Skuteczność filtra kabinowego???

sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

Zmierzyłem wartości zanieczyszczenia powietrza przed filtrem kabinowym i po przejściu przez filtr kabinowy. Pomiaru dokonałem tuż przed wlotem na masce Superba (zdj. nr 1) jak widać powietrze otaczające samochód jest czyste. Wszystkie parametry w granicach normy:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/4be4f7c75d88db9b

https://www.fotosik.pl/zdjecie/88356338aadd4409

Drugie zdjęcie przedstawia miernik przystawiony bezpośrednio do środkowej kratki wylotu klimatyzacji. Silnik wyłączony aby nie zaciągało spalin, ogrzewanie wyłączone, klima wyłączona, nadmuch na 1 stopień - najlepsze filtrowanie. Filtr kabinowy ma góra 3 tys. przebiegu. Filtr Mahle z węglem aktywnym czyli taki jak oryginał. Jest prawidłowo założony, sprawdzałem.
Jak widać na zdjęciu przejście powietrza przez filtr kabinowy spowodowało zwiększenie zapylenia w zakresie PM2,5, PM10 i niewielkie w zakresie PM1,0. Ale to jest jeszcze pryszcz bo różnice nie są wielkie. Pomijając, że filtr HEPA z węglem aktywnym powinien je znacznie obniżyć. Najgorsze są wyniki w zakresie HCHO czyli formaldehydy z prawie zerowego poziomu na zewnątrz samochodu zarejestrowano skok do 1,115 mg/m3 co stanowi już znaczne przekroczenie normy. A tragedią już jest przy TVOC czyli lotne związki organiczne. Na zewnątrz poziom bliski zeru a przy wylocie z kratki wentylacyjnej jest tak duży poziom, że skończyła się skala pomiarowa urządzenia. Czyli poziom toksyczny.
Dodatkowo zrobiłem pomiar we wnętrzu samochodu z dala od kratek wentylacyjnych (nie ma zdjęcia). Poziomy są nadal znacznie wyższe niż na zewnątrz ale znacznie niższe niż bezpośrednio przy wylocie z kratki. Czyli to nie tapicerka skórzana itp.
Oczywiście można się czepiać, że miernik to nie najwyższa półka profesjonalna. Chociaż porównania danych aplikacji smogowych i jego odczytów są zbliżone i nie ma podstaw aby się czepiać. Najważniejsze są drastyczne różnice, że powietrze wpadające do układu wentylacji przed filtrem jest czyste a wylatuje do kabiny po przejściu przez filtr kabinowy wręcz toksyczne. Jaki to ma sens??
Ostatnio zmieniony 21 sty 2019, o 12:13 przez sko89, łącznie zmieniany 1 raz.
igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: igorw »

Wyjmij filtr i zmierz raz jeszcze. Potem należałoby założyć nowy filtr i znów zmierzyć.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

igorw pisze:Wyjmij filtr i zmierz raz jeszcze. Potem należałoby założyć nowy filtr i znów zmierzyć.
Tak mam zamiar zrobić. Teraz kupię oryginalny ale bez węgla aktywnego, który pewnie sam z siebie pyli. Ale sam fakt takiego wyniku jest szokujący. W końcu mam prawie nowy filtr czołowej firmy na świecie, która produkuje na pierwszy montaż do VW i innych. Jeszcze bym zrozumiał gdybym miał najtańszą chińszczyznę.
Niestety obawiam się, że to nie filtr tylko całe urządzenie nawiewu i klimatyzacji truje. Nie pamiętam nazwy firmy, która dostarcza na montaż do Skody ale pamiętam, że dostarcza również dla Mercedesa. O ile pyły mogą pochodzić z filtra to HCHO i TVOC chyba nie mają prawa, bo z czego???
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: marioti »

a jest jakiś filtr kabinowy HEPA ?
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

Ogólnie spotkałem się z takimi filtrami kabinowymi. Nie wiem na ile to była reklama na ile fakt. Uznałem, może błędnie, że ten który mam zainstalowany to HEPA. Ale pewnie tak nie jest. Nie ma to większego znaczenia. Filtr kabinowy jest po to aby polepszał parametry powietrza a nie pogarszał i to drastycznie. I to jest głównym tematem. Jak chcesz zgłębić temat poboczny w kierunku HEPA, to nie ma problemu.
Sebastian_M26
Posty: 1707
Rejestracja: 26 lut 2010, o 18:58
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Lokalizacja: Katowice

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: Sebastian_M26 »

Denso lub valeo i to do większości aut składanych w eu i nie tylko. Węglowe to już przeżytek teraz są polifenolowe.
PANIE WŁADZO, MA PAN RACJĘ, NIESTETY ZDARZYŁO MI SIĘ PRZEKROCZYĆ PRĘDKOŚĆ, ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE BYŁO TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, ŻE NARAZIŁEM INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ALE ... JECHAŁEM SZYBKO, GDYŻ LUBIĘ ZAPIERDALAĆ...
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: marioti »

no niestety filtr z powłoką polifenolową, nie ma nic wspólnego z HEPA. To zwykły filtr z natryskiem substancji która ma niby zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów, i tyle. Na plus można powiedzieć, że polifenole to substancje naturalnie występujące w niektórych produktach i przypisuje im się dobroczynne właściwości jako antyoksydanty.

Sprawa pierwotna. Filtr kabinowy w kurze wymienia się od środka. Dostęp jest pod schowkiem. Ale rozumiem, że i tak jest on umiejscowiony przed nagrzewnicą. Zatem większość bakterii rozwijających się od działania klimy (już nie wchodząc w szczegóły) jest i tak pchana na kabinę z pominięciem tego filtra kabinowego.
Innymi słowy nie spodziewałbym się lepszego powietrza wewnątrz, skoro cały syf siedzi w układzie już za filtrem.
Swoją drogą - filmik
Awatar użytkownika
siemi1
Posty: 2345
Rejestracja: 25 mar 2013, o 14:13
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Aktualnie: 2.0 TDi 200KM
Lokalizacja: Wawa_Bemowo

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: siemi1 »

Ciekawe rzeczy piszecie, zachar kiedyś testowal VW Tiguana w Krakowie i coś tam sprawdzał i wyszlo mu ze niby coś oczyszcza.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
Domówka:
OII FL, Elegance 2.0TDI Kombi, oszust RS Jest 171,7 KM i 402,9 Nm
Służbówka:
S3 FL, Scout 2.0TDI Kombi 200KM DSG7 4x4, Steel Grey/pakiet Black
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: Enriquez »

Filtr jest między wiatrakiem a nagrzewnicą. Nie ważne jaki jest obieg, zawsze filtruje.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: CLO27 »

czyli że lepiej nie filtrować :) dzięki zawsze 30 zł w kieszeni, wypierd przy pierwszej okazji :)
Kurde ciekawe rzeczy można się dowiedzieć z tego forum :)
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

Sęk w tym, że ja nie jestem przekonany czy to wina filtra. Obawiam się, że winę ponosi urządzenie do wentylacji i klimatyzacji.
igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: igorw »

CLO27 pisze:czyli że lepiej nie filtrować :) dzięki zawsze 30 zł w kieszeni
Szyby parują jak jest zapchany/stary. Mój był jak nowy aż żałowałem 40 zł ale po wymianie nie paruje.
sko89
Posty: 1109
Rejestracja: 9 wrz 2013, o 22:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Platinum
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: sko89 »

A co myślicie o takim wynalazku?
https://www.knfilters.com/cabin-air-fil ... air-filter

w Polsce kosztuje 260 zł. Wygląda solidnie. Ma przynajmniej uszczelnienie na obwodzie. Bo zwykłe filtry zawsze podejrzewałem o nieszczelność w tym miejscu.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Skuteczność filtra kabinowego???

Post autor: marioti »

ciekawy filterek. Z bliska wygląda jak by tam był materiał z filtrem HEPA, podobnym jak jest w odkurzaczach przemysłowych. Ale w opisie niczego tam nie ma, poza info, że jest naładowany elektrostatycznie. To zapewne stąd są te plastikowe obwódki wokoło.
poszukałem chwilę, ale nigdzie nie znajduję info jakie to "cudowności" zawiera ten filtr

Skoro filtr jest za wentylatorem ale przed parownikiem / nagrzewnicą, to siłą rzeczy filtruje tylko cząstki stałe z powietrza, a grzyb i bakterie, które rosną sobie na nagrzewnicy są i tak wdmuchiwane do środka. Niestety nie spotkałem się z autem które miałoby filtr za i przed nagrzewnicą. Zatem filtr polifenolowy, jakoś traci sens. No chyba że ktoś mieszka w GB i boi się grzyba z powietrza :D
ODPOWIEDZ