Wymiana żarówki podświetlenia nóg

kasperek
Posty: 13
Rejestracja: 26 lut 2013, o 22:53
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Wielkopolska

Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: kasperek »

Jak się do niej dostać aby nic nie uszkodzić?
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: grzesiu26 »

Podważa się je z jednej strony i wychodzi.
U mnie tylko jedna mocno siedziała - ta w nogach u pasażera z przodu. Nagimnastykowałem sie żeby jej nie połamać.


Wysłane z jakiegoś urządzenia mobilnego.
Awatar użytkownika
Grzechu23
Posty: 797
Rejestracja: 6 gru 2012, o 20:51
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sandomierz/Tarnobrzeg

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: Grzechu23 »

Proponuje mały ale sztywny nożyk do podważania i z lekkim użyciem siły wszystkie wyjdą
kasperek
Posty: 13
Rejestracja: 26 lut 2013, o 22:53
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: kasperek »

Właśnie chodzi o tą od strony pasażera. Czyli obojętnie, która stronę lampki podważe?
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: grzesiu26 »

Nie - poważyć trzeba z odpowiedniej strony, ale nie pamiętam teraz której a dostępu do auta nie mam.
Awatar użytkownika
awdurek
Posty: 466
Rejestracja: 19 paź 2010, o 17:57
Samochód: Inny
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Aktualnie: 240 KM i 500Nm
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Wlkp

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: awdurek »

Włóż palce od góry i poczujesz - z jednej strony jest wtyczka.
Podważamy z drugiej.
SUPERB II 2,0 PLATINIUM CBBB TDI DSG 200KM 406Nm
Awatar użytkownika
Mumin_31
Posty: 2
Rejestracja: 6 lis 2022, o 10:34
Samochód: Superb II
Rocznik: 2015
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: Mumin_31 »

Miałem okazję naprawiać niedziałającą lampkę podświetlenia nóg pasażera w Superb 2 FL 2015. Dołączam zdjęcia i opis z tej naprawy. Pewnie u innych też może wystąpić taka usterka. Lampka zaczęła losowo się wyłączać w szóstym roku eksploatacji auta. Po kolejnym roku przestała już w ogóle świecić.

Procedura naprawy:
1. Wpierw trzeba usunąć osłonę z pianki nad nogami pasażera, odkręcając wpierw dwie plastikowe śruby.
2. Z końca lampki trzeba odpiąć wtyk zasilający. Da się to zrobić palcami. Wtyk trzeba nacisnąć po obu jego stronach i go wyciągnąć.
3. Należy mocno nacisnąć palcem na koniec lampki (żółta strzałka na rysunku). Tam jest taki fragment sprężynujący zrobiony z przezroczystego plastiku. Jest on mało elastyczny, dlatego trzeba naprawdę go mocno nacisnąć (w kierunku do środka lampki), po czym naciskać ten punkt także w dół. Nie ma ryzyka połamania tutaj czegoś, po prostu trzeba to mocno wypychać lampkę tylko z tej jednej strony.
4. Lampka wpierw wyskoczy po jednej stronie, i następnie trzeba wysunąć jej drugi koniec (tam gdzie jest gniazdo zasilające lampki).
5. Żeby dostać się do środka lampki trzeba użyć cienkiego płaskiego śrubokręta, żeby rozgiąć cztery miejsca na tej metalowej osłaniającej blaszce. Nie da się jej ściągnąć bez śrubokręta.
6. W moim przypadku okazało się, że wadliwa była dioda 1N4007 (do kupienia za 10 gr). Nie przewodziła prądu w żadnym kierunku. Dioda zamocowana jest na wcisk w metalowych elementach. Łatwo śrubokrętem można ją usunąć. Po włożeniu nowej, była ona nieco luźna, dlatego zalutowałem oba jej końce. Trzeba zrobić to z wyczuciem rozgrzaną już lutownicą, żeby nie stopić sąsiadujących elementów plastikowych.
7. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności: założenie metalowej osłony (trzeba wpierw dogiąć zatrzaski), montaż lampki w samochodzie, podpięcie zasilania, montaż pianki.
Załączniki
Lampka nogi Superb 2.png
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: marioti »

a ja mam pytanie czy ta dioda może mieć wpływ na działanie jakiejś żarówki ledowej? Teoretycznie nie powinna, wg mnie jej zadaniem jest po prostu nie puścić napięcia wyższego niż może przewodzić ona sama.
Awatar użytkownika
vDanTe
Sponsor
Sponsor
Posty: 212
Rejestracja: 20 sty 2022, o 20:38
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 201km/427Nm
Imię: Karol
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: vDanTe »

Szacun za dokładny opis, ale strasznie skomplikowana ta Twoja operacja. Ja wymieniłem wszystkie lampki na LEDy używając jakiegoś podwarzacza do tapicerki by je wyjąc z gniazd, a potem tak jak piszesz śrubokręt do tych metalowych blaszek z tylu … inaczej za cholerę to dziadostwo nie zejdzie …
Awatar użytkownika
Mumin_31
Posty: 2
Rejestracja: 6 lis 2022, o 10:34
Samochód: Superb II
Rocznik: 2015
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: Mumin_31 »

Nie zauważyłem żadnej zależności pomiędzy niedziałaniem tej lampki, a czymkolwiek innym. Wszystko pozostałe cały czas pracowało poprawnie.

W Internecie jest mnóstwo błędnych komentarzy o przyczynach stosowania tej diody:
- zabezpieczenie od przepięć
- zmniejszenie jasności
- zwiększenie żywotności żarówki
- zabezpieczenie zwarciowe (przeciążeniowe)

Ta dioda jest wpięta szeregowo i daje stały spadek napięcia 0,7 V, więc to nie jest żadne zabezpieczenie tego typu. Chodzi tutaj o pewne rozdzielenie obwodów, żeby zmniejszyć liczbę przewodów. Dioda taka jest tańsza niż 3 metry kabla. Branża automotive lubi takie optymalizacje. Opis przykładowego obwodu wykorzystującego taką dodatkową diodę jest podany w linku poniżej.

https://bobistheoilguy.com/forums/threa ... 715/page-2
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: marioti »

Pytanie jest czy te diody schottky'ego muszą tam być?
Ja mam wrażenie na dwóch lampkach podświetlenia nóg że mi światło mruga niezaleznie jaka zarowke led tam wloze . Może to kwestia właśnie wymiany tej diody np. A na te z tematu w twoim linku
Shadow
Posty: 29
Rejestracja: 24 sie 2015, o 12:25
Samochód: Inny
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: Shadow »

Cześć.
Panowie, udało mi się zdemontować lampkę, nie świeciła ta w nogach pasażera.
Czy ktoś mógłby napisać, jaką tam żarówka siedzi? Na mojej nie ma żadnego opisu.
No i czy warto od razu wymienić na led? Poleci ktoś może jakieś, może są jakieś komplety do wnętrza, żeby od razu wymienić wszystkie?
Dzięki
koleś1
Posty: 246
Rejestracja: 24 gru 2014, o 14:34
Samochód: Inny
Rocznik: 2007
Silnik: Inny
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: koleś1 »

Shadow pisze: 24 maja 2023, o 08:05
Czy ktoś mógłby napisać, jaką tam żarówka siedzi? Na mojej nie ma żadnego opisu.
W5W
Tempomaty w grupie VAG. Skoda, Audi, Seat, VW. Wiązki, montaż, kodowanie. Tel. 510 150 407
Shadow
Posty: 29
Rejestracja: 24 sie 2015, o 12:25
Samochód: Inny
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: Shadow »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Wymiana żarówki podświetlenia nóg

Post autor: marioti »

Jak lubisz miękkie "żółte" światło to nie zmieniaj na led. One zwykle ani nie są trwałe ani nie świecą lepiej. Zmiana na led ma sens tylko jak chcesz mieć inny "kolor" świecenia i/lub jak chcesz aby było zdecydowanie jaśniej.

Są komplety led do wnętrza ale z uwagi na cenę do jakości, to nie jestem w stanie nic konkretnego polecić. Dla mnie lepiej skompletować we własnym zakresie, pod konkretne potrzeby w zakresie jasności i koloru świecenia.
ODPOWIEDZ