z fotela przy 40km/h. Podjechałem na podnośnik, mechanik oczyścił koła od wewnątrz i wszystko ok.

Podobne jaja mogą być przy braku wyważenia, oczywiście nie tak ekstremalne, ale jednak podobne.
Awatar użytkownika
Matt
Posty: 1763
Rejestracja: 19 sie 2011, o 23:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 323/463

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: Matt »

Ja kiedyś vw borą przeskoczyłem próg z tego czarno żółtego plastiku przy 80km/h i kompletnie nic sie nie stało, tylko tam były opony 195/65/15. Myślę, że w Twoim przypadku to kwestia felg nie zawieszenia
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: Misiek Fisiek »

Mattpl pisze:Ja kiedyś vw borą przeskoczyłem próg z tego czarno żółtego plastiku przy 80km/h i kompletnie nic sie nie stało, tylko tam były opony 195/65/15. Myślę, że w Twoim przypadku to kwestia felg nie zawieszenia
Taki mały offtop ;)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... VT40#t=33s" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
AdamK
Posty: 247
Rejestracja: 29 sty 2011, o 09:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 216KM/314Nm
Imię: Adam
Lokalizacja: TarnoVWskie Góry

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: AdamK »

Ten ostatni poszedł ładnie po bandzie. :lol:
SII Elegance 1.8TSI czarny
New Beetle 1.9 TDI 125KM CHIP
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: Sebastian_M26 »

Casa pisze: z ~20km/h moglo byc. minimalnych nierownosci na drodze strasznie nim rzuca oraz podrzuca, wogole nie kleil sie do jezdni. Strach przekraczac owe predkosci.
No chyba było więcej niż 20, na moje oko aby tak załatwić zawieszenie to pewnie było z 5dych na blacie. Stawiam na urwane łączniki stabilizatora oraz uszkodzone amortyzatory. Gwarancji na pewno nie będzie. Ja bym wybrał tańszy warsztat niż ASO, bo pare tysiaków w aso trza będzie zostawić.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
Casa
Posty: 108
Rejestracja: 25 cze 2011, o 22:11
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: Casa »

Sebastian_M26 pisze:
Casa pisze: z ~20km/h moglo byc. minimalnych nierownosci na drodze strasznie nim rzuca oraz podrzuca, wogole nie kleil sie do jezdni. Strach przekraczac owe predkosci.
No chyba było więcej niż 20, na moje oko aby tak załatwić zawieszenie to pewnie było z 5dych na blacie. Stawiam na urwane łączniki stabilizatora oraz uszkodzone amortyzatory. Gwarancji na pewno nie będzie. Ja bym wybrał tańszy warsztat niż ASO, bo pare tysiaków w aso trza będzie zostawić.
z 20km/h to jednak przesadzilem... z 30 (w porywach do 40) moglo byc
Mattpl pisze:Ja kiedyś vw borą przeskoczyłem próg z tego czarno żółtego plastiku przy 80km/h i kompletnie nic sie nie stało, tylko tam były opony 195/65/15. Myślę, że w Twoim przypadku to kwestia felg nie zawieszenia
Próg progowi nie równy, zwlaszcza ten plastikowy to jeszcze lajcik...
AdamK pisze:Pewnie masz pokrzywione felgi a nie zawieszenie.
Przyjrze im sie jutro i podam za chwile jakie fele mam (jesli dobrze pamietam to oba przypadki przytrafily sie juz na zimowych kolach)

Edit: Felgi ATT640 (16") dodawane wraz z oponami dunlopa przy zakupie przez salon skody
Szybkim rzutem oka, nie zauwazam w nich nic dziwnego, ale jak umyje auto to sie im przyjrze dokladniej.

PS. Dodam, ze jeszcze w listopadzie na tych samych kolach (zimowe opony wraz z drugimi felami) lecialem nawet 210 km/h co prawda autostrada (choc nie zawsze autostrada jest gladka, wtedy tak z 170km/h) i plynal bardzo przyjemnie po drodze, wiec wczesniej wszystko bylo idealnie :)
bezduszny

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: bezduszny »

wyważenie kół + kontrola geometrii zawieszenia

mam nadzieję, że nie pokonałeś tego progu z noga na hamulcu ?
Casa
Posty: 108
Rejestracja: 25 cze 2011, o 22:11
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: Casa »

jeśli dobrze pamiętam (bo to wiadomo intuicyjne zachowanie) to najpierw na hamulec (widząc próg), a przed samym progiem wydaje mi się, że ujmowałem noge z hamulca, bo wydawalo mi się, że juz predkosc nie jest na tyle wysoka, zeby porzadnie przypieprzyć (normalnie to zawsze progi mijam praktycznie ruszając z zera).

Jakiś zarys różnych wariantów jest, ale wiadomo dla pewności bedzie trzeba zrobić przegląd...

Zakładam, że coś będzie trzeba pogrzebać przy aucie.
Czy to, że auto jest na gwarancji zmusza mnie do odwiedzenia ASO? Jak to wyglada na tle gwarancji i książki serwisowej.
Awatar użytkownika
Stif
Posty: 20
Rejestracja: 15 gru 2011, o 21:28
Samochód: Superb I
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: mazowsze

Re: uszkodzenie zawieszenia na progu zwalniajacym?

Post autor: Stif »

Normalna naprawa, dostaniesz fakturę albo w ramach gwarancji i wszystko. Nie tłumacz, że zrobiłeś to na progu. Stało się w czasie jazdy i koniec. Chyba, że już jesteś po wizycie i najnowsze wieści :) albo :(
“Gdyby Bóg lubił przedni napęd chodzilibyśmy na rękach”
ODPOWIEDZ